ONLINE: Velká cena Španělska 2017

ONLINE: Velká cena Španělska 2017

Živý komentář k Velké ceně Španělska 2017.

Závod začíná ve 14:00.

Napínavou kvalifikaci ke konci vyhrál Lewis Hamilton poté, co Sebastian Vettel, Valtteri Bottas i Kimi Räikkönen pokazili své lepší pokusy v posledním sektoru. Hamilton se tedy na start postaví na první místo, vedle něj z druhého místa bude startovat Sebastian Vettel. Druhou řadu obsadili Finové Valtteri Bottas a Kimi Räikkönen. Třetí řada patří Red Bullu, pátý je Verstappen, šestý Ricciardo. Ve čtvrté řadě máme domácího hrdinu Fernanda Alonsa, který se nadlidským výkonem dostal ne sedmé místo. Vedle něj startuje osmý Sergio Perez. První desítku doplňuje devátý Felipe Massa a desátý Esteban Ocon.

Výsledky kvalifikace naleznete zde.

Od výsledků kvalifikace máme ale na startu jednu změnu. Stoffel Vandoorne, který se kvalifikoval na devatenáctém místě, obdržel penalizaci deseti míst na startu kvůli výměně dvou částí pohonné jednotky. Jsou to už páté díly, tudíž za každou tu část Vandoorne obdržel pět míst. Na startu ho to posouvá jenom o jedno místo za Daniila Kvyata, tudíž to McLarenu moc neublíží, ale rozhodně není ideální, že při pátém závodě už sbírá penalizace za výměny částí pohonných jednotek.

Circuit de Catalunya poblíž Barcelony je jeden z těch tradičnějších okruhů v kalendáři. Je také velmi náročný a všestranný a právě proto zde týmy i testují před sezonou. První sektor začíná dlouhou startovní rovinko se zónou DRS, po které se tvrdě brzdí do první šikany zatáček 1 a 2, ze kterých se letos vyjíždí na plný plyn do dlouhé zatáčky číslo 3. Zatáčka číslo čtyři je o něco pomalejší, ale velmi podobná. V těchto dvou zatáčkách dostávají pneumatiky na levé straně vozu hodně zabrat. Následuje jedna z nejpomalejších zatáček okruhu číslo 5 a v ní se dostáváme do druhého sektoru. Poté následuje skoro rovná zatáčka 6 a šikana 7-8. Následně velmi rychlá, skoro na plný plyn projížděná zatáčka číslo 9 a po ní zadní rovinka s další zónou DRS. Poté vjíždíme do třetího, velmi technického a pomalého sektoru. Povrch okruhu je známý tím, že je hodně hrubý a kvůli třem velmi dlouhým zatáčkám tu hodně trpí zejména levá přední pneumatika. Zadní pneumatiky trpí především v posledním pomalém sektoru.

ŽIVÝ KOMENTÁŘ

ZK – 14:00 a vozy vyjíždí do zahřívacího kola za Mercedesem Lewise Hamiltona. Na měkké směsi startuje většina vozů, krom pár pilotů na středně-tvrdé. Těmi piloty jsou Jolyon Palmer, Stoffel Vandoorne a Daniil Kvyat. Do zahřívacího kola se velmi pomalu odlepil Fernando Alonso, který pak musel předjet pár vozů, aby se dostal zpět na své místo.

ZK – Nad tratí je polojasno, malá šance deště, ale zatím se neočekává.

1/66 – A je odstartováno. Hamilton i Bottas odstartovali skvěle, ale Vettel měl ještě lepší start a vede po první zatáčce! Máme mnoho kontaktů! Kimi Räikkönen v kontaktu s Verstappenem a odstupuje ze závodu! Felipe Massa má problémy, Alonso také. Räikkönen se snaží dojet zpět do boxů, ale má hodně poškozené přední zavěšení. Max Verstappen se také pomalu dostává k boxům. Infarktové první kolo!

2/66 – Felipe Massa a Carlos Sainz v boxech. Máme žluté vlajky ve druhém a třetím sektoru kvůli Verstappenovi. Räikkönen to už do boxů nezvládl a odstupuje.

