ONLINE: Kvalifikace na Velkou cenu Malajsie 2015

ONLINE: Kvalifikace na Velkou cenu Malajsie 2015

Živý komentář ke kvalifikaci na Velkou cenu Malajsie 2015 na okruhu Sepang.

Kvalifikace začíná v 10:00.

Soudě dle výsledků z tréninků bude dnešní kvalifikace velmi těsná mezi jednotlivými týmovými kolegy.

V Mercedesu to vypadá, že tentokrát má navrch Nico Rosberg. Lewis Hamilton promeškal velkou část prvního tréninku kvůli technickým problémům, se kterými se trošku potýkal i v druhém tréninku. V dnešním třetím tréninku se pak trápil s nastavením brzd, kvůli kterému neustále blokoval kola a ztrácel čas. Rosberg byl tedy rychlejší v prvním a třetím tréninku, zatímco Hamilton zajel nejrychleji druhý trénink.

Za Mercedesem se usadilo Ferrari. Kimi Räikkönen po neuspokojivém předčasném konci ve Velké ceně Austrálie chce konečně mít povedený víkend a zatím se mu to daří. V prvním a druhém tréninku díky problémům u Mercedesů byl na druhém místě, ve třetím tréninku na třetím. Kolega Vettel zatím tento víkend byl vždy o něco pomalejší. Ve třetím tréninku to navíc vypadalo, že si není jistý se svým nastavením.

O třetí řadu na startu si to pravděpodobně rozdají vozy Williamsu. Nicméně je to mezi Massou a Bottasem velmi těsné, pouhých pár setinek. Za Williamsem je to vyrovnané mezi vozy Red Bullu a Toro Rosso. Poté to vypadá na boje mezi McLarenem, který se o něco zlepšil, a Lotusem. Sauber vypadá o něco hůře než v Austrálii a motá se až v polovině druhé desítky. Podobně je na tom i Force India. Pole uzavírá dvojice vozů Manoru. Will Stevens a Roberto Merhi jsou rádi, že vůbec jezdí a v pátek Manor poprvé v této sezoně vyjel na trať, zatímco ostatní testují již od začátku roku. V kvalifikaci bude jejich jasným cílem vejít se do 107% nejrychlejšího času v Q1 a tudíž se kvalifikovat do závodu.

Závodí se samozřejmě na Sepangu, trať, která patří k těm nejdelším a nejnáročnějším v kalendáři. Jsou zde vysoké požadavky na pneumatiky, na palivo i na piloty. Více informací o tomto malajském okruhu nedaleko Kuala Lumpuru naleznete zde. Pirelli sem letos dovezlo obvyklou volbu středně tvrdé (bílé označení) a tvrdé směsi (oranžové označení). Dnes se ale možná stejně jako vloni dostane ke slovu i přechodná (zelená) a mokrá (směs), neboť kvalifikaci straší 70% šance deště.

Komentář

10 minut před začátkem kvalifikace se nad okruhem v Sepangu zatáhlo a fouká poměrně silný vítr. Sluníčko zalezlo a příchod deště během kvalifikace je čím dál tím pravděpodobnější. Teplota vzduchu je 32C° a teplota tratě 55C°.

Q1

18:00 – Zelená světla svítí a první část kvalifikace začíná.

17:00 – S hrozbou brzkého deště se hned několik pilotů vydává na středních bílých pneumatikách. Hülkenberg dostal zprávu, že východně od okruhu už začíná lehce pršet. Prvním na trati je Roberto Merhi v Manoru. Jeho tým se mezitím stále snaží spravit vůz jeho kolegy Willa Stevense, který má potíže s palivovým systémem.

14:00 – Kousek od okruhu už se objevují i blesky. Prvním časem se ukázal Merhi v Manoru – čas 1:47.214, což je dost pomalé.

10:00 – Nyní máme v čele tabulku Lewise Hamiltona, za ním je Nico Rosberg. Za nimi Vettel, Bottas, Räikkönen…

8:00 – Hamilton má momentálně na čele čas 1:39.269. Roberto Merhi v Manoru se musí tedy zlepšit, aby se vešel do 107% tohoto času a kvalifikoval se tak. Stevens stále ještě nemá spravený vůz.

5:00 – Momentální pořadí: HAM, ROS, VET, BOT, RAI, SAI, MAS, HUL, NAS, RIC, ERI, VER, MAL, KVY, ALO, PER, BUT, GRO, MER, STE.

3:00 – Momentálně jsou na trati Ricciardo a Sainz. Pouhých 12km od okruhu déšť začíná sílit a bezpochyby prudký déšť zasáhne i okruh, pravděpodobně během druhé části kvalifikace.

2:00 – Calros Sainz se posouvá na čtvrté místo v pořadí před Bottase.

1:00 – Poslední minuta, v odstupové zóně se nachází Perez, Alonso, Button, Merhi a Stevens, který už se na trati neobjeví.

0:00 – Perez se zlepšuje a jde na 12 místo, Maldonado je stlačen do odstupové zóny. Maldonado se ale zlepšuje na sedmé místo, Ericsson se zlepšuje na šesté místo. Grosjean se následně zlepšuje na šesté místo, Felipe Nasr je nakonec stlačen až na šestnácté místo.

KONEC Q1! V první části kvalifikace končí Nasr (16), Button (17), Alonso (18), Merhi (19) a Stevens (20). Poslední dva jmenovaní ale ještě nemají vůbec jistý start v zítřejším závodě. Stevens ani nevyjel na trať kvůli technice a Merhi se nevešel do 107% Hamiltonova času. FIA bude muset zvážit povolení výjimky.

