První bod? Slavit nebudu, říká Alonso

První bod? Slavit nebudu, říká Alonso

Fernando Alonso podle vlastních slov není šťastný, že se mu podařilo získat první letošní bod. Španělovi k zisku prvního bodu pomohlo velké množství kolizí a technických problémů. Závod tak nakonec dokončilo jen třináct vozů. I tak však dvojnásobný mistr světa oceňuje symbolický význam nedělního výsledku.

Alonso desátým místem zdvojnásobil počet závodů, kdy se McLarenu podařilo získat body. Jediným dosavadním úspěchem týmu, který od letošní sezóny využívá motory Hondy, totiž bylo osmé místo Jensona Buttona z Monaka. Jeden z nejlegendárnějších týmů historie Formule 1 je tak v šampionátu s pěti body na předposledním místě před Manorem. Na nejbližšího soupeře, kterým je „béčko“ Red Bullu Toro Rosso však stále ztrácí 14 bodů.

Španěl se ziskem prvního bodu konečně probojoval pryč z klubu jezdců, kteří nezískali ani jeden bod. Nyní už v něm zůstávají pouze oba jezdci Manoru Stevens a Merhi, ale také Magnussen, který však naskočil do jediného závodu, když u McLarenu zaskakoval právě za Alonsa.

Mistr světa z let 2005 a 2006 však po závodě rozhodně neměl náladu na bujaré oslavy: „Nejsem šťastný, ale věřím, že je to pouze první bod z mnoha. Ještě rozhodně není čas na party, ale samozřejmě je to pro mě i pro celý tým obrovská vzpruha po několika těžkých měsících.Je to však jen jeden bod. To rozhodně není to, co chceme.“

„Bod má velký význam zejména pro můj tým. Je dobře, že jejich tvrdá práce byla konečně aspoň nějakým způsobem zúročena. Celý tým pracoval ve dne i v noci, aby se auto nadále zlepšoval, proto tento bod patří zejména mechanikům. To, že se mi podařilo zabodovat svědčí o tom, že jde naše forma zase nahoru. Po úspěchu v Monaku jsme prožili několik těžkých týdnů, ale teď už to zase vypadá o něco lépe,“ chválí Alonso svůj tým.

„Ve Formuli 1 neexistují žádná kouzla a nemůžeme se jednoduše zlepšit během jednoho týdne. Trpělivě však pracujeme a pomalu se dostáváme dopředu. Vždy, když se nám podaří získat nějaké body, jako se to stalo v Monaku a teď v Británii, je to ukazatel, že jdeme správným směrem. Pořád však potřebujeme mnohem více a já věřím, že do Maďarska budeme cestovat s ještě lepším vozem,“ vyhlíží Alonso ještě světlejší zítřky.

Alonsova slova znějí poměrně optimisticky, ale je potřeba si uvědomit, že Španěl během celého závodu ztrácel na všechny soupeře ze středu pole zhruba vteřinu na jedno kolo a nebýt odstoupení velkého množství soupeřů, tak by se na desáté místo nikdy neprobojoval. Jediným soupeřem, kterého Alonso dokázal porazit vyjma Manorů byl Ericsson, jehož tým vůbec nezvládl zareagovat na déšť a chybnou strategií mu pokazil závod. Bez větších rozpaků tedy můžeme prohlásit, že nebýt zvláštních okolností, které nám závod na Silverstonu přinesl, tak bychom dnes mluvili spíše o tom, že McLaren ztrácí ještě více než tomu bylo v minulých závodech.

Sledujte SvětFormule.cz na Facebooku a Twitteru.

Sdílejte na:
Zavřít