Massa: Ztráta titulu v roce 2008 mě pořád mrzí. Singapur byla noční můra

Massa: Ztráta titulu v roce 2008 mě pořád mrzí. Singapur byla noční můra

Felipe Massa minulý týden oznámil, že se na konci sezóny chystá po 14 letech opustit Formuli 1. Nyní vzpomíná na některé momenty své úspěšné kariéry a přiznává, že na odchod do důchodu pomýšlel již před třemi lety, kdy mu Ferrari odmítlo prodloužit smlouvu a přivedlo si místo něj zpět do týmu Kimmiho Räikkönena.

„Myslím, že ukončit kariéru právě letos je ta nejlepší možná volba. Myslel jsem na to již před třemi lety, když o mě ztratilo zájem Ferrari. V životě je ale důležité být dostatečně silný, abyste se  ve správný moment správně rozhodli, i když to může být těžké. Skončit před třemi lety by bylo špatné, ale teď je ten správný moment. Miluji to, co dělám, ale myslím, že teď je čas posunout se dál,“ vysvětluje Massa.

Massa přiznává, že ho stále trápí vzpomínky na rok 2008, kdy prohrál bitvu o titul mistra světa v posledním závodě sezóny s Lewisem Hamiltonem o jediný bod. Brazilec však zdůrazňuje, že i když nikdy nedokázal dosáhnout na nejvyšší metu, tak je na svou kariéru a úspěchy více než hrdý.

„Ztratil jsem šampionát o jediný bod, ale ten víkend mě nemrzí. Bylo to krásné, byl jsem doma, vyhrál jsem kvalifikaci a pak jsem vyhrál závod. Udělal jsem všechno, co bylo v mých silách, abych šampionát vyhrál, ale nestačilo to,“ připomíná Massa kontroverzní závěr VC Brazílie, kde se Lewis Hamilton v poslední zatáčce zázračně dostal před Tima Glocka, získal rozhodující bod a vytrhl tak titul z rukou již slavícího Brazilce.

„Nezáleželo jen na mně. Ten ročník byl ovlivněn mnoha věcmi, které se staly již před Brazílií. Nerad to připomínám a nejsem nijak sebelítostivý, ale VC Singapuru 2008 je něco, co je pro mě velmi smutnou vzpomínkou,“ vzpomíná Massa také na závod, ve kterém po vítězné kvalifikaci vedl, ale jeho suverénní jízdu ukončila úmyslná nehoda Nelsona Piqueta, která Renaultu umožnila rozjet strategii, která převrátila pořadí vzhůru nohama a vynesla jediné vítězství v roce 2008 Fernandu Alonsovi. Felipe Massa naopak ve zmatku, který nastal v boxech po výjezdu Safety Caru odjel z boxové zastávky dříve než byly práce na jeho voze hotové s tankovací hadicí ve voze a než mechanici problém vyřešili, propadl se Brazilec až na 15. místo a body nakonec v závodě nezískal.

„Kromě Singapuru pak byly také další závody, kde jsem ztratil body a nemohl jsem to ovlivnit. Třeba v Maďarsku mi vypověděl služby motor, ale to je součást sportu a stane se to každému. Singapur byl o něčem úplně jiném, byla to noční můra. Udělali jsme chybu, ale to co k ní vedlo by se ve sportu dít nemělo a viníkům jsem to nikdy nedokázal odpustit,“ prohlásil Massa v narážce na Piqueta a strůjce celého plánu, šéfa Renaultu Flavia Briatoreho, který byl za incident později potrestán zákazem činnosti.

„V roce 2008 se toho stalo hodně a na konci roku byl rozdíl jediný bod. Kdyby se cokoliv stalo jinak tak to mohlo hodně věcí změnit, ale tak to je. Jsem opravdu velmi pyšný na svou kariéru. V momentech, kdy končíte kariéru, musíte mluvit upřímně od srdce. Možná bych o tom všem mohl napsat knihu, zážitků mám dost,“ usmál se Massa.

Sdílejte na:
Zavřít