Fan-store.cz

ONLINE: Velká cena Malajsie 2015

ONLINE: Velká cena Malajsie 2015

Živý komentář k Velké ceně Malajsie 2015 v Sepangu.

Závod začíná v 9:00

Po včerejší deště ovlivněné kvalifikaci má dnes Lewis Hamilton cestu k dalšímu vítězství o něco jednodušší. Zatímco on pro sebe získal pole-position neuvěřitelným časem na ještě mokré trati, jeho týmový kolega a největší rival Nico Rosberg se kvalifikoval až na třetím místě, když ho na poslední chvíli sesunul z druhého místa Sebastian Vettel, který využil příležitosti a poprvé po 38 závodech postavil vůz Ferrari do první řady.

Za Rosbergem se na start postaví oba Red Bully a za nimi příjemné překvapení – Max Verstappen, který se svým vozem Toro Rosso získal šesté místo na startu. Neopomenout ale nesmíme ani kvalifikaci Kimiho Räikkönena, který se stal překvapením spíše nepříjemným, když vypadl už v Q2, kdy nezvládl na jediný pokus zajet dostatečně rychlé kolo. Promarnil tedy potenciál svého Ferrari a na start se postaví až na jedenáctém místě. Kompletní výsledky kvalifikace naleznete zde.

Závodí se samozřejmě na Sepangu, trati, která patří k těm nejdelším a nejnáročnějším v kalendáři. Jsou zde vysoké požadavky na pneumatiky, na palivo i na piloty. Více informací o tomto malajském okruhu nedaleko Kuala Lumpuru naleznete zde. Pirelli sem letos dovezlo obvyklou volbu středně tvrdé (bílé označení) a tvrdé směsi (oranžové označení). Očekávají se 2-3 zastávky v boxech. Kvůli extrémně vysokým teplotám, se kterými se pneumatiky letos musí potýkat, se mnoho týmů včetně Mercedesu trápí s rychlou degradací. Ale například Ferrari vypadá, že je k pneumatikám o něco šetrnější a skrze strategii by se Sebastian Vettel mohl i pokusit o útok na první pozici.

Komentář

Piloti se již chystají ve svých cockpitech. Teplota trati je 62°C a teplota vzduchu 32°C. Na okruhem je polojasno, máme ale 60% šanci na déšť. Není zatím ale vůbec jasné, jestli déšť doopravdy přijde, nebo kdy. Nicméně se odhaduje, že když déšť přijde, mohlo by to být někdy v druhé polovině závodu.

Na trati dnes oproti očekávání uvidíme pouze 19 vozů. Will Stevens v Manoru, ačkoliv včera dostal výjimku a může dnes závodit, se kvůli problému s palivovým systémem, který ho včera nepustil do kvalifikace, nepostaví ani na dnešní startovní rošt. Zklamání pro mladého Brita i pro celý Manor.

ZK – Zahřívací kolo začalo a Lewis Hamilton vede zbytek pole na projížďku po Sepangu. Všichni piloti mají středně tvrdou bílou směs, pouze oba piloti McLarenu – Jenson Button a Fernando Alonso – mají na svých vozech tvrdou směs.

1/56 – Pět červených světel zhaslo a je odstartováno! Lewis Hamilton si udržel první místo a Sebastian Vettel se ubránil i rychle startujícímu Rosbergovi.

1/56 – Pastor Maldonado hlásí punkturu na pneumatice. Maldonado nikdy v živote nedojel ve Formuli 1 VC Malajsie a už má problémy v prvním kole.

2/56 – Hamilton ve vedení, Vettel ztrácí pouze  sedm desetin. Kimi Räikkönen má taktéž punkturu zadní levé pneumatiky! A to je pro něho průser, protože jí dostal v poslední zatáčce a už nestihl zamířit do boxů! V poslední zatáčce mu jí prořízl Felipe Nasr. Zajímavost: vloni v druhém kole měl Räikkönen taktéž prořízlou pneumatiku od nováčka – tehdy Magnussena.

3/56 – Nasr a o dlouhou dobu později Räikkönen jsou v boxech.

4/56 – Momentální pořadí: HAM, VET, ROS, RIC, MAS, KVY, HUL, ERI, GRO, VES, SAI, BOT, PER, ALO, BUT.

4/56 – Marcus Ericsson byl velmi optimistický v první zatáčce, roztočil se a skončil ve štěrku v první zatáčce. Na trať vyjíždí SAFETY CAR.

