ONLINE: KVALIFIKACE NA VELKOU CENU JAPONSKA 2015

ONLINE: KVALIFIKACE NA VELKOU CENU JAPONSKA 2015

Živý komentář ke kvalifikaci na Velkou cenu Japonska 2015.

Kvalifikace začíná v 8:00 SEČ.

V pátečních trénincích sužoval jezdce vytrvalý déšť. Díky tomu bylo k vidění poměrně málo měřených kol. Z výsledků prvních dvou tréninků můžeme usuzovat, že absolutní dominance Mercedesu, která se nám vytratila v Singapuru, stále není zpět. První trénink totiž ovládl časem 1:49,434 Carlos Sainz Jr. z týmu Toro Rosso, za kterým následoval další jezdec sponzorovaný Red Bullem Daniel Kvyat. Třetí a čtvrté místo patřilo Němcům Rosbergovi a Vettelovi, zatímco až pátý se umístil lídr šampionátu Lewis Hamilton. Úspěšný trénink Tora Rossa podrtrhl šestým místem Max Verstappen, který prokázal výbornou formu již v Singapuru. Žádné časy nezaznamenali jezdci týmů Force India, Lotus a Marussia. 

Ve druhém pátečním tréninku se opět dařilo Red Bullu, když Daniel Kvyat zvítězil časem 1:48,277 a měřený čas tentokrát zajel i Ricciardo, který skončil na čtvrtém místě. Mezi ně se vklínili jezdci Mercedesu Rosberg a Hamilton. S více než vteřinovým odstupem na oba Mercedesy i Ricciarda pak následoval Vettel a Räikkönen. Hodně práce před sebou měli mechanici Williamsu, protože Massa se ztrátou více než čtyř vteřin skončil šestnáctý a Bottas jako jediný jezdec neměl na svém kontě ani jeden měřený čas.

Obecně však v pátek nebyl spokojený téměř nikdo, protože se jezdilo minimálně a pouze jezdci Ferrari dokázali nasbírat více než 30 kol (oba 31). Pro srovnání ještě uveďme, že Rosberg zajel 22 kol, Hamilton nasbíral časů jen 14 a nejrychlejší Kvyat pouhých 13.

Okruh v Japonsku patří k nejkultovnějším místům v kalendáři Formule 1 a několikrát zde celý šampionát končil, což je důvod, proč se zde mnohokrát rozhodovalo o titulu, jako tomu bylo například v éře Senna vs. Prost. Jedno kolo v Suzuce měří 5807 metrů a i letošní VC bude velmi důležitá pro boj o titul. Lewis Hamilton má sice v čele šampionátu pohodlný náskok, ale v Singapuru se mu nedařilo a pokud by se Mercedes trápil také v Japonsku, tak by se Vettel mohl dostat na dostřel. 

Právě lídr letošního šampionátu bude v Japonsku obhajovat vítězství z loňské sezóny, kdy závod dokončil před svým týmovým kolegou Rosbergem a Vettelem, který však ještě závodil pro Red Bull. Kvalifikaci loni ovládl Mercedes. Na pole position se ovšem nepostavil pozdější vítěz závodu nýbrž Nico Rosberg.

 Třetí a poslední trénink před kvalifikací nám přinesl první suchou část programu a pořadí se nám dosti přesypalo. Zpět na čelo se nám vrátil letos suverénní Mercedes. Hamilton však stále není úplně v pohodě, protože na svého týmového kolegu ztratil téměř tři desetiny. Do popředí se nám vrátil také v pátek tápající Williams, který obsadil čtvrté a páté místo. Zklamané bylo Ferrari, oba jezdci totiž ztratili více než vteřinu a skončili na 6. a 8. místě.

Q1

 18:00 – Na Suzuce by dnes ani zítra podle všeho nemělo pršet, což hraje do karet Mercedesu, který na vodě ztrácí svou výhodu, ale také dalším týmům, které byly silné ve třetím tréninku a spokojený s počasím by tak měl být zejména Williams.

 18:00 – Kvalifikace právě začala. Na trať jako první ihned vyrazili Verstappen, Sainz a Grosjean. Určitě však záhy budou následovat i ostatní, protože týmy stále nemají trať příliš otestovanou a nikdo nebude riskovat a sázet vše na poslední minuty.

14:30 – První měřené kolo si připisuje Verstappen časem 1:35,415.

