
Kvůli sankcím mířícím proti Rusku v důsledku situace na východní Ukrajině a na Krymu se z formule 1 mohou stáhnout někteří sponzoři. Jako první tato situace zasáhla Sauber.
Švýcarský tým se po loňských vážných finančních problémech rozhodl hledat zdroje v Rusku a díky smlouvě se Sergeyem Sirotkinem zde našel velké množství sponzorů. I když ruský jezdec nakonec nedostal závodní sedačku již na tuto sezónu, plánem bylo dostat ho do formule 1 příští rok.
Šéfka Sauberu Monisha Kaltenborn však ve Španělsku připustila, že další jednání s ruskými sponzory jsou nyní na mrtvém bodě v důsledku občanské války na Ukrajině a přituhujícím sankcím ze strany USA a Evropské unie.
„Spoustu jednání jsme museli přerušit, je to pro nás hodně nepříjemné. Všichni čekají, co se bude dít, ale nikdo nám nyní nemůže žádné peníze slíbit, protože se nedá nic předvídat. Někteří potenciální sponzoři už kvůli sankcím přišli o velké množství peněz,“ tvrdí šéfka švýcarského týmu.
„V zájmu našeho týmu i lidí na Ukrajině doufáme, že tamní situace bude vyřešena rychlou a mírovou cestou, abychom se mohli vrátit zpět k našim rozhovorům a dotáhnout je dokonce,“ přeje si brzký konec konfliktu Kaltenbornová.
Dalším týmem, který se musí kvůli sankcím obávat, je Torro Rosso. Tento tým totiž pro letošní sezónu angažoval Daniila Kvyata a tím pádem také získal velké množství peněz z ruských zdrojů.
„Já především doufám, že situace se bude vyvíjet co nejlépe, abychom mohli závodit v Soči,“ staví do první řady zájmy celé formule 1 ředitel týmu Torro Rosso Frant Tost.
Závod v Soči je přitom opravdu ve vážném ohrožení a je pravděpodobnější, že se nepojede než pojede. V Soči už musel být zrušen závod superbiků a šampionát cestovních vozů DTM o zrušení závodu v Rusku také uvažuje. Nejde zde přitom o žádný bojkot v zájmu lidských práv zaměřený proti ruské agresi. Závod v Soči se pravděpodobně nebude moct jet kvůli finančním sankcím, které by v současné podobě znemožnili přenos peněz mezi ruskými sponzory a evropskými organizátory. Panují navíc také obavy o bezpečnost.
Podle šéfa Marussie Johna Bootha je však ještě do října dost času a F1 nemusí dělat žádná ukvapená rozhodnutí: „Pokud to bude z finančního hlediska jen trochu možné, měli bychom do Soči jet. Stejně jako v posledních letech v Bahrajnu nám vláda určitě zajistí bezpečnost.“
Představitelé F1 v čele s Berniem Ecclestonem si nyní budou muset vyhodnotit, jestli by větší ztráty přineslo uskutečnění závodu, nebo jeho úplné zrušení. Závod v olympijském parku je však projekt, který vymyslel sám Ecclestone a určitě udělá vše pro to, aby ho mohl uskutečnit.