5/56 – Kvůli SAFETY CARU zajíždí téměř všichni ihned do boxů. Na trati zůstává Vettel, který se ujímá vedení. Za nimi Hülkenberg, Grosjean, Sainz, Perez.

6/56 – Všichni, kdo stavěli, přezuli na středně tvrdou směs, avšak Hamilton s Rosbergem přezuli na tvrdou směs, která je jejich oblíbenější, středně tvrdá na jejich vozech odchází příliš rychle. Na tvrdou přezul i Verstappen a Merhi.

7/56 – Safety Car zajíždí do boxů a zase závodíme! Rosberg se ihned snažil předjet Massu před sebou, ale nepovedlo se mu to. Hamilton se mezitím snaží dostat před Pereze. a nakonec úspěšně, vzápětí se přes Pereze prohnal i Ricciardo.

7/56 – Současné pořadí: VET, HUL, GRO, SAI, HAM, RIC, PER, MAS, ROS…

8/56 – V poslední zatáčce se dostal Massa před Pereze, Mercedes Rosberga musel počkat až na cílovou rovinku. Perez je nějaký pomalý. Nyní ho ve třetí zatáčce předjíždí Verstappen a vzápětí z ničeho nic i Kvyat.

8/56 – A nyní Pereze předjel už i Valtteri Bottas a je za ním Fernando Alonso. Perez v tomto kole ztratil pět míst.

9/56 – Nico Rosberg v poslední zatáčce vybrzdil Felipeho Massu, Massa se však na cílové rovince snaží dostat zpět, ale Rosberg to zatím udržel, je to ale skvělý souboj! Mezitím Hamilton předjel Sainze a je už na čtvrtém místě. Před sebou má Grosjeana a Hülkenberga a Vettela.

10/56 – Hamilton předjel Grosjeana a je nyní za Hülkenbergem. Na konci desátého kola s pomocí DRS se před Force Indii dostává na druhé místo. Valterri Bottas zaútočil na Maxe Verstappena a je na devátém kole za Massou.

11/56 – Vettel ve vedení díky provozu za ním nabral náskok deseti sekund na nyní druhého Hamiltona, který však má čistou cestu a může na to šlápnout.

12/56 – Ricciardo zaútočil v první zatáčce na Sainze, ale nějak to neubrzdil a byl v první zatáčce příliš široký a dostal se před něj Nico Rosberg. Hamilton nedohání Vettela tak rychlej, jak by chtěl. Räikkönen se nyní dostal vzadu před Alonsa a je na třináctém místě.

13/56 – Hamilton stále nemůže začít dohánět Vettela. Jejich rozestup je stále stejný: 9,9 sekund. A Vettel ještě nestavěl pro nové pneu. Räikkönen je opožděný a teprve teď předjel Sergia Pereze, kterého předjeli snad už všichni, a dostává se na dvanácté místo.

13/56 – Vettel dostává zprávu, aby pokračoval v tomto tempu. Romain Grosjean zablokoval kolo při nájezdu do deváté zatáčky a opět toho využil Rosberg, který se posunul na čtvrté místo.

14/56 – Rosberg na cílové rovince překonává i Hülkenberga a je nyní na třetím místě za Hamiltonem. Ricciardo má možná problémy s přehříváním předních brzd, kdykoliv na ně šlápne v první zatáčce, černě se z nich zakouří. Nyní se v první zatáčce před Ricciarda dostal Massa a posunul se tak na sedmé místo. K této velké skupince vozů už se připojil i Kimi Räikkönen, který však nyní zajel do boxů.

15/56 – Do boxů krom Räikkönena zajel i Carlos Sainz. Z předních brzd se kouří i Kvyatovi. Byl Red Bull přiliš agresivní? Sainz přezul na tvrdou směs, Kimi na středně tvrdou.

16/56 – Grosjean také v boxech, s ním Hülkenberg a Grosjean, to jsou piloti, kteří za Safety Carem nestavěli. 

16/56 – Momentální pořadí: VET, HAM, ROS, MAS, BOT, RIC, VES, KVY, ALO, PER, BUT, NAS, MAL, SAI, RAI, HUL, GRO, MER.

17/56 – Jenson Button chtěl využít chyby Pereze, ale ten se dostal zpět před něj. Kimi Räikkönen nyní předjel Maldonada a posunul se na třinácté místo. Nyní je nejrychlejším mužem na trati. Hamilton začal pomalu dohánět Vettela, kterému po sedmnácti kolech ta středně tvrdá směs už asi trošku odchází. Nicméně stále má náskok 8 sekund.