13:50 – Teď už si ovšem vedení bere Hamilton, který překonal i čas svého týmového kolegy a je o necelé čtyři desetiny vteřiny první. Na trať zatím nevyrazili jezdci McLarenu a Ferrari. 

11:30 – Měřené kolo si zatím zapsalo deset jezdců a jejich pořadí je následující: Hamilton, Rosberg, Ricciardo, Verstappen, Maldonado Kvyat, Hülkenberg, Grosjean, Peréz, Sainz.

10:00 – Boxovou uličku už jako poslední opustili také oba jezdci Ferrari. Uvidíme jestli mají vše propočítané a nechtějí zbytečně plýtvat pneumatiky pro kvalifikační pokusy, nebo měli po trénincích problémy,které nestihli vyřešit před začátkem kvalifikace.

8:30 – Do boxů se po čtyřech kolech vrátil vedoucí Hamilton. Rosberg zůstal na trati o jedno kolo déle a řadí se tak po bok Verstappena, Grosjeana a Sainz mezi nejaktivnější jezdce.

6:40 – Vettel se prvním pokusem řadí na páté místo a není úplně spokojený s nastavením. Z rádia mu bylo doporučeno, aby se vrátil do boxů. Räikkönen se zařadil na třetí místo s minimální ztrátou na Mercedes.

 4:25 – Měřené kolo zatím nestihli Ericsson a Rossi. V tuto chvíli jsou navíc oba v garáži.

2:30 – Mimo postupová místa jsou v tuto chvíli Button, Sainz, Stevens a pochopitelně také jezdci bez časů – Ericsson a Rossi.

1:55 – Na trati je opět Hamilton, který zajel nejrychlejší čas ve všech sektorech a vede před Rosbergem o tři desetiny. Třetí Räikkönen už ovšem ztrácí téměř 1,3 vteřiny, takže se zdá, že dominance Mercedesu je zpět.

0:10 – Verstappen zablokoval svým vozem snad nejužší místo na trati a časový limit se blíží ke konci při žlutých vlajkách. Nikdo už se tak zřejmě nezlepší.

Konec Q1 – Mimo postupová místa zůstal Button, Ericsson, Nasr, Stevens a Rossi. Pokračovat už však zřejmě nebude ani osmý Verstappen, takže uvidíme jestli vzhledem k okolnostem nedostane Button výjimku a nedostane možnost zúčastnit se druhé části.

Konec Q1 – Vítězem první části se stal Lewis Hamilton a dává tak nejdůraznější odpověď na všechny otázky o formě svého týmu, což druhým místem podtrhl Rosberg. Důležitější však je obrovská ztráta zbytku pole vedeného Räikkönem. Vettel dokonce skončil až sedmý. Oba jezdci Ferrari však zajeli jen jedno měřené kolo.

 Q2

15:00 – Button je skutečně vyřazen a nebylo mu povoleno pokračovat.

14:40 – Jako první se na trati objevil Lewis Hamilton následovaný Rosbergem.

13:20 – Do boxů se vrátil Max Verstappen, který se ani nebavil s novináři a rovnou zmizel uvnitř garáže.

 11:30 – První měřené kolo zajel Rosberg, který se dokonce dostal před Hamiltona a časem 1:32,632 vede před Britem o jednu desetinu. Třetí Kvyat v tuto chvíli ztrácí téměř dvě vteřiny.

 9:00 – Na trať v této části ještě nevyrazil Alonso a pochopitelně také Verstappen, který už pokračovat nebude.

8:30 – Nejblíže k Mercedesům mají zatím Massa a Bottas se ztrátou okolo osmi desetin. Měřené kolo však zatím nemá ani jeden jezdec Ferrari.

7:00 – Vettel se prvním měřeným časem řadí na šesté místo a stále nemůže být se svým vozem spokojený. Räikkönen je opět třetí a na Rosberga ztrácí 6 desetin.

6:00 – Mimo postupová místa v tuto chvíli Peréz, Grosjean a Maldonado. Alonso pořád čeká v garáži a Verstappen konečně vysvětluje novinářům, že ho vyřadili problémy s elektřinou.

 4:30 – Jezdci se nyní připravují na rozhodující pokusy. Jediným jezdcem na trati je zatím devátý Hülkenberg.

3:00 – V závěru druhé části vyráží konečně na trať také Alonso.

