Renault: Máme smlouvu s Red Bullem do roku 2016

Renault: Máme smlouvu s Red Bullem do roku 2016

V posledních dnech se velmi živě spekulovalo o možnosti, že by Red Bull začal vyvíjet vlastní pohonou jednotku a opustil tak Renault, se kterým získal čtyři tituly. Renault však tyto řeči vyvrátil, když odhalil svou smlouvu s Red Bulem, která končí až na konci roku 2016.

Od začátku letošního roku, kdy se zásadně změnila pravidla, čímž se výrazně změnily motory tak, že výrazně stoupla jejich důležitost, se rakouskému týmu úplně nedaří a na vině je právě francouzský výrobce automobilů Renault, který nedokázal tento trend včas zachytit a zejména pro testování a první závody dodával slabé a nespolehlivé motory.

Vynikající výsledky přitom nepřišly ani na domácím okruhu A1 Ring, do kterého vkládal Red Bull velké naděje zejména poté, co Ricciardo dokázal i díky pořádné porci štěstí vyhrát závod v Kanadě. Rakušané však jako kdyby se vrátili na začátek sezóny a Australan skončil až osmý. Jeho týmový kolega a čtyřnásobný mistr svět Sebastian Vettel dokonce vůbec nedokončil.

Pokud by Renault skutečně přišel o svého nejvýznamnějšího klienta, musel by pravděpodobně formuli úplně opustit, protože mezi další zákazníky už patří jen krachující Caterham, chudý a nespokojený Lotus a druhý tým Red Bullu Torro Rosso, které by však současného dodavatele pravděpodobně opustil také.

Proti spekulacím se však při domácí velké ceně Red Bullu na A1 Ringu postavil sportovní ředitel Renaultu Jean-Michel Jalinier, který světu odhalil smlouvu o dodávání motorů mezi jeho firmou a rakouským týmem: „Máme spolu tříletý kontrakt, který vyprší až po sezóně 2016.“

„Spolupráce mezi naším technickým týmem a týmem Red Bullu probíhá skvěle. Pokračujeme ve vývoji motoru, abychom se co nejdříve dostali zpět na špičku,“ nevzdává ještě Jalinier letošní sezónu.

„Kromě letošního motoru se však už zaměřujeme také na pohonnou jednotku pro příští rok. Věřím, že Mercedes dokážeme dohnat ještě letos a společně s Red Bullem dokážeme postavit nejlepší auto pro příští rok. K tomu nám nepomůže jen náš motor, ale musí se také připravit tradičně brilantní aerodynamika, o kterou se postará Adrian Newey. Poté nesmyslné spekulace konečně odezní,“ vkládá do další sezóny Francouz velké naděje.

Někteří odborníci však postup Renaultu rozporují a tvrdí, že není možné vylepšit letošní motor Renaultu a bylo by lepší, kdyby francouzská firma začala pracovat znovu na úplně novém motoru, který by byl inspirován letos brilantní pohonnou jednotkou Mercedesu. Tento názor však Jalinier odmítá.

„Motory v příštím roce prožijí spíše evoluci než revoluci a bylo by hloupé začínat znovu, protože bychom neměli šanci stihnout se dostat zpět na první místo s úplně novou jednotkou. Využijeme však určitě všech změn v pravidlech, abychom postavili tu nejlepší jednotku a navázali na naše čtyři tituly za poslední čtyři sezóny,“ připomíná Francouz lesk a slávu posledních let.

 

Sdílejte na:
Zavřít