Q&A s Valtterim Bottasem

Q&A s Valtterim Bottasem

Williams udělal s Valtterim Bottasem podobný rozhovor, jako s Felipem Massou.

Jaké jsi měl Vánoce a co jsi zatím v roce 2014 dělal?
Vánoce byly velmi pěkné. Strávil jsem Vánoce a Nový rok ve Finsku, byl jsem tam celý měsíc s rodinou, přáteli a mojí přítelkyní. Hodně jsem trénoval, takže se cítím hodně fit, ale také jsem čas využil k dobití baterií. Nyní se cítím 100% připraven na novou sezonu.

Jak jsi přes zimu trénoval a kdy ses začal soustředit na novou sezonu?
Hned po Brazílii jsem měl dvoutýdenní prázdniny, takže trénovat a soustředit se na rok 2014 jsem začal někdy uprostřed prosince. Trénink obsahoval mnoho různých věcí, běhání, jízdu na kole, trénink reakcí a také hodně práce v posilovně. Kvůli novým regulacím jsem musel ubrat trošku váhy, a tak jsem trénoval déle než obvykle.

Které z nových regulací považuješ za nejvíce vyzývavé a které za nejvíce vzrušující?
Myslím, že pro pilota bude nejvíce vyzývavou věcí nový motor, konkrétně jak ovlivní jeho jezdecký styl kvůli vyššímu točivému momentu a také kvůli práci s ERS systémem, jak bude dobíjet baterie a jak bude uvolňovat sílu. To jsou hlavní věci pro pilota. Bude to vzrušující vidět, kde jsme v ohledu rychlosti s tolika změnami. Myslím, že je to pro nás skvělá příležitost k dohnání ostatních týmů, to bude velmi zajímavé. Jak na tom zhruba jsme, uvidíme při testování, ale nejlépe to poznáme až v Melbourne.

Tento týden jsi zpět v továrně, co máš v plánu?
Budu zde celý týden. První den zabere tvarování sedačky, protože do FW36 potřebuji novou. Pak mám mnoho meetingů a také schůzek s lidmi z továrny. Je to pro mě poprvé, kdy uvidím kousky nového vozu a budu mluvit s mechaniky. Také se budu v simulátoru připravovat pro první test a učit se některé z nových věcí, bude to pro mě  užitečné z toho důvodu, že dostanu představu, jak se změní chování vozu.

Co si myslíš o dvojitých bodech v posledním závodě?
Je to pro všechny stejné, jako pilot s tím nic nenadělám. Musíme prostě přijmout to, co je, a občas to pro nás může být dobré, jindy to pro nás může být špatné. Pro fanoušky to znamená, že tu je větší šance, že šampionát bude rozhodnut v posledním závodě, což je vzrušující, takže to nevidím jako špatnou věc.

V této sezoně budeš mít nového týmového kolegu, jaký je tvůj vztah s Felipem a jak můžeš z jeho přítomnosti těžit?
Vycházím s Felipem dobře. Je to velmi milý chlap a skvělý řidič. Společně budeme pracovat pro tým a můžeme najít různá vylepšení a také tlačit toho druhého k lepším výsledkům, takže se na to moc těším.

Minulou sezonu jsi byl nováčkem, co je ta nejdůležitější věc, kterou si se naučil?
Byla to těžká sezona, protože jsme bojovali s naším vozem a současně jsem se snažil naučit mnoho nových věcí. Hlavní věcí, kterou jsem se naučil, bylo nevzdávat se a nepřestávat bojovat a předvádět to nejlepší, i když jsou zde problémy a rychlost tam prostě není. Čím více tlačíš, tím rychleji zlepšuješ vůz i sebe.

Jak se tvůj přístup k nové sezoně liší od minulého roku?
Není tu žádný rozdíl. Můj cíl je stejný: odvést co nejlepší práci a pracovat dobře s týmem, abychom dosáhli co nejlepších výsledků. Tento rok už mám více zkušeností, což je dobře.

Sdílejte na:
Zavřít