Všichni v Q1 zajeli své časy na rychlejší středně tvrdé směsi, krom Räikkönena (9), Vettela (3) a Bottase (5), kteří použili tvrdou směs.

Q2

15:00 – Ještě před rozsvícením zelených světel na světlech v pitlane čekaly snad všechny vozy. Všichni se snaží zajet kolo na suché trati co nejdříve, než přijde déšť

13:00 – Začínají se objevovat kapky v první zatáčce, zatímco Sebastian Vettel jako první najíždí do prvního měřeného kola. Massa už obdržuje zprávy od týmu, že musí dojet tohle kolo, déšť přichází.

11:00 – Rosberg jde do čela tabulky, provoz je vysoký a časy za ním se neustále mění. Momentálně je pořadí: ROS, VET, BOT, RIC, GRO, MAS, VER, HAM, KVY, ERI. Räikkönen pokazil první letmé kolo a je mimo první desítku a na okruhu začíná pršet. Někteří se na kluzké trati snaží své nepovedené první časy zlepšit, ale moc to nejde.

9:00 – Déšť je nyní velmi silný a na trati už je mokro, jako kdyby pršelo několik hodin. Všichni se z trati opatrně vrací do boxů. Pořadí: ROS, VET, BOT, RIC, GRO, MAS, VER, HAM, KVY, ERI, RAI, MAL, HUL, PER, SAI.

6:00 – S takovýmto deštěm je nejspíše bezpečné říci, že další akce se v Q2 už nedočkáme a Räikkönen (11), Maldonado (12), Hülkenberg (13), Perez (14) a Sainz (15) vypadávají.

KONEC Q2! S deštěm už jsme se ničeho nedočkali, vypadávají Räikkönen (11), Maldonado (12), Hülkenberg (13), Perez (14) a Sainz (15).

A kvůli silnému dešti se vedení závodu rozhodlo odložit začátek třetí části kvalifikace minimálně o patnáct minut, takže máme všichni čas si dojít na záchod a pro něco k snídani.

Po několika minutách už pomalu déšť ustává a voda z okruhu odtéká pryč, možná bychom za chvíli mohli vidět zelené světlo na konci pitlane.

Na trať vyjel Safety Car, který testuje podmínky na trati. Za volantem pan Maylander. Vypadá to, že už by to mohlo jít. Někde jsou sice větší kaluže či potůčky, ale na druhou stranu je někde už poměrně sucho.

Kontrola závodu nyní oznámila, že Q3 začne v 11:15, což je za patnáct minut. To si můžete v klidu dopít kafíčko a ještě si odskočit. Možná stihnete vyměnit i nějakou tu prasklou žárovku, namazat vrzající dveře…

Q3

Na konci pitlane na červeném světle stojí už několik vozů. Zajímavá je volba pneumatik. Mnoho vozů má pneumatiky do mokra a mnoho vozů má pneumatiky přechodné. Ředitelství čekalo tak dlouho, že je teď velmi těžké uhádnout, jestli jsou mokré pneumatiky vůbec potřeba. Kvůli neustálému odkládání mokrých kvalifikací se pneumatiky do mokra téměř nevyužívají.

12:00 – Konečně na konci uličky svítí zelená a vozy se vydávají na trať. Bottas na mokrých pneu dává zprávu, že zkusí jedno letmé kolo, někde ještě stojí velké kaluže.

10:00 – Bottas je v prvním měřeném kole, na sadě pneumatik do mokra. Vettel na přechodných pneumatikách je také v letmém kole a v prvním sektoru je rychlejší než Bottas.

8:00 – Na konci kola Bottas zamířil do boxů. Na první místo tedy zatím jde Vettel na přechodných pneumatikách, čas 1:53.

7:30 – Nyní se ale do čela posouvají Mercedesy. Hamilton je na prvním místě s časem 1:49.834, Rosberg druhý s časem 1:51.066. Za nimi Verstappen, Vettel, Kvyat, Ericsson, Ricciardo.

6:00 – Hamiltonův čas je neuvěřitelný. Druhý Rosberg na něj ztrácí přes sekundu! Vettel se nyní posunul na třetí místo s dalším kolem na použitých přechodných pneu. Oba Mercedesy nyní zajely do boxů pro novou sadu přechodných pneumatik.

5:00 – Bottas a Massa jsou nyní v letmých kolech na přechodných pneumatikách.

3:30 – Bottas i Massa ale svá kola nedokončují, oba jedou do boxů pro nové přechodné pneumatiky. Poslední pokusy.

2:00 – Hamilton je v dalším měřeném kole a v prvním sektoru je ještě rychlejší než předtím! V druhém sektoru ale dojel Nica Rosberga a nyní už na sebe ztrácí. Vettel v dalším letmém kole.

0:00 – Čas vypršel, ale ještě čekáme na mnoho kol. Sebastian Vettel se posouvá na druhé místo, pouhých 7 setin za čas Hamiltona. Sledujeme i Williamsy. Massa jde na šesté, Bottas jde na osmé. Nico Rosberg se nedokázal zlepšit. Verstappen se zlepšil na šesté, Grosjean je na osmém.

KONEC KVALIFIKACE! Pole-position získává Lewis Hamilton. Na druhém místě se neočekávaně objevil Sebastian Vettel ve Ferrari. Rosberg na třetím místě. Za nimi Ricciardo, Kvyat, Verstappen, Massa, Grosjean, Bottas a Ericsson.

Sdílejte na:
Zavřít