Maximilian Günther velkým vítězem F3 na Norisringu

Maximilian Günther velkým vítězem F3 na Norisringu

O vítězství Formule 3 se na Norisringu podělili domácí Maximilian Günther, Brit Lando Norris a Ind Jehan Daruvala. Němec si ovšem odvezl s odstupem nejvíce bodů.

Norimberský Norisring je na pohled jednoduchá trať, její charakteristika (dlouhé rovinky se střídají s velmi pomalými zatáčkami) ale zaručuje zajímavé závody s boji v závětří  a na brzdě. Formule 3 předvedla tři nadmíru zábavné jízdy.

1. závod: Dárek domácímu Güntherovi

Nejlepší startovní místo pro sobotní závod si vybojoval při páteční kvalifikaci pilot, který na trati pod impozantní kamennou tribunou startoval poprvé: Jake Hughes z týmu Hitech. 23letý Brit se prosadil o 2 tisíciny před krajanem Landem Norrisem (Carlin) a překvapením víkendu, Pedrem Piquetem. Syn bývalého mistra světa letos zatím zůstal mnoho dlužen, na Norisringu ale konečně „vybalil talent“: v obou volných trénincích zajel nejrychleji a třetí pozice na startu slibovala dobré body v závodě. Za Brazilcem se kvalifikoval domácí Maximilian Günther. Mladíka bydlícího jen 30km od Norimberka přišly podpořit stovky fandů ve žlutých čepičkách s nápisy „MaxC“, což pro favorita znamenalo jistě dodatečný tlak. První desítku dolpnili na startovním roštu Ilott (Prema), Habsburg (Carlin), Zhou (Prema), Mawson (Van Amersfoort), Daruvala (Carlin) a Newey (Van Amersfoort).

První závod Formule 3 se v sobotu odpoledne vyvinul ve známou „bitvu v závětří“: Hughes sice odstartoval výborně a vedl, Norris, Günther a ostatní mu ovšem kolo za kolem následovali v odstupu jen několika setin a nedopřáli mu času k oddychu. Hughes ovšem kolo za kolem odolával nedočkavým útokům Norrise a vypadalo to, že bude skutečně schopen uhájit první místo až pod šachovnicový praporek. 6 minut před koncem se Norris rozhodl, že vše vsadí na jednu kartu: Již na rovince naznačil útok a vjel při tom na špinavější stopu. Před vlásenkou Grundig Kehre poté brzdil pozdě – na špinavých pneumatikách příliš pozdě. Vrazil do nešťastného Hughese a oba tak připravil o dobrý výsledek. Třetí Günther se ani nestačil poděkovat a pádil před svými nadšenými fandy pro vítězství. Svůj nejlepší výsledek kariéry zaznamenal i Pedro Piquet: po bezchybné jízdě dojel před Číňanem Zhouem třetí.

Za nimi se výborně předvedl především Eriksson. Švéd se po zpackané kvalifikaci probojoval až na 4. místo v cíli před Neweyem, Daruvalou a Schumacherem. 

Výsledek sobotního závodu:

1. Maximilian Günther, Prema
2. Pedro Piquet, Van Amersfoort
3. Guanyu Zhou, Prema
4. Joel Eriksson, Motopark
5. Harrison Newey, Van Amersfoort
6. Jehan Daruvala, Carlin  

2. závod: Norrisova odpověď

Také kvalifikace pro první nedělní závod potvrdila, že technici týmu Hitech našli pro jejich Dallary-Mercedes na tomto krátkém okruhu zvláště výhodné nastavení. Nejrychlejší čas zajel Estonec Ralf Aron. Jednalo se o jeho první pole-position ve Formuli 3 vůbec a zároveň i o nejrychlejší kolo, jaké kdy vůz této třídy na Norisringu zajel. V první řadě ho doplnil týmový kolega Hughes. Za oběma stříbrnými vozy se v neděli ráno seřadili Günther, Norris, Daruvala a Piquet. Eriksson si zapsal jen 10. čas, Schumacher směl startovat o jedno místo za ním.

