Mark Webber na konci sezóny opustí F1

Pilot stáje Red Bull oficiálně oznámil, že na konci letošního ročníku ukončí svou kariéru ve Formuli 1, závodit bude se sportovními vozy.

Šestatřicetiletý Australan se po ukončení štace v královně motorismu připojí ke společnosti Porsche, kde bude závodit a vyvíjet nový závodní speciál, který by se měl mimo jiné objevit i v závodě 24 hodin Le Mans.

Podle všech zpráv měl Mark Webber možnost zůstat ve Formuli 1 s Red Bullem, ale i jiným špičkovým týmem. Žádná z těchto nabídek jej ale neoslovila natolik, aby v šampionátu Formule 1 pokračoval i v příštích letech.

Největším favoritem na zisk závodní sedačky u Red Bullu je nyní Fin Kimi Räikkönen společně s Danielem Ricciardem a Jeanem-Éricem Vergnem z Toro Rosso.

Webber popsal přechod k Porsche jako příjemné oživení své dosavadní závodní kariéry. „Porsche patří z historického hlediska mezi jedny z nejúspěšnějších společností na motoristické scéně, bude čest s takovým týmem profesionálů spolupracovat,“ řekl australský jezdec.

Za svou dvanáctiletou kariéru získal Mark Webber devět vítězství ve Velkých cenách, šestatřicetkrát se umístil na stupních vítězů, zaznamenal 11 pole position a patnáctkrát zajel nejrychlejší kolo závodu. Kromě toho skončil dvakrát na bronzové příčce v mistrovství světa jezdců.

Nejlepším ročníkem Marka Webbera ve Formuli 1 byl rok 2010, kdy většinu šampionátu vedl, v samotném závěru sezóny ale udělal příliš mnoho chyb a nakonec skončil za Fernandem Alonsem i stájovým kolegou Sebastianem Vettelem.