3/66 – Pořadí po startu: VET, HAM, BOT, RIC, PER, OCO, HUL, MAG, SAI, GRO, ALO, WEH, STR, ERI, VAN, PAL, KVY, MAS. Palmer nyní v boxech. Verstappen už se také dostal do boxů a odstupuje.

4/66 – Magnussen nyní brání svou osmou pozici před devátým Carlosem Sainzem. Magnussen se brání opravdu skvěle a nenechává Sainzovi žádný prostor pro předjetí. Massa v boxech pro výměnu nosu, vrací se na posledním místě.

5/66 – Incident mezi Verstappenem a Räikkönene nebude vyšetřován, nicméně stewardi vyšetřují mnoho jiných menších kontaktů.

7/66 – Momentální pořadí: VET, HAM, BOT, RIC, PER, OCO, HUL, MAG, SAI, GRO, ALO, WEH, STR, ERI, VAN, KVY, PAL, MAS.

8/66 – Vettel má na Hamiltona náskok dvou a půl sekundy, třetí Bottas na něj ztrácí už osm a půl sekundy. Je možné, že má nějaké poškození ze startu, protože z opakovaných záběrů je jasné, že za incident mezi Räikkönenem a Verstappenem může právě Bottas, který Räikkönena strefil v první zatáčce do zadního kola a poslal ho bez šance na vyhnutí přímo do Verstappena. Možná tedy z tohoto kontaktu má Bottas nějaké poškození.

9/66 – Bottas dostává zprávu, aby zrychlil. Alonso dostává otázku od týmu, jak moc si myslí, že ho desátý Grosjean stěžuje, Alonso odpovídá, že hodně. Pokusí se o undercut?

12/66 – Hamilton dostává zprávu, aby na to hodně tlačil, zřejmě se pokusí o undercut. Vettel dostává také zprávu, aby na to šlápl, snaží se bránit undercutu. Vedení závodu nyní vyšetřuje Bottase za způsobení nehody mezi Räikkönenem a Verstappenem.

13/66 – Vettel postupně stahuje Vettelovo náskok, rozdíl něco málo přes dvě sekundy. Alonso v boxech, přezouvá na měkkou směs pneumatik. Za Alonsem do boxů vjíždí i Vandoorne, McLaren zvládl obě auta za sebou.

14/66 – Magnussen a Sainz v boxech, Magnussen se jen tak tak vrátil před Sainzem, ten nakonec byl donucen vyjet na trávu, ale zůstává za Magnussenem. Nyní si Sainz stěžuje, že ho Magnussen vytlačil na trávu.

15/66 – Vettel v boxech a vrací se na trať za Ricciarda na čtvrté místo. Hamilton zůstává na trati. Incident mezi Magnussenem a Sainzem vyšetřován. Vedení nebude trestat nikoho za kolizi mezi Bottasem, Verstappenem a Räikkönenem v prvním kole.

16/66 – Vettel nyní předjíždí Ricciarda a posouvá se na třetí místo. Hamilton dostává zprávu, že nyní už pojede do boxů a má na to šlápnout ještě víc. Hülkenberg v boxech. Kvyat před sebe na rovince pouští Sainze., Magnussen už ho předjel.

17/66 – Hamilton ještě zůstává na trati. Ocon v boxech.

18/66 – Hamilton stále zůstává na trati. Pokusí se Mercedes udělat o jednu zastávku méně, než Vettel? Alonso je velmi blízko za Kvyatem, ten se ale brání.

19/66 – Hamilton si stěžuje, že jeho časy nejsou nejlepší a chtěl by zřejmě do boxů, ale dostává zprávu, že později v závodě bude mít lepší šance. Vettel ho mezitím docela rychle stahuje.

20/66 – Grosjean v boxech.z osmého místa. Hamilton si stěžuje, že takhle určitě prohrají závod. Vandoorne předjíždí Jolyona Palmera a jde na šestnácté místo. Perez byl v boxech a hodně se tam zdržel kvůli problému na předním kole.

