Přežije Sauber rok 2013?

Přežije Sauber rok 2013?

Podle dostupných informací je švýcarský tým na pokraji bankrotu a neslavného konce ve Formuli 1.

Výsledky týmu Sauber v loňské sezóně byly bezesporu jedním z největších překvapení ročníku 2012. Vozy Sauber dosáhly ve čtyřech velkých cenách na stupně vítězů a v poháru konstruktérů nebezpečně ohrožily mercedes, který má nesrovnatelně větší finanční zázemí.

Pro rok 2013 se tým rozhodl připravit evoluci vozu z minulého roku. Při konstrukci letošního monopostu byly použity velmi progresivní a moderní technologie a celý vývoj byl pojat velice nekonzervativně. Sauber předpokládal, že když vůz z roku 2012 takto extrémně modifikuje a do jeho vývoje napumpuje velké množství peněz, zajistí mu to další úspěšnou sezónu.

Opak byl však pravdou. Vůz je až příliš složitý a překombinovaný. Týmu neprospěla ani úplná výměna pilotů, kdy zkušeného Japonce a talentovaného, ale kontroverzního Mexičana, který ve třech velkých cenách ohromil svět, ale ve zbytku sezóny boural, nahradila dvojice Nico Hülkenberg a Esteban Gutiérrez. Hülkenberg je technický jezdec s vyváženými výsledky a jeho kolega je příliš mladý a nezkušený nováček, jenž je ve Formuli 1 jenom díky silnému sponzoringu.

Podle Nica Hülkenberga tým dluží výplaty všem zaměstnancům včetně závodních pilotů. Sám Hülkenberg ještě nedostal svou výplatu za květen. Německý pilot říká, že šéfka týmu Sauber, Moniša Kaltenbornová, momentálně vyjednává se dvěma státem vlastněnými sponzory z Ruska, kteří by mohli Sauberu zajistit budoucnost. Pokud však tato jednání selžou, je velice pravděpodobné, že Sauber v příští sezóně již neuvidíme. Podle všeho by však měl být švýcarský tým schopen dokončit letošní ročník.

Sauber dokázal v letošní sezóně získat pouhých 6 bodů a všechny zásluhou Nica Hülkenberga. Jeho kolega Gutiérrez má zatím čisté konto. Vývoj letošního monopostu byl přitom podobně drahý, jako vozy elitních týmů.

Mezi další stáje, jejichž finanční situace není nejlepš,í patří například Lotus, Force India, Williams, Marussia nebo Caterham. Tým Toro Rosso je dotován ze zisků Red Bullu (ne Red Bull Racing).

Sdílejte na:
Zavřít