Odebrat DRS, body, přidat závaží. F1 navrhuje fanouškům ke zvážení nové penalizace

Odebrat DRS, body, přidat závaží. F1 navrhuje fanouškům ke zvážení nové penalizace

Současný systém je často kritizován jako příliš neobjektivní, neboť v některých situacích pro pilota neznamená žádnou změnu, jindy jej přehnaně penalizuje za prohřešek, který nezpůsobil přímo on jako jezdec. Při větším počtu trestů je pak pořadí na roštu nepřehledné.

Formule 1 letos spustila internetovou komunitu F1 Fan Voice (Hlas fanoušků F1), skrze kterou pravidelně nabízí příznivcům ankety na nejrůznější témata a snaží se vyhodnocovat jejich závěry.

Nyní přitom vedení sportu přišlo se zajímavým průzkumem na téma penalizací na startovním roštu. Fanouškům nabízí různé možnosti alternativ k aktuálním trestům spočívajícím v odsunu pilotů o určitý počet míst na startu. Výsledky ankety by mohly být využity k úpravě systému tak, aby více odpovídal přáním diváků.

Nabídce možností předchází prosba o zvážení některých aspektů. V ní se uvádí, že změna systému penalizací by měla být snadno srozumitelná, pouze dočasným trestem pro pilota, neměla by jezdce přimět nevyjíždět do kvalifikace a neměla by mít finanční charakter.

Možnosti, které mají fanoušci v průzkumu zhodnotit, jsou následující:

  1. Snížit tok paliva nebo elektrickou energii během kvalifikace.
  2. Odebrat body, ať už jezdci za jezdecký prohřešek či týmu za týmový prohřešek.
  3. Odebrat přístup k DRS během kvalifikace.
  4. Snížit počet dostupných sad pneumatik během tréninků pro závodní víkend.
  5. Omezit čas ve volném tréninku v následující velké ceně.
  6. Omezit rozsah povoleného testování v aerodynamickém tunelu.
  7. Penalizace Stop&Go během zastávky v boxech v závodě.
  8. Přidané závaží v jezdcově voze během kvalifikace.

V průzkumu je zároveň uváděno, že penalizace za prohřešky, ke kterým dojde v jízdách, které mají být případnou penalizací ovlivněny, by se týkaly až následujícího víkendu.

Jinými slovy, pokud by například F1 zvolila cestu přidané zátěže pro kvalifikaci a jezdec by si tento trest vysloužil právě za počínání v kvalifikaci, účinek trestu by přišel až v nadcházející velké ceně.

28. prosince 2018

Sdílejte na:
Zavřít