Kvalifikace – Velká cena Monaka – Rosberg získává pole po žlutých vlajkách!

Kvalifikace – Velká cena Monaka – Rosberg získává pole po žlutých vlajkách!

Živý komentář ke kvalifikaci na Velkou cenu Monaka.

Kvalifikace začíná ve 14:00.

Vítejte u kvalifikace na Velkou cenu Monaka! Stejně jako v předchozích závodech se očekává, že o pole-position se poperou Hamilton, Rosberg a Ricciardo.

Ve čtvrtečních trénincích se ke slovu dostal déšť, který způsobil dosti nudný druhé trénink, kdy se málokdo odvážil vyjet na trať. V prvním a třetím tréninku byl nejrychlejší Hamilton, v druhé mokrém tréninku zajel nejrychlejší kolo Fernando Alonso, ale Ferrari tu nevypadá moc rychle, velmi se potýká s nestabilitou.

Pirelli samozřejmě do Monaka, které na pneumatiky není moc náročné, přivezlo to nejměkčí ze své nabídky: žlutou měkkou směs a červenou super-měkkou. V Q1 jako obvykle uvidíme tu tvrdší měkkou, v Q2 a Q3 super-měkkou.

Jak uzoučké uličky monackého okruhu vypadají si můžete připomenout zde.

Loňskou kvalifikace vyhrál Nico Rosberg s časem 1:13.876. Dle tréninkových časů lze soudit, že takových časů se letos nedočkáme, spíše uvidíme časy okolo 1:16.

 

 Podmínky pro kvalifikaci jsou ideální. Na obloze v Monaku není ani obláček, absolutně nádherně modrá obloho, teplota trati dosahuje 42°C, k tomu se teploty v trénincích ani trošku nepřiblížily.

Q1

Mercedesy se nemůžou dočkat na kvalifikaci. První na červených světlech stojí Rosberg, za ním Hamilton a za ním se řadí další vozy.

20:00 – Zelená světla, Rosberg s Hamiltonem za sebou vyjíždí na trať. Na trať postupně vyjeli všichni krom obou Red Bullů.

16:00 – Rosberg s Hamiltonem najíždí do svých měřených kol.

14:40 – Rosberg vzal první měřené kolo velmi zlehka, čas 1:25 a něco. Hamilton je o něco rychlejší a v zásadě všichni za nimi jsou o něco rychlejší. Ve třetím tréninku se zjistilo, že nejrychlejší budou druhá měřená kola, než se pneumatiky dostanou na ideální teplotu.

13:00 – Druhý pokus Rosberga byl mnohem lepší, jde na první místo s časem 1:17.938, Hamilton je o osm desetin pomalejší. Za nimi jsou momentálně oba McLareny.

12:00 – Další rychlé kolo Rosberga. Daniil Kvyat ztratil záď při výjezdů z tunelu, dostal smyk a o bariéru urazil nos svého Toro Rosso, naštěstí je to jediná škoda pro jeho vůz, vrací se do boxů pro nový nos.

11:00 – Rosberg momentálně vede s časem 1:17.678, Maldonado je na druhém se ztrátou 9 desetin. Nyní ho ale překonal Hamilton se ztrátou dvou desetin na Rosberga.

9:00 – Momentální pořadí na čele: ROS, HAM, GRO, MAL. Lotusy jsou takto nahoře z toho důvodu, že Grosjean i Maldonado jezdí na super-měkké směsi, zatímco ostatní jsou na měkké.

6:30 – Ricciardo na to šