Kvyat míří do Maranella

Kvyat míří do Maranella

Daniil Kvyat posílí v letošní sezoně Ferrari. Rus se totiž stane novým testovacím jezdcem maranellské stáje.

Na zanedlouho již čtyřiadvacetiletého Daniila Kvyata nezbyla ve Formuli 1 po loňském vyhazovu z Toro Rosso a zároveň z celého programu Red Bullu závodní sedačka. Rusovo jméno poté figurovalo na seznamu kandidátů na sedačku u Williamsu, nicméně ani zde se mu nepodařilo se stájí dohodnout a ta po bok Lance Strolla angažuje s největší pravděpodobností Kvyatova krajana Sergeje Sirotkina.

Přesto se ale Kvyat z Formule 1 zcela nevytratí. Dnes totiž Ferrari oznámilo, že Rus byl pro letošní sezonu Italy angažován na pozici vývojového jezdce stáje. Jeho náplní práce bude zejména testování na simulátoru, nicméně vyloučena není ani jeho účast v sezonních testech. K potvrzení této možnosti zatím ovšem nedošlo.

Pozice vývojového pilota v Maranellu by ovšem nemusela být jediným Kvyatovým zaměstnáním. Je dost možné, že jej uvidíme závodit v jiném šampionátu. Na konci loňského roku totiž otestoval vůz šampionátu NASCAR Whelen Euro Series a aby toho nebylo málo, rovněž se vyrojily spekulace, které rodáka z Ufy spojovaly s elektrickým šampionátem Formule E a tvrdily, že Kvyat vede jednání se dvěma stájemi této série a v lednu by měl absolvovat první test s monopostem této série. Zatím se ale zdá, že se k realizaci těchto spekulací neschyluje, neboť premiérových nováčkovských testů šampionátu, které se uskuteční již v neděli, den po druhém podniku aktuální sezony elektrické serie na trati v Marrakeši, nominován nebyl.

Kvyat je již druhým bývalým členem programu Red Bullu (pomineme-li Sebastiana Vettela), který našel útočiště v Maranellu. Tím prvním byl francouzský závodník a v současnosti pilot právě Formule E Jean-Eric Vergne, který po odchodu z Toro Rosso, kde závodil v sezonách 2012-2014, působil v pozici vývojového jezdce Ferrari v letech 2015 a 2016. K návratu zpět do královny motorsportu mu ovšem tato dvousezonní anabáze nepomohla. Uvidíme, zda Kvyat bude v tomto ohledu úspěšnější a uvidíme jej v budoucnu ve Formuli 1 znovu. Roku 2016 pomohlo Ferrari k návratu mezi elitu Mexičanovi Estebanu Gutierrezovi, který po sezoně 2014 přišel o své místo u Sauberu, rok 2015 strávil jako rezervní jezdec italského týmu a roku 2016 byl ve Formuli 1 zpět, když se stal týmovým kolegou Romaina Grosjeana u tehdy nové stáje Haas. Svou druhou šanci ovšem využít nedokázal. Během sezony si totiž nedokázal dojet ani pro jediný bod, v důsledku čehož se s ním stáj rozloučila a pro sezonu 2017 jej nahradila Kevinem Magnussenem.

Sdílejte na:
Zavřít