Räikkönen vyloučen z kvalifikace

Kimi Räikkönen byl vyloučen z kvalifikace na Velkou cenu Abu Dhabi poté, co jeho Lotus selhal v testu flexibility podlahy.

Po sobotní kvalifikaci na okruhu Yas Marina, Räikkönenův Lotus E21 a Sauber C32 Nica Hülkenberga, byly náhodně vybrány ke kontrole flexibility podlahy od FIA. Během testu je asymetricky zatěžována podlaha vozů a zjišťuje se, o kolik se prohýbají. Maximální limit ohnutí je 5mm. Zatímco Němcův Sauber testem v pořádku prošel, Finův Lotus měl smůlu.

„Vůz číslo 07 nesplnil limity Články 3.17.5 2013 technických regulí FIA Formula One 2013. Přední podlaha se prohnula o více než 5mm vertikálně poté, co na vůz byla vertikálně připevněna zátěž do bodu, který leží 100mm od začátku podlahy v centrální linii vozů v testu LHS,“ stojí v oficiálním technickém stanovisku technického delegáta FIA Joa Bauera.

„Posílám tento nález do rukou komisařů k jejich zhodnocení.“

Zástupci Lotusu bylipoté předvoláni ke komisařům k vysvětlení. Tým se obhajoval tím, že malá částka, která pomáhá držet podlahu, upadla, když Kimi Räikkönen během kvalifikace příliš agresivně přejel přes obrubník a podlaha tak přišla o část své opory.

Komisaři s vysvětlením však nebyli spokojeni a vyloučili Kimiho Räikkönena z kvalifikace, ve které se umístil na slušném pátém místě. Finský pilot, který zde vloni vyhrál svůj první závod od návratu do Formule 1, bude startovat do závodu až z posledního místa. Tým však pravděpodobně na voze provede změny nastavení pro závod a Fin tak bude moci startovat z boxů.