21/66 – Lewis Hamilton zajíždí do boxů. Přezouvá na středně-tvrdou směs pneumatik.

22/66 – Valtteri Bottas nyní vede závod, ale Vettel je pouze sekundu za ním. Ricciardo v boxech a taktéž přezouvá na středně-tvrdou směs.

23/66 – Hamilton se ptá, jak moc napřed je Vettel, dostává odpověď, že Vettel má náskok 7 sekund, ale ubezpečují ho, že v závěru závodu to bude mnohem blíž.

24/66 – Vettel útočí na Bottase do první zatáčky, ten se nádherně ubránil a Vettelova před sebe nepustil, ten se vážně snaží, ale Bottas jede s klidnou hlavou.

25/66 – Vettel útočí nádherným bluffem se dostává na vnitřek Bottas a výborným manévrem se dostává zpět do vedení. Mezitím se Hamilton už hodně přiblížil.

26/66 – Hamiltona před sebe nyní Bottas pouští o dost rychleji. Hamilton ztrácí necelé čtyři sekundy a jede na pomalejších pneumatikách. Vettela ale ještě ty středně-tvrdé pneumatiky čekají, zatímco Hamilton už může pak přezout jenom na měkkou směs a jet mnohem rychleji.

27/66 – Bottas v boxech, přezouvá na středně-tvrdou směs a vrací se na trať stále na třetím místě, Ricciardo už hodně ztrácí.

29/66 – Marcus Ericsson se v Sauberu dostává před třináctého Fernanda Alonsa. Valtteri Bottas na středně-tvrdé směsi zajíždí nejrychlejší kolo závodu.

30/66 – Mezitím Hamilton ztrácí, v posledním kole ztratil sekundu na Vettela. Bottas je rychlejší než Hamilton.

31/66 – Hamilton dostává zprávu, že musí začít stahovat ztrátu, Hamilton odpovídá, že si nemyslí, že to na těchto pneumatikách dokáže.

33/66 – Fernando Alonso v boxech, vrací se na sedmnáctém místě, přezul na středně-tvrdou směs. Zatím mu ten závod úplně nevychází, ale alespoň mu to auto jede.

34/66 – Stoffel Vandoorne končí! Nevšiml si předjížděcího Felipeho Massy, zavřel zatáčku a o vůz Williamsu si zlomil zavěšení a končí v závodě! A máme Virtuální Safety Car. Několik vozů v boxech, ale nikdo z Ferrari nebo Mercedesu. Stroll v boxech, Kvyat také, Hülkenberg tam byl taktéž…

35/66 – Lewis Hamilton v boxech a zrovna nám končí Virtualní Safety Car! Hamilton zůstává na druhém místě. Máme souboj mezi Wehrleinem a Sainzem. A Wehrlein se posouvá na osmé místo!

38/66 – Sebastian Vettel také v boxech, přezouvá na středně-tvrdou směs! Vettel se vrací po boku Hamiltona a vytlačuje ho v první zatáčce ven z tratě a Vettel zůstává na prvním místě.

39/66 – Hamilton je nalepený na Vettela, má měkčí a rychlejší pneumatiky, ale Vettel nenechává žádný prostor pro předjetí. Valtteri Bottas končí! Jeho motor končí! Před kvalifikací nasadil starší motor kvůli problémům, ale zřejmě už toho ten motor měl až moc. To Vettela zamrzí, protože zrovna stáhl Hamiltona o sekundu a nyní to opět ztratil.

41/66 – Ricciardo na středně-tvrdé směsi pneumatik je velmi rychlý, zajel nejrychlejší kolo závodu. Hamilton je stále velmi blízko za Vettelem, ten se stále brání.

43/66 – Vettelovi se daří držet vepředu díky vozům o kolo pozadu, díky kterým má DRS.

44/66 – Hamilton útočí, Vettel se brání, ale Hamilton měl dostatečně velkou rychlost na to, aby to dokončil po vnějšku. Hamilton zajel nejrychlejší kolo a nyní vede závod a může začít sázet jedno nejrychlejší kolo za druhým.

