Ustojí jezdci STR tlak ve své druhé sezóně?

Ustojí jezdci STR tlak ve své druhé sezóně?

Mnoho jezdců se shoduje, že jejich druhá sezóna ve Formuli 1 pro ně byla ta vůbec nejtěžší. Jezdci už nejsou nováčky a očekává se, že začnou sbírat úspěchy. Tento tlak však již v minulosti mnoho talentovaných jezdců neustálo. Letos si svou druhou sezónu v seriálu budou kroutit mimo jiné také oba piloti Toro Rosso – Max Verstappen a Carlos Sainz.

Ve své první sezóně předváděli oba piloti nadstandardní výkony a do budoucna oba dva mají určitě v budoucnosti šanci povýšit do Red Bullu, nebo do jiného elitního týmu. Svým talentem okouzlil zejména sedmnáctiletý Max Verstappen, za jehož angažování v nízkém věku bylo Toro Rosso před začátkem loňské sezóny kritizováno. Verstappen ovšem skončil v celkové klasifikaci na 12. místě se 49 body, které sbíral zejména ve druhé polovině sezóny, kdy se mu dokonce podařilo vytvořit sérii šesti závodů na bodech. Verstappen na sebe navíc hned dvakrát upozornil čtvrtým místem a to při závodech v Maďarsku a USA.

O dva roky starší Sainz měl sice lepší vstup do sezóny, ale na rozdíl od Verstappena si stabilní formu nedokázal udržet, nebodoval pravidelně a navíc nepředvedl žádný super výsledek. Nutno ovšem dodat, že Sainz měl na rozdíl od Verstappena velké množství technických problémů. I tak je 18 bodů a 15. místo v první sezóně pro Španěla velmi slušným počinem a také on si vysloužil sedačku i pro sezónu 2016.

Minulá sezóna je ovšem pryč a oba jezdci se s potenciálem budoucích šampionů už musí soustředit na tu další, která může rozhodnout o jejich budoucnosti. Ve druhé sezóně se od již zkušenějších pilotů budou očekávat alespoň dílčí úspěchy, což je zásadní rozdíl oproti loňské sezóně, ve které mohli jezdci pouze překvapit.

„Možná budeme muset být na začátku sezóně opatrní, abychom na kluky netlačili víc než je zdrávo, protože většina jezdců si na sebe tlak ve druhé sezóně vytváří sama. Výsledkem pak může být přeceňování možností auta a zhoršení výsledků. Věřím však, že to nebude případ Carlose a Maxe, protože v loňské sezóně oba dokázali nasbírat potřebné zkušenosti. Ohledně jezdecké stránky našeho týmu jsem pro rok 2016 rozhodně optimistou,“ chválí své jezdce ředitel týmu Franz Tost.

Tost zároveň připomněl, že cesta do Red Bullu je pro oba piloty ještě dlouhá: „Měli jsme tu mnoho talentovaných kluků, kteří ovšem tlak neustáli a Red Bull už je v programu talentů nechtěl dále držet. Taková je Formule 1 a já si myslím, že Red Bull je v těchto věcech férový vůči všem jezdcům. Red Bull svým mladým jezdcům nabízí zkušenosti a plnou podporu. Pokud jsou jezdci dostatečně dobří, tak mají jistotu, že u nás šanci dostanou a pak už je to jen na nich.“

„Pokud se však nezlepšují a Red Bull vyhodnotí, že jejich další progres je do budoucna nepravděpodobný, tak je jasné, že musí být nahrazeni. To je ve Formuli 1 normální. Sedaček je málo. Tak to prostě je,“ upozorňuje Tost.

Sdílejte na:
Zavřít