0:30 – Většina jezdců už je překvapivě v boxech a jsou zřejmě přesvědčení o kvalitách svých časů. Na trati tak zůstávají spíše jezdci okolo desátého místa.

0:00 – Alonso se do desítky nevyjde a kvalifikuje se na 14. místě.

Konec Q2 – Vítězem druhé části se tentokrát stal Rosberg před Hamiltonem. V této části se dostal zbytek pole o něco blíže, ale ztráta je pořád větší než půl vteřiny. Nespokojený je stále Vettel, který nestačí ani na Williams.

Konec Q2 – S kvalifikací se loučí Hülkenberg, Sainz, Maldonado, Alonso a Verstappen.

Q3

12:00 – Spokojený už musí být Grosjean, protože Lotusu se zatím v Japonsku vůbec nedařilo. Uvidíme tedy jak moc bude Francouz aktivní ve třetí části. To samé se týká také Peréze. Pro oba jezdce bude velmi těžké konkurovat Mercedesům, Ferrari, Williamsu nebo Red Bulu.

12:00 – Nad japonským okruhem se objevují černá mračna, tak uvidíme jestli se meteorologové nepletli. Možná se nakonec deště dočkáme, což by určitě s pořadím hodně zamíchalo.

12:00 – Rozhodující část kvalifikace začala a na trať ihned vyráží Rosberg následovaný Ricciardem a Hamiltonem.

10:00 – V boxech na začátku zůstává Peréz a Kvyat. Na trať již naopak vyjel Grosjean.

 9:00 – V prvním sektoru je rychlejší Hamilton, ve druhém Rosberg.

8:20 – Rosberg si bere vedení časem 1:32,584. Hamilton ztrácí jen 8 setin. Ricciardo téměř vteřinu.

7:30 – Peréz vyrazil na trať, ale na konci zahřívacího kola se vrátil do boxů. V garáží stále stojí Kvyat.

6:30 – Na třetím místě je zatím Bottas před Vettelem, který konečně trochu zrychlil a zatím je ve třetí částí rychlejší než Massa a Räikkönen. Sedmé místo okupuje Ricciardo a nejslabší měřený čas má zatím Grosjean.

5:00 – Všichni jezdci se nyní vrátili do boxů k závěrečným přípravám na nejdůležitější pokusy.

 5:00 – Aktuální pořadí: Rosberg, Hamilton, Bottas, Vettel, Massa, Räikkönen, Ricciardo, Grosjean, Peréz, Kvyat (poslední dva bez času)

3:30 – Klid na trati jako první narušují Bottas a Kvyat.

3:00 – Na trať znovu míří také Peréz a v boxech tak zůstávají jen obě Ferrari. Oba jezdci italského týmu tak již nestihnout více než jedno měřené kolo.

1:20 – Bottas se do měřeného kola dostal až nyní a více než jedno kolo už tedy nestihne nikdo. Teď se rozhoduje o pořadí na startu zítřejšího závodu!

 1:00 – Kvyat teď zničil svůj vůz při hodně drsně vypadající nehodě!  Trosky jsou všude na trati i mimo ní. Okamžitě byly vyvěšeny červené vlajky. Kvyat hlásí, že je v pořádku, ale kvalifikace je u konce. Vítězem se stává Nico Rosberg.

Konec Q3 – Hodně nespokojený je druhý Hamilton, který přišel o šanci bojovat o vítězství. O štěstí může hovořit třetí Bottas i čtvrtý Vettel, kterému se zatím příliš nedařilo. Všichni jezdci však budou výsledky určitě řadit až na druhé místo. Pro všechny je vítězstvím, že Kvyat by měl být v pořádku, protože před několika minutami jsme si jistě všichni vzpomněli na loňskou smrtelnou nehodu Julesa Bianchiho, která se stala právě v Japonsku.

Pořadí: 1. Rosberg, 2. Hamilton, 3. Bottas, 4. Vettel, 5. Massa, 6. Räikkönen, 7. Ricciardo, 8. Grosjean, 9. Peréz, 10. Kvyat

Zítřejší VC začíná již v 7:00, takže si určitě nezapomeňte najít náš přenos. Určitě nás čeká velký závod na tomto krásném okruhu. Hamilton určitě bude chtít vrátit Rosbergovi dnešní porážku a vylepšit si pozici bude chtít také čtvrtý Vettel.

Sdílejte na:
Zavřít