Fan-store.cz

Renault: Sezónu rozhodně nevzdáváme

Renault: Sezónu rozhodně nevzdáváme

Francouzská automobilka Renault důrazně popřela, že by letošní sezónu po tragickém začátku chtěla odepsat. Red Bull přitom po prvních závodech Francouze ostře kritizoval, ti se však nyní brání a tvrdí, že problém není jen na straně motoru.

Po loňském selhání, kdy byly motory Renault prakticky nepoužitelné během předsezónních testů a nejslabší výkon měly také během celé sezóny, už francouzské automobilce zůstali pouze dva zákazníci – Red Bull a Toro Rosso. Po dalším nepovedeném začátku se tak okamžitě objevují spekulace, že by Renault mohl Formuli 1 úplně opustit. Oproti loňsku totiž navíc vzrostla konkurence, když se do seriálu vrátila Honda, která dodává motory McLarenu. Pro spravedlnost dodejme, že tomuto výrobci se daří ještě výrazně hůře než Renaultu, to je však u nováčka víceméně pochopitelné.

Po VC Austrálie, ve které skončil nejlepší vůz s motorem Renault na šestém místě s obrovskou ztrátou na čelo (dokončilo pouze jedenáct vozů, z toho dva s pohonem Renault) došlo k velkému a nepochybně velmi nepříjemnému  střetu mezi Renaultem a Red Bullem, který si stěžoval, že práce celého týmu je spláchnutá kvůli neschopnosti Francouzů. Symbióza, která oběma stranám v minulosti přinesla čtyři tituly, se tak patrně skutečně blíží ke konci a již v příštím roce by Red Bull mohl závodit s jinými pohonnými jednotkami.

Ředitel sekce Renaultu specializující se na závodní motory Remi Taffin prohlásil, že chápe frustraci rakouského týmu, ale není tak pesimistický: „Red Bullu jsme to samozřejmě zkomplikovali. Je mi jasné, že nejsou zvyklí mít svoje vozy tak vepředu, ale máme za sebou teprve dva závody. Už v nejbližších závodech bude mít Red Bull šanci ukázat to nejlepší. V Austrálii byla blamáž určitě částečně naší vinou. V Malajsii už to z naší strany bylo výrazně lepší a dostali jsme první ochutnávku toho čeho je Red Bull schopný.“

Připomeňme si, že v Malajsii dokončili jezdci Red Bullu i přes povedenou kvalifikaci až na devátém a desátém místě za vlastním B-týmem Toro Rosso, jehož jezdci brali slušné sedmé a osmé místo. Tento překvapivý výsledek poukazuje na to, že by chyba skutečně nemusela být pouze na straně motorů, ale také na straně samotného týmu.

„Pro nás sezóna prakticky začala až v Malajsii. V Číně už budou naše problémy vyřešeny a pak začne ta opravdová zábava. Samozřejmě netvrdím, že vyhrajeme závod, k tomu máme zatím ještě hodně daleko, ale máme velký potenciál pro další vývoj a to na straně motorů i na straně šasi. Nestali jsme se čtyřnásobnými mistry světa náhodou. Red Bull je ve vyvíjení vozů výborný a to se dříve, nebo později určitě potvrdí,“ kouká do budoucnosti optimisticky Remi Taffin, který však těmito prohlášeními Red Bull asi příliš neuklidňuje. 

Sdílejte na: