ONLINE: Kvalifikace na Velkou cenu Monaka 2015

ONLINE: Kvalifikace na Velkou cenu Monaka 2015

Živý komentář ke kvalifikaci na Velkou cenu Monaka 2015.

Kvalifikace začíná ve 14:00

Dnešní kvalifikace je jednou z nejdůležitějších kvalifikací v celém kalendáři. Na městském okruhu v Monaku, kde se opravdu může stát cokoliv, je klíčové získat dobrou pozici na startu, neboť během závodu je velmi obtížné předjíždět.

A vypadá to, že dnešní kvalifikace nebude nudná. Mezi favority opět patří dvojice Rosberg-Hamilton z Mercedesu, ale v závěru posledního tréninku, kde se trénují právě kvalifikační kola, oba Mercedesy svým časem předčil Sebastian Vettel.

Městský okruh v Monaku je extrémně specifický. Úzká trať, všudypřítomné bariéry, hrbolatý povrch, velká změna nadmořské výšky, okruh má prostě všechny pasti na piloty, které jsou dostupné. V Monaku týmy volí maximální přítlak a upřednostňují akceleraci před maximální rychlostí, neboť té si zde moc neužijí. Rovinky tu prakticky nejsou a když už, tak jsou krátké. Ale v některých zatáčkách ani aerodynamický přítlak nepomůže a klíčová je dobrá mechanická přilnavost vozu a pneumatik. Týmy také kvůli specifickému charakteru tratě vozí některé speciální části vozů – například zesílené zavěšení, větší možnosti chlazení a musí upravovat i mapy motoru, neboť ten by ve stále nízkých rychlostech protáčel kola.

Pneumatiky jsou zde k dispozici měkké žluté a super-měkké červené. Vloni nejlepší čas na pole-position v kontroverzní kvalifikaci zajel Nico Rosberg – čas 1:15.989. Před změnou motorů v roce 2014 byly časy kolem 1:13-14. Další info o okruhu v monackém knížectví naleznete zde.

Smůlu zde mají oba Lotusy. Grosjean i Maldonado musí předčasně měnit převodovku a budou tak na startu posunuti o pět míst dozadu.

Q1

 18:00  – Ještě před zelenou se na světlech v pit-lane vytvořila fronta, všichni chtějí být na trati co nejdříve a mezi prvními. Okamžitě po rozsvícení zeleného světla máme plnou trať vozů.

16:00 – Všichni zatím jsou na trati na měkké žluté směsi pneumatik. Jako první jsou v měřených kolech Toro Rossa a Williamsy. Max Verstappen jede v čele vláčku těchto čtyř vozů.

14:30 – Na prvním místě je zatím Max Verstappen, čas 1:19.803. Druhý Bottas, třetí Sainz, čtvrtý Ericsson, pak Merhi a Grosjean.

14:00 – Nyní jde na druhé místo Maldonado, Kvyat na čtvrté. Časy kolem 1:20. Trať je hodně studená, obecně se pilotům nedaří dostatečně zahřát pneumatiky, zvlášť ty měkké.

13:00 – Do čela jde Hamilton s časem 1:16.884, Rosberg o šest desetin pomalejší na druhém místě, o dalších 9 desetin pozadu je Vettel na třetím místě.

12:00 – Rosberg se pokusil zlepšit, ale pouze se Hamiltonovi na prvním místě přiblížil na rozdíl 1 desetiny.

10:00 – Hamilton se ale v dalším pokusu ještě zlepšuje a jde na čas 1:16.588. Mezitím Felipe Nasr v Sauberu vyjel na trať rovnou na superměkké směsi a jde na čtvrté místo.

9:00 – Rosberg po dalším pokusu jde na čelo. O šest setin před Hamiltona. Za nimi je to Vettel, Räikkönen, Nasr, Verstappen, Ricciardo, Maldonado, Kvyat a Grosjean. Na super-měkké směsi vyjely na trať Force Indie a McLareny.

8:00 – Hülkenberg jde na šesté místo na červených pneumatikách. Lotusy jsou také na super-měkké směsi, Grosjean je nyní v letmém kole.

7:00 – Vettel se mezitím zlepšuje a nyní na prvního Rosberg ztrácí už „jenom“ jednu sekundu. Maldonado jde na čtvrté místo na super-měkké směsi, rozděluje obě Ferrari.

6:00 – Hülkenberg smykem projel zatáčku Mirabeau, zadním levým kolem se dotkl bariéry, ale bez poškození pokračuje dále.

5:00 – Alonso jde na desáté místo na červených pneumatikách. Button je v letmém kole a jde na sedmé místo.

4:30 – V odstupové zóně zatím jsou Massa, Bottas, Ericsson, Merhi a Stevens. Williamsy jsou nyní na trati také už na super-měkké směsi. Kvyat jde na páté místo před Räikkönena také na červených. Perez se poté posouvá na třetí místo před Vettela. Samozřejmě na superměkkých pneu. Na měkkých zajely časy už jenom Ferrari a Mercedesy.

3:00 – Verstappen, Kvyat a Sainz se nyní skládají za Hamiltona. Z odstupové zóny už utekl Massa, ale jenom na jedenácté místo mezi McLareny. V knock-out zóně je místo něho Ricciardo.

1:30 – Bottas chytil provoz a zůstává v knock-out zóně. Hülkenberg je v knock-out zóně, ale vzápětí se posouvá na čtrnácté místo. Nasr, Bottas, Ericsson, Merhi a Stevens v knock-out zóně.

KONEC Q1! Nejrychlejším mužem je Nico Rosberg, vypadávají Nasr, Bottas, Ericsson, Stevens a Merhi.