46/66 – Hamilton neví, co teď má dělat. Potřeboval by vytvořit co největší náskok na Vettela, ale už se mu přehřívají pneumatiky a začíná ztrácet.

47/66 – Pascal Wehrlein dostává penalizaci za nebezpečný vstup do pit-lane, dostává pět sekund navíc.

52/66 – Velmi dojemné scény v televizi. Po odstoupení Räikkönena ze závodu kamery zabraly plakajícího chlapečka na tribuně oblečeného v oblečení Ferrari a nyní byl záběr na Kimiho Räikkönena s tím samým chlapečkem v paddocku, jak se fotí v motorhomu Ferrari. Jeho chladná persona se očividně nevztahuje na děti. :)

53/66 – Závod se nyní trochu uklidnil. Momentální pořadí: HAM, VET, RIC, PER, OCO, HUL, WEH, SAI, MAG, KVY, GRO, STR, ERI, ALO, MAS, PAL.

56/66 – Wehrlein se brání dotírajícímu Sainzovi, je to souboj o sedmé místo. Carlos Sainz na něj tlačí už nějakou dobu. Jestli vás zajímá, co se děje s Alonsem, který startoval ze sedmého místa, tak momentálně jede až na patnáctém místě. Nepomohl mu kontakt v první zatáčce, který ho poslal na výlet přes štěrk, ale ani jeho závodní tempo nebylo dost dobré. Za sebou má akorát Jolyona Palmera. Pro toho to také není moc dobrý závod, vzhledem k tomu, že jede na posledním místě, zatímco jeho týmový kolega Nico Hülkenberg jede na šestém místě.

58/66 – Vettel už stavět nebude, Hamilton také ne, do konce zbývá osm kol. Vettel ztrácí něco přes čtyři sekundy. A jeho ztráta se stále zvyšuje, trochu anti-klimatický závěr.

59/66 – Sainz už si stěžuje na neposlušné pneumatiky, za Wehrleinem už mu to na trati vůbec nedrží.

60/66 – Vettel o kolo předjížděl Felipeho Massu, ale moc se mu nepovedl včas zabrzdit a skoro Williams strefil.

61/66 – Massa byl donucen ke zpomalení po tomto incidentu s Vettelem, toho využil Alonso, který se následně před Massu dostal na rovince. A nyní útočí i na Strolla! Alonso jezdí na měkčí rychlejší směsi a nemá problém na rovince! Honda předjíždějící Mercedes? Nevídané! Alonso je na třináctém místě, ale dvanácté z toho už nejspíše nebude.

64/66 – Tři kola do konce. Vettel už se Hamiltonovi moc nepřibližuje. Skvělý závod mají vozy Force Indie – díky odstoupení Bottasem, Verstappena a Räikkönena se vyhoupli na čtvrté a páté místo, což jim v konstruktérech hodně pomůžu proti Red Bullu, který dnes reprezentuje jenom Ricciardo na třetím místě. V šampionátu tyto dva týmy nedělí ani dvacet bodů.

65/66 – Felipe Massa předjíždí Lance Strolla, který se pokusil bránit, ale proti ostřílenému Brazilci toho moc nezmohl. Kevin Magnussen má punkturu pneumatiky! Velká škoda pro Magnussena, který jel na bodech!

66/66 – Poslední kolo!

KONEC! LEWIS HAMILTON VÍTĚZÍ VE VELKÉ CENĚ ŠPANĚLSKA 2017! Druhý Vettel, třetí Ricciardo!

Lewis Hamilton stahuje Vettelův náskok v šampionátu na šest bodů. Perez a Ocon posbírali spoustu důležitých bodů za čtvrté a páté místo, skvělý výsledek pro Force Indii. Ricciardo posbíral třetí místo, ale měl velmi, velmi osamělý závod. Fernando Alonso díky Magnussenovo problémech skončil na dvanáctém místě, což je maximum vzhledem k podmínkám, které dnes při závodě měl. Objíždí okruh a mává z kokpitu španělskou vlajkou.

Sdílejte na:
Zavřít