McLaren nelituje rozchodu s Hondou, i přesto, kolik stál

McLaren nelituje rozchodu s Hondou, i přesto, kolik stál

Po třech neúspěšných sezónách stáj z Wokingu na konci roku 2017 ukončila spolupráci s Hondou, novým dodavatelem pohonných jednotek se stal Renault. Přechod vyšel McLaren na spoustu peněz, výkonnostní posun přitom zatím nesplnil původní očekávání.

McLaren nelituje svého loňského rozchodu s Hondou, přestože tento komplikovaný tah přišel britský tým draho a dosud nepřinesl takový výkonnostní pokrok, jak se očekávalo. Sdělil to předseda představenstva Šejk Mohammed bin Essa Al Chalífa.

Má se za to, že rozhodnutí vyvázat se z kontraktu s Hondou vyšlo McLaren přibližně na 100 milionů liber. Tým totiž přišel o status továrního týmu, a tedy „bezplatných“ pohonných jednotek, finančních investic japonské značky a nyní musí navíc platit za agregáty Renaultu.

„Na jednu stranu je to frustrující, na stranu druhou jsme se k tomu odhodlali,“ řekl Mohammed. „Vzhledem k tomu, kam teď směřujeme, byla změna nevyhnutelná.

Obrovský respekt před Hondou, ten vztah ale nefungoval, takže jsme vedli civilizované diskuze a rozhodli jsme se, že každý půjdeme vlastní cestou.

Bylo to pro nás drahé rozhodnutí, ale bylo v dlouhodobém zájmu naší společnosti. Takže toho rozhodnutí nelitujeme.“

28. listopadu 2018

Poté, co i sezóna 2018 byla pro McLaren náročná, Šejk Mohammed říká, že se nyní blíže zajímá o aktivity týmu.

„Více se zajímám o detaily a snažím se věcem porozumět,“ řekl. „Jsem závodník, takže si užívám všechna ta čísla: úroveň přítlaku, kinematiku zavěšení, cokoliv.“

Mohammed zároveň připustil, že neexistuje rychlé řešení problémů, které McLaren má, snaží se být ale trpělivý.

„Jsem v paddocku F1 od roku 2000, od roku 2007 jsme majiteli a lidé říkají, měli byste změnit nebo udělat tohle a támhleto.

Já už tu jsem ale dost dlouho na to, abych si uvědomoval, že střílet od boku není správné řešení. Je to postupný proces informovaných rozhodnutí, jak věci spravit, to se snažíme dělat.

Role managementu je řídit tým. Jsme tady, abychom zajistili prostředky, o to nadále usiluji. Řekněte mi, co je potřeba a dohodneme se, abychom je podpořili.

Tohle zvládneme. Je to vážně frustrující, protože jsme v srdci všichni závodníci, ale musíme to prostě přetrpět.“

Sdílejte na:
Zavřít