18/56 – Nyní už ho ale nemá, zajíždí do boxů pro nové pneumatiky. Vrací se na třetím místě za Rosbergem, těsně před Massou na čtvrtém. Vettel má další sadu středně tvrdých pneu.

18/56 – Daniil Kvyat nyní předjel Daniela Ricciarda. Oba Red Bully se očividně trápí se svými brzdami a mají zčernalé přední ráfky od brzd. Těsně před Kvyatem Ricciarda předjel i Max Verstappen.

19/56 – Daniel Ricciardo v boxech. Kimi Räikkönen předjel Buttona a je na devátém místě.

20/56 – Sebastian Vettel na nových středně tvrdých pneumatikách létá a je o dvě sekundy na kolo rychlejší než Rosberg před ním.

21/56 – Sebastian Vettel je už těsně za Rosbergem. Fernando Alonso dostává zprávu, že s jeho vozem je něco v nepořádku a musí odstoupit. Na konci kole v poslední zatáčce se Vettel dostává před Rosberga a jde na druhé místo!

22/56 – Daniil Kvyat v boxech, Jenson Button taktéž. Hamilton hlásí, že jeho zadní pneumatiky odcházejí.

23/56 – Max Verstappen za sebou hezky předjel Daniela Ricciarda a posouvá se na desáté místo.

24/56 – Vettel dohání Hamiltona, jeho náskok už je pod dvě sekundy! Hamilton si stěžuje na to, že mu příliš klouže zadek auta. Max Verstappen je na útoku, trošku nejistě se dostává před Nica Hülkenberga a posouvá se na deváté místo. Sebastian Vettel už je za Hamiltonem a útočí v poslední zatáčce!

25/56 – Lewis Hamilton rovnou zajíždí do boxů a Sebastian Vettel je zpět ve vedení. Hamilton přezul na středně tvrdou směs, což je velký risk, Hamilton pak bude muset ještě jednou stavět, neboť středně tvrdá směs na Mercedesu prostě až do konce nevydrží! Vettel také bude muset stavět, protože ještě nevyužil tvrdou směs. Na déšť to zatím nevypadá!

25/56 – Momentální pořadí: VET, ROS, HAM, RAI, GRO, SAI, MAS, VES, BOT, HUL, RIC, KVY, PER….

26/56 – Nehoda! Bylo to velmi těsné mezi Hülkenbergem a Kvyatem. Kvyat přiliš rychle zavřel druhou zatáčku a Hülkenberg ho naboural z boku. Nicméně oba vozy pokračují v závodě.

27/56 – Nico Rosberg v boxech pro tvrdé pneu, odlišná strategie u vozů Mercedesu, vynořuje se zpět na trať na čtvrtém místě, čtyři sekundy za Kimi Räikkönenem. Lewis Hamilton na středně tvrdé směsi mezitím je 22 sekund za Vettelem a zajel nyní nejrychlejší kolo.

28/56 – Daniel Ricciardo nyní pěkně předjel Hülkenberga a je na devátém místě. Za nimi je Perez, Kvyat. Nico Rosberg nyní dojel Kimiho Räikkönena na třetím místě. Fin už dlouho jede na středně tvrdé směsi, Rosberg má úplně nové tvrdé pneu. Lewis Hamilton zajel nejrychlejší kolo.

29/56 – Nico Rosberg s DRS na cílové rovince předjel Räikkönena. Daniil Kvyat je vyšetřován za to, že Hülkenbergovi nedal místo a způsobil kolizi. Kvyat předjel Sergia Pereze, nyní je za Hülkenbergem. Na konci tohoto čtyřčlenného vláčku je Grosjean.

30/56 – Max Verstappen předjel svého týmového kolega Carlose Sainze a posouvá se na šesté místo. Kvyat mezitím předjel Hülkenberga a je na desátém místě. Hamilton je nyní 19 a půl sekundy za Vettela. Rosberg dostává zprávu, že ke konci závodu bude muset předjet Vettela, aby byl na druhém místě.

31/56 – Romain Grosjean předjížděl Sergia Pereze po vnějšku zatáčky, už byl předkem před Perezem, ale ten se dotknul jeho zadního kola a roztočil ho. Podle mě ne úplně čisté závodění od Pereze, Grosjean ve vysílačce není moc šťastný.

