Montoya: Předjíždění s DRS už není žádné umění

Montoya: Předjíždění s DRS už není žádné umění

Bývalý, skvělý jezdec formule 1 Juan Pablo Montoya se osm let po svém odchodu vyjádřil k tomu, jak se F1 od jeho éry změnila.

Vítěz sedmi velkých cen kritizuje především příliš jednoduché předjíždění se systémem DRS: „Je to dobré pro diváky. Je to zábavnější, protože se více předjíždí, ale já si myslím, že předjíždění by mělo být uměním. Teď to je, jako kdyby jste dali Picassovi Photoshop.“

Systém DRS, který umožňuje na určitou dobu snížit odpor vzduchu na zadním křídle, pokud je jezdec dostatečně blízko za svým konkurentem, se ve formuli 1 objevil v roce 2011 a stal se velmi kontroverzním tématem. Svůj účel však splnil a předjížděcích manévrů zásadně přibylo. 

Kolumbijský jezdec, který od letošní závody závodí v IndyCar, si myslí, že před nasazením systému DRS bylo předjíždění mnohem náročnější: „Museli jste hodně přemýšlet, ale zároveň hodně riskovat. Nyní už o pozice nemusíte vůbec bojovat. Prostě tam máte kouzelné tlačítko. Stačí se jen dostat dostatečně blízko.“

Bývalý jezdec Williamsu a McLarenu skončil v konečném pořadí MS nejlépe dvakrát třetí a to v barvách prvního jmenovaného týmu v letech 2002 a 2003. Podle svých slov prý odchodu z F1 vůbec nelituje. V zámořských závodních sériích nasbíral několik výher v jednotlivých závodech, ale stejně jako ve formuli se nikdy nedostal na úplnou špičku.

Sdílejte na:
Zavřít