19letý Aron na startu nezaváhal a po sprintu do kritické Grundig-Kehre měl dostatečný náskok aby uhájil první místo. Za ním se poté vytvořil zajímavý vláček v pořadí Hughes, Günther (Němec tedy opět číhal na třetí pozici), Norris, Daruvala a Piquet.

Nejdravějším z Aronových pronásledovatelů byl opět junior McLarenu, Lando Norris. 17letý borec kolem poločasu předjel Günthera a začal se nebezpečně tlačit na Hughese. Diváci  se kolo za kolem museli ptát, zda se bude opakovat srážka obou Britů ze soboty. Ne. Norris tentokrát nebyl k udržení. Nejdříve získal druhé místo a i útok na lídra Arona si tentokrát připravil lépe: 6 minut před koncem se v Dutzenddeichkehre prodral na první místo. Aron si při tom poškodil přední křídlo a do cíle dojel za Hughesem, Güntherem a Daruvalou jen jako pátý. Pedro Piquet opět bodoval šestým místem, zatímco Eriksson (10.) a Schumacher (12.) zůstali daleko za očekáváním.

Výsledek dopoledního nedělního závodu:

1. Lando Norris, Carlin
2. Jake Hughes, Hitech
3. Maximilian Günther, Prema
4. Jehan Daruvala, Carlin  
5. Ralf Aron, Hitech
6. Pedro Piquet, Van Amersfoort

3. závod: Force India!

Nejlepší výchozí pozice do posledního závodu víkendu patřila v neděli odpoledne lokálnímu matadorovi Güntherovi před silným Indem Daruvalou, Aronem, Hughesem, Habsburgem a Norrisem.

Za slunečného počasí zažili diváci na výborně zaplněných tribunách příliš zdrženlivý start jejich favorita. V první zatáčce se prosadil Daruvala a Günther jen s námahou ubránil druhou pozici vůči Aronovi a Habsburgovi. Chráněnec týmu Force India-F1 se poté kupodivu dokázal od Günthera odpoutat, zatímco za nimi zuřil mezi piloty Hitechu Aronem a Hughesem a Norrisem tvrdý boj o třetí pozici. Závěrem závodu se k této skupině přidali i maličký Němec David Beckmann a jeho týmový kolega z Motoparku, Joel Eriksson. Prosadil se Norris a dojel třetí před Aronem, Hughesem, Beckmannem (poradcem mladíka je bývalý vítěz Le Mans, Manuel Reuter), Erissonem a Habsburgem.

Také Günther koncem závodu zrychlil a na poslední tři kola se dostal do Daruvalova závětří. Mladý Ind ovšem ukázal neuvěřitelný klid a dojel si pro své první velké vítězství.

Schumacher, jenž se po celý víkend většinou úspěšně skrýval před davy zvědavců, odstoupil po kolizi s Piquetem.

Při pohledu na celkovou situaci šampionátu se po pěti podnicích vykrystalizovali čtyři favorité. Günther si doma vybojoval hezký bodový náskok na Erikssona, kterého přibrzdily nepovedené kvalifikace. Bojovný Norris je třetí, zatímco se jasným loserem Norimberského víkendu stal Ilott, který o poločas mistrovství na Günthera ztrácí 70 bodů.

Dalším podnikem F3 bude Spa-Francorchamps koncem července.

Výsledek odpoledního nedělního závodu:   

1. Jehan Daruvala, Carlin  
2. Maximilian Günther, Prema
3. Lando Norris, Carlin
4. Ralf Aron, Hitech
5. Jake Hughes, Hitech
6. David Beckmann, Motopark 

Stav Evrospkého šampionátu F3 po polovině sezony:

1. Maximilian Gunther         236 b.
2. Joel Eriksson                     202 b.
3. Lando Norris                     198 b.
4. Callum Ilott                       166 b.
5. Jehan Daruvala                  106 b.

Sdílejte na:
Zavřít