32/56 – Vettel o kolo předjíždí Nasra, jinak na čele nic moc. Hamilton teď stahuje Vettela zhruba o sekundu na kolo. Stále ale ztrácí přes 17 sekund. Rosberg na Hamiltona ztrácí 13 a půl sekundy.

32/56 – Ředitelství závodu vyšetřuje nehodu mezi Perezem a Grosjeanem.

33/56 – Carlos Sainz v boxech pro nové tvrdé pneumatiky. Je zpět na třináctém místě. Perez dostává penalizaci desetisekundovou penalizaci, Nico Hülkenberg taktéž za nehodu s Kvyatem. Oba piloti si tuto penalizaci mohou odbýt během pitstopu, novinka tohoto roku.

34/56 – Verstappen zaútočil na Bottase, po pár zatáčkách, kdy si ale Bottas připravoval odplatu, se propadl zpět na sedmé místo. Kimi Räikkönen zajíždí do boxů pro tvrdou směs pneumatik ze čtvrtého místo. Poslední zastávka pro Fina, vrací se na sedmém místě za Verstappenem.

35/56 – Hamilton stále stahuje Vettela, ale pomalu se jeho časy horší. Ricciardo boxech, vrací se na dvanáctém místě. Vettel zamíří do boxů pro tvrdou směs pneumatik za pár kol, Hamilton ještě bude muset také stavět, nejspíše nazuje další střední směs, tvrdou už měl nazutou po Safety Caru.

36/56 – Sergio Perez a Jenson Button v boxech. Perez bude muset nejdříve deset sekund pouze sedět a odbývat si svou desetisekundovou penalizaci.

37/56 – Kimi Räikkönen nyní za Verstappenem, tohle by nemělo trvat dlouho. A vskutku, ještě před poslední zatáčkou se Räikkönen dostává před sedmnáctiletého mladíka. Sebastian Vettel nakonci tohoto kola zajede do boxů pro tvrdou směs pneumatik.

38/56 – Vettel přezutý a propadá se na druhé místo, těsně před Nica Rosberga, kterého za sebe udržel v prvních dvou zastávkách. Výborně strategicky provedeno od Ferrari, možná trošku štěstí na straně rudých. Rosberg se nyní musí spokojit se třetím místem. Lewis Hamilton si začíná stěžovat na svoje středně tvrdé pneu, na Mercedesech odchází opravdu rychle.

39/56 – Lewis Hamilton v boxech, přezul zpět na tvrdou směs pneumatik, střední by do konce na jeho Mercedesu nevydržely. Vettel se nyní navrací do vedení, Rosberg druhý, Hamilton třetí. Massa nyní zajel do boxů a Bottas se posouvá na čtvrté místo, za ním Räikkönen. Hamilton si stěžuje na volbu tvrdé směsi pneumatik, ale tým mu odpovídá, že museli použít tvrdou, protože jinak by nedojeli do cíle a Rosberg na tvrdé směsi má dobré tempo a také už jim nezbyla žádná nová střední směs.

40/56 – Vettel ve vedení jede jako čert, nové nejrychlejší kolo. Rosberg je přes čtyři sekundy za Vettem, Hamilton sedm sekund za Rosbergem. Grosjean na třináctém útočí na Nasra, který se ale s tvrdými lokty brání.

41/56 – Bottas v boxech, Räikkönen se posouvá na čtvrté místo. Rosberg dostává příkaz zajet do boxů pro nové pneu. Na těch současných jede od kola 26. Button hlásí, že ztratil výkon! Další rozbitý motor Honda a to ho před tímto závodem kompletně měnil. Rosberg v boxech pro nové středně tvrdé směsi.

42/56 – Rosberg se vrací na třetím místě. Hamiltona nyní pořád otravují rádiem, ten si stěžuje, aby na něj nemluvili v zatáčkách.

43/56 – Hamiltonovi se nedaří dostatečně rychle stahovat Vettela. Hülkenberg hlásí rádiem týmu, že tým z toho asi nebude nadšený, ale nemyslí si, že na těchto pneumatikách dokáže jet až do konce. Má za sebou dvě zastávky. Za Hülkenbergem jede Grosjean s Nasrem, kteří spolu nyní bojují. Jenson Button mezitím zajel do boxů a odstupuje, stejně jako dříve Alonso.