Mercedesy s jízdami pouze na měkkých pneumatikách jsou na prvních dvou místech pohodlně, ale Ferrari to už ke konci mělo těsné, všichni ostatní jezdili na super-měkké směsi a Räikkönen i Vettel už byli blízko knock-out zóně. Zklamání pro Williams, který doufal v monacký zázrak a se svou výbornou trakcí se těšili, že budou schopni řádně vyzvat Ferrari, očividně se to ale nedaří. Bottas vypadl v Q1, velké překvapení a zklamání, Massa se jen o kousek vešel do TOP15. Williamsům se totiž nedaří zahřát jejich pneumatiky, ani při více kolech do nich pořád nemohou dostat teplo. K tomu dosti přispívá velmi chladný vzduch v toto sobotní odpoledne.

Q2

15:00 – Opět se na konci pit-lane vytvořila fronta ještě před zeleným světlem a okamžitě máme tento kraťoučký okruh plný vozů.

13:00 – Vettel už je v měřeném kole, samozřejmě že všichni jsou už na super-měkké směsi. První kolo je ale pro většinu pilotů kolem zahřívacím, takže Vettelův pomalý čas ihned překonává Peréz, ale všichni zajíždějí první pomalá kola.

11:00 – V sektoru 1 máme žluté vlajky. Fernando Alonso sám od sebe odstavil svůj vůz jakmile projel první zatáčkou svého měřeného kola. Mezitím se v druhém letmém kole na první místo posunul Vettel s časem 1:16.224. Button jde na čtvrté místo ve zbývajícím McLarenu. Button s Alonsem říkali, že v Monaku si věří i na Q3.

9:00 – Uvidíme, co na Vettelův čas řeknou Mercedesy, král Monaka Rosberg už jede.

8:30 – A vskutku skvělý čas! 1:15.471 je nyní vedoucí čas. Hamilton je na tisícinu stejně rychlý jako Sebastian Vettel, ale je až za ním na třetím místě, Vettel svůj čas zajel jako první.

7:00 – Nyní je na trati ticho. V odstupové zóně jsou zatím Grosjean, Perez, Massa, Hülkenberg a Alonso.

5:00 – Obě Ferrari jdou na trať, Hamilton asi také bude chtít vyjet pro nový pokus. Rosberg ale nejspíše zůstane v garáži.

4:00 – Massa a Ricciardo jsou v letmých kolech. Maldonado se mezitím posouvá na páté místo. Ricciardo padá na jedenácté.

3:00 – Daniil Kvyat jde na čtvrté místo před Räikkönena. Perez se posouvá na deváté místo. Massa se zatím nedokáže zlepšit a zůstává třináctý. Rosberg kupodivu také vyjel ještě na trať.

2:00 – Räikkönen se zlepšuje a vrací se na deváté místo. V odstupové zóně stále máme Ricciarda, Buttona, Massu, Hülkenberga a Alonsa.

1:00 – Žluté vlajky v prvním sektoru, kdopak co provedl? Nico Rosberg vyjel v první zatáčce.

0:00 – Hamilton se posouvá na druhé místo, pár lidí je ještě v měřených kolech.

KONEC Q2! Nejrychlejší je opět Rosberg. Odstupují Grosjean, Button, Hülkenberg, Massa, Alonso.

McLaren má opět smůlu. Alonsovi se rozbilo auto než stačilo dojel alespoň první sektoru, Buttonovi něco málo chybělo k Q3, na kterou tým z Wokingu zatím marně čeká. Massa potvrdil potíže Williamsu a Hülkenbergovi se nepovedlo překonat Pereze.

Ve vzduchu se nese tušení deště, někteří tvrdí, že už cítí malé občasné kapky deště. Dojde k mokré třetí části kvalifikace?

Q3

12:00 – Prvními na trati jsou Hamilton a Rosberg.

10:00 – První časy jsou opět pomalé, Perez je první s časem 1:17.912. Za ním pomalý Räikkönen, Hamilton, Rosberg…Všichni jsou ale v rychlejších kolech.

8:00 – Lewis Hamilton jde do čela s časem 1:15.304. Rosberg ztratil desetinu a je až na druhém místě. Vettel je o čtyři desetiny pozadu, jde na třetí místo. Räikkönen se mezitím trápí s provozem a zůstává s pomalým časem až osmý.

6:30 – Momentální pořadí: HAM, ROS, VET, RIC, KVY, VES, SAI, RAI, MAL a PER.

6:00 – Perez se zlepšuje a jde na šesté místo.

5:00 – Mnoho pilotů v boxech, Räikkönen hlásí vysílačkou, že se během svého posledního kola dotkl zdi, proto byl tak pomalý.

4:00 – Všichni v boxech, připravují se na poslední šance.

3:50 – Na trať už vyráží postupně všechny vozy, jedou pomalu, nechávají si rozestupy.

2:30 – Hamilton v prvním měřeném kole. Opět to bude první kolo zahřívací pro všechny. Týmy hlásí, že teplota tratě neustále klesá. Zahřát pneumatiky bude čím dál těžší.

1:00 – Letmá kola jsou tady! Hamilton je jako první, Rosberg měl špatný první sektor, na konci kola zajede do boxů. Hamilton si tedy pouze dojíždí do cíle pro své první pole-position v Monaku! Nikdo jiný už ho asi nepřekoná.

KONEC Q3! Lewis Hamilton získává pole-position, Rosberg kvůli chybě na druhém místě, za nimi Vettel, Ricciardo, Kvyat, Räikkönen, Perez, Sainz, Maldonado a Verstappen.

Článek s výsledkovou tabulkou chystáme…

Sdílejte na:
Zavřít