Nürburgring je na prodej

Nürburgring je na prodej

Legendární okruh Nürburgring v Německu je na prodej. Areál by mohl být rozdělen do částí nebo prodáván jako jeden celek. Jens Lieser, státem jmenovaný likvidátor, prodej potvrdil v pondělí.

North Loop (Nordshcleife) byla postavena v roce 1920 v okolí obce Nürburg v pohoří Eifel. Trať nakonec sestávala ze čtyř konfigurací. Jedná se o dva spojené okruhy, Severní smyčka (Nordschleife) má 22,8 kilometru a Jižní smyčka (Südschleife) 7,7 kilometru. Celková délka (Gesamtstrecke) činí 28,3 km, přičemž úsek startu a cíle (Zielschleife), o délce 2200 metrů, jsou společné. Nový okruh (Grand Prix) byl postaven v roce 1982, a nyní se používá pro všechny významné události.

Kromě závodního okruhu, komplex Nürburgring také zahrnuje hotely, zábavná centra, restaurace a další možnosti, které přitahují tisíce turistů ročně.

Zpočátku zde bylo asi 50 investorů, kteří projevili zájem o koupi trati za prodejní cenu 125 milionů eur (v přepočtu asi 3,2 miliardy korun). Nyní je však pouze pět až deset vážných zájemců. Lieser ujistil veřejnost, že mezi kupujícími nejsou žádní „oligarchové nebo šejkové“, kteří by si zde posléze chtěli soukromě podnikat. Budoucnost závodiště však nedokáže nikdo předem odhadnout.

Mike Frison, hlasitý zastánce Ringu, založil a aktivně udržuje stránky na Facebooku a Twitter účtu věnované trati. V nedávné době vedl rozhovor s bridgetogantry.com, ve kterém se pokoušel vysvětlit, proč je nervózní z možného prodeje. „V řízení firmy provozující tento okruh se prostě  stala chyba, která je nyní řešena více nebo méně standardním způsobem. Od prvního dne, abych byl přesný, to byla velká ztráta. V ohrožení je nejen závodní dráha, ale i turistické akce, které jsou staré jako dinosauři z minulosti. Vše je jen otázkou času a peněz. Nemůžeme vinit soukromé investory, a odvracet je od jejich plánů, ale pro celý areál to bude mít katastrofální dopad„.

V úterý, 19. března se chystá protestní průvod „Ano Nürburgringu!“. Lidé se shromáždí u Nürburgu, a vydají se k hlavnímu městu Mohuč ve spolkové zemi Porýní-Falc (která je největším věřitelem okruhu) v Německu. Protestní akce zúčastní více než 500 lidí, a na Facebooku dosud reagovalo 4500 aktivistů. Facebookový profil: SaveTheRing.

Mike Frison dále uvádí: „Jsme hluboce zarmouceni zprávou o prodeji, protože stejně jako vy, většina z nás má ještě v plánu navštívit legendární okruh. Umíme si představit důsledky totálního úpadku trati, přesto doufáme, že novým majitelem se stane někdo s licencí, kdo bude mít zájem areál zachovat a zajistit německým závodníkům to nejlepší zázemí. Bohužel investor, který má svůj vlastní cíl, může během chvíle vše změnit.

Budeme i nadále sledovat tento příběh. Prozatím můžeme jen doufat, že Ring zůstane v rukou investora, který z něj neudělá jen bezvýznamnou atrakci.

Sdílejte na:
Zavřít