Pietro Fittipaldi míří do Indycar

Pietro Fittipaldi míří do Indycar

Brazilec se dohodl se stájí Dalea Coyna.

Pokračovatel legendární závodnické dynastie a loňský šampion Světové serie Formule V8 3.5 Pietro Fittipaldi se v letošním roce představí v Indycar. Jedenadvacetiletý vnuk Emersona Fittipaldiho bude hájit barvy stáje Dale Coyne Racing.

Fittipaldi ovšem nenastoupí ve všech sedmnácti závodů, ale pouze sedmi z nich. Svou premiéru absolvuje 7.dubna na oválu ve Phoenixu. Poté se představí 12.května v závodě na okruhu v Indianapolis, o 14 dní později se postaví také na start 102.ročníku legendárního závodu 500 mil Indianapolis, dále se zúčastní závodů v Texasu(9.června), v Mid-Ohiu(29.července) a nastoupí také v závěrečných dvou podnicích sezony v Portlandu(2.září) a v Sonomě(16.září). Ve voze číslo 19 se bude Brazilec střídat s Kanaďanem Zacharym Clamanem De Melem, který by měl absolvovat zbylých deset závodů. De Melo, který v loňském roce obsadil celkovou pátou pozici v Indy Lights, bude mít stejně jako Fittipaldi v letošní sezoně status nováčka, nicméně jeden závod již v Indycar absolvoval a to v loňské sezoně, když v posledním závodě v Sonome usedl do kokpitu stáje Rahal Letterman Lanigan Racing. Fittipaldi a De Melo budou závodit po boku zkušeného Sébastiena Bourdaise, který absolvuje kompletní sezonu. Bývalý pilot stáje Toro Rosso ve Formuli 1 a šampion dnes již neexistující série Champ Car z let 2004,2005,2006 a 2007 hájil barvy této stáje již v loňské sezoně, do které vstoupil velmi dobře, když zvítězil v úvodním závodě v St.Petersburgu ve druhý závod sezony v Long Beach dokončil na druhé pozici. Poté ovšem v kvalifikaci na Indy 500 havaroval a utrpěl ošklivá zranění, kvůli kterým musel vynechat velkou část sezony a za volant se vrátil až v jejím závěru.

„Závodit v Indy 500 je můj splněný sen. Moje rodina dosáhla v minulosti v tomto závodě skvělých výsledků. Chtěl bych poděkovat celému týmu Dale Coyne Racing a také Escuderii Telmex za tuto obrovskou příležitost, která je důležitým krokem pro moji kariéru. Není žádným tajemstvím, že mým cílem je jednoho dne startovat ve Formuli 1, takže jsem nadšený, že budu v letošním roce závodit v šampionátu světové úrovně, kterým Indycar je,“ uvedl Pietro Fittipaldi.

Díky Pietrově účasti se znovu po třiadvacetiletech objeví ve startovní listině Indy 500 jméno Fittipaldi. Naposledy měla rodina Fittipaldiových v tomto slavném závodě zastoupení roku 1995 a to dokonce hned dvojí. Závodu se tehdy zúčastnil legendární Emerson Fittipaldi, kterému v té době bylo již 49 let a také Emersonův synovec Christian Fittipaldi. Zatímco dvojnásobný šampion Formule 1 z let 1972 a 1974 se při své poslední účasti ve „staré cihelně“ do závodu nekvalifikoval, Christian při své premiéře, která byla zároveň i derniérou, dojel do cíle na skvělé druhé pozici hned za Jacquesem Villeneuvem. Emerson Fittipaldi kromě roku 1995 startoval v Indianapolis také v letech 1984-1994 a v roce 1989 a 1993 se zapsal mezi vítěze. V Indy 500 jsme mohli v minulosti vidět také zetě Emersona Fittipaldiho Maxe Papise, který zde startoval v letech 2002,2006 a 2008. Ten však již tak skvělých výkonů jako před ním Emerson a Christian nedosáhl. Zatímco v roce 2002 projel cílem jako 23., o čtyři roky později dokončil závod na 14. příčce a při svém posledním vystoupení v roce 2008 se nekvalifikoval.

 

 

Sdílejte na:
Zavřít