Sezona odstartovala také v evropské F3. První závod hostila Francie

Sezona odstartovala také v evropské F3. První závod hostila Francie

Evropský šampionát formule 3 letos bude sestávat z deseti podniků po třech závodech a první z nich absolvovalo toto mistrovství v rámci mistrovství světa cestovních vozů WTCC v jihofrancouzském Le Castelletu. Bývalý okruh francouzské Grand Prix ovšem nebyl použit ve své plné délce. Jelo se jen na zkrácené variantě a i známá rovinka Mistral byla odostřena šikanou.

Naprosto přemrštěně stoupající finanční náklady mezinárodního motorsportu se negativně projevily i na poli účastníků formule 3. Zatímco se minulý rok v evropském šampionátu snažilo pravidelně zaujmout bezmála čtyřicet talentů, smrskl se letos počet jezdců v paddocku dráhy Paula Ricarda na pouhých 21. 

1. závod, sobota dopoledne

Syn Kanadského miliardáře Lance Stroll letos pojede svou druhou sezonu ve formuli 3 a taťka mu mimo místečka testmana Williamsu-F1 zajistil i další sezonu ve špičkovém týmu Prema-F3. Šušká se dokonce o tom, že Stroll senior vlastní podíly italské stáje a pro příští rok připravuje synův postup do formule 2 (GP2). Mladík tátu rozhodně nezklamal a pro první závod evropského šampionátu se postavil na pole-position před týmovým kolegou Nicken Cassidym z Nového Zélandu, juniorem Red Bullu Niko Karim (Motopark), Brity Georgem Russellem a Benem Barnicoatem (oba Hitech) a Dánem Mikkelem Jensenem (Muecke). 

Do závodu vyrazil rodák z Montrealu poněkud hůře než Cassidy. První kolo musel absolvovat za kolegou, po druhém průjezdu cílovou rovinkou ale Stroll před první zatáčkou Cassidyho čistě vybrzdil a znovu se ujal vedení. Od toho okamžiku zažily prázdné tribuny kolem jihofrancouzské tratě známý „husí pochod“, kterým formule 3 již léta trpí. Počadí na prvních pěti místech zůstalo až do cíle beze změny a Stroll se radoval z výborného zahájení ročníku před Cassidym, Russellem, Barnicoatem a dobrým Němcem Maximilianem Guentherem ve třetím monopostu týmu Prema.

Prominentní debutanti formule 3 Harryson Newey a Pedro Piquet (oba Van Amersfoort)  se uvedli relativně dobře. Fílius konstruktéra Red Bullu dojel dobrý devátý a syn trojnásobného mistra světa  formule 1 jedenáctý.

2. závod, sobota odpoledne

Osmnáctiletý Němec Maximilian Guenther je – stejně tak jako Stroll – druhým rokem ve formuli 3 a kvalifikace do závodů dvě a tři mu vyšly mnohem lépe než do overtůry: pokaždé si totiž zajistil nejlepší postavení na startu. V sobotu odpoledne hned za ním číhali na jeho chybičku Cassidy, Jensen, Estónec Ralf Aron (Prema), Švéd Joel Eriksson (Motopark) a Brit Callum Illott (Van Amersfoort). Vítěz z dopoledne Lance Stroll zajel jen osmý čas.

Druhý sobotní závod nabídl více napětí. Poleman Guenther vyrazil zle a v první zatáčce kolidoval s Neweyem. O ještě více šrotu se na stejném místě postaral i Barnicoat, který vletěl do Strolla a ten havaroval s Erikssonem. Celé Tohuwabohu hrálo do karet Cassidymu. Novozélanďan z týmu Prema pak dlouho vedl před Callumem Ilottem. Za začínajícího lehkého deště však lídr uklouzl mimo trať v zatáčce Signes a musel před sebe pustit jak bývalého juniora Red Bullu Illota, tak i člena Ferrariho Akademie Guan Yu Zhoua (Motopark) z Číny. V závěrečné fázi závodu pršelo silněji, čehož využil Cassidy k tomu, aby získal nazpět alespoň druhé místo.

Pedro Piquet se musel po startu z chvostu pole spokojit se čtrnáctým místem v cíli.

3. závod, neděle 

V neděli udělal poleman Guanther všechno správně a i po první zatáčce vedl ostatní. Ze začátku se ho zvláště nepříjemně držel Cassidy, v prostřední části závodu měl Novozálanďan ale co dělat, aby udržel druhé místo před silným Erikssonem. 

Během závěrečných kole se Cassidy ovšem znovu dokázal dostat do Guentherova závětří a svůj rozhodujícíc útok si schoval až do poslední zatáčky: na vitřní linii pravotočivého zákrutu se skutečně vší silou vecpal vedle Němce. Oba se při tom dotkli a Guenther musel zákrut vzít větším obloukem, což nakonec ale přeci jen stačilo, aby cílovou řáru přejel o dvě desetiny před Cassidym. Třetí Joel Eriksson měl v cíli ztrátu 1,3 sekundy.

Vítěz prvního závodu Lance Stroll dojel za Jensenem pátý, Ilott, který triumfoval v sobotu odpoledne tentokrát zůstal coby dvanáctý bez bodů. 

Ke druhému podniku mistrovství Evropy v Budapešti tedy pocestuje díky třem (!) druhým místům v Le Castelletu jako lídr šampionátu Nick Cassidy.

Výsledky závodů ME formule 3 v Le Castelletu: 

1. závod – sobota dopoledne

1. Lance Stroll, Prema-Dallara-Mercedes
2. Nick Cassidy, Prema-Dallara-Mercedes
3. George Russell, Hitech-Dallara-Mercedes
4. Ben Barnicoat, Hitech-Dallara-Mercedes
5. Maximilian Guenther, Prema-Dallara-Mercedes
6. Joel Eriksson, Motopark-Dallara-VW 

2. závod – sobota odpoledne

1. Callum Ilott, Van Amersfoort-Dallara-Mercedes
2. Nick Cassidy, Prema-Dallara-Mercedes
3. Guan Yu Zhou, Motopark-Dallara-VW
4. Mikkel Jensen, Muecke-Dallara-Mercedes
5. Sergio Sette Camara, Motopark-Dallara-VW
6. Alessio Lorandi, Carlin-Dallara-VW 

3. závod –  neděle 

1. Maximilian Guenther, Prema-Dallara-Mercedes
2. Nick Cassidy, Prema-Dallara-Mercedes
3. Joel Eriksson, Motopark-Dallara-VW
4. Mikkel Jensen, Muecke-Dallara-Mercedes
5. Lance Stroll, Prema-Dallara-Mercedes
6. Anthoine Hubert, Van Amersfoort-Dallara-Mercedes    

Průběžný stav šampionátu

1. Nick Cassidy                54 b.
2. Lance Stroll                  35 b.
3. Maximilian Guanther    35 b.
4. Callum Ilott                   26 b.
5. Joel Eriksson               25 b.

Sdílejte na:
Zavřít