44/56 – Rosberg je nyní velmi rychlý na středně tvrdé směsi a je možné, že stihne dohnat Lewise Hamiltona na druhém místě, který jede na tvrdých pneumatikách! Hamilton sice jede rychleji než Vettel, ale nestihne ho chytit před koncem závodu. Sebastian Vettel do vysílačky zpívá „blue flag, blue flag, blue flag…“. Před ním totiž spolu zápasdí Grosjean s Hülkenbergem a zdržují Vettela.

45/56 – Hülkenberg ztratil pozici vůči Grosjeanovi a poslušen Vettelovi uhnul, Grosjeanovi to trvalo dost dlouho, než mu uhnul. Nicméně Němec má nyní volný vzduch před sebou a může na to zase šlápnout. Mercedes chce po Hamiltonovy časy kolem 1:42,7, ale tak rychle nejezdí ani Rosberg na středně tvrdé směsi.

46/56 – Momentální pořadí: VET, HAM, ROS, RAI, MAS, BOT, SAI, VES, RIC, KVY, GRO, MAL, PER, NAS, HUL, MER.

47/56 – Hamilton na Vettela ztrácí jedenáct sekund, Rosberg na Hamiltona deset sekund. Massa dostává zprávu, že se bude muset bránit Bottasovi, který ho docela rychle stahuje, je pouze dvě a půl sekundy za ním a je rychlejší. Souboj mezi týmovými kolegy bude zajímavý.

49/56 – Max Verstappen předjel ve třetí zatáčce svého týmového kolegu Carlose Sainze, i když to spíše vypadalo jako příliš pozdní brzdění a následné vyhýbání se Sainzovi. Tak či onak, Vertappen je nyní na sedmém místě.

50/56 – Maldonado dodržuje svou tradici nedokončení žádného závodu Formule 1 v Malajsii a odstupuje, zaparkoval svůj vůz v garáži.

51/56 – Sebastian Vettel za chvilku bude o kolo předjíždět oba Red Bully…

52/56 – Sebastian Vettel s pouhými dvěma zastávkami dnes bez pochyby létá a poráží Mercedes ne kvůli jejich neštěstí, ale skrze čistou rychlost, což se vloni nestalo. Nicméně ani druhé Ferrari na tom není špatně. Po pokažené kvalifikaci, startu z jedenáctého místa, proříznuté pneumatice v druhém kole a zastávce navíc jede Kimi Räikkönen na čtvrtém místě. Nebýt onoho pitstopu navíc mohl závodit o bednu s Mercedesy taktéž. Potlesk pro celé Ferrari, které zde má očividně trošku navrch.

54/56 – Valtteri Bottas už je za Felipem Massou, bude tu souboj. Nicméně Bottas ani s DRS zatím není na zadní ani na cílové rovince schopen se před Massu dostat, oba jsou velmi vyrovnaní.

55/56 – Hamilton už nemá vůbec žádnou šanci na vítězství, Pořád na Vettela ztrácí přes deset sekund, téměř nic nestáhl. Rosberg je za Hamiltonem šest sekund, také moc toho dohánění neudělal. Räikkönen jeden osamocen na čtvrtém místě, má to daleko ke třetímu i k pátému místu.

55/56 – Bottas zaútočil na Massu v první zatáčce po vnějšku, Massa se zatím ubránil. Ale poté ve čtvrté zatáčce měl Bottas mnohem lepší výjezd ze zatáčky a parádně Massu předjel, krásný dospělý souboj. Bottas už vloni ukázal, že rozhodně umí skvěle předjíždět.

56/56 – Poslední kolo a Vettel si jede pro vítězství.

KONEC VELKÉ CENY MALAJSIE! Sebastian Vettel vítězí ve svém druhém závodu ve Ferrari! Na pódiu ho doplní Hamilton a Rosberg.

Sebastianu Vettelovi se splnil sen vyhrát závod za Ferrari, Mercedesům spadla dolní čelist na podlahu a musí se zamyslet. Räikkönen udělal, co mohl po své zpackané kvalifikaci. Williamsy trošku za Ferrari a Mercedesy zaostávají a jedou si svou vlastní ligu, neohroženi nikým než sami sebou.

Obrovský potlesk patří také Manoru, který bez jakéhokoliv testování, bez nastoupení ve VC Austrálie a s téměř loňským vozem dokázal dostat Roberta Merhiho skrze celý závod a dojel až do cíle. Škoda Willa Stevense, který do závodu kvůli technice nemohl nastoupit.

Kompletní výsledky závodu naleznete ZDE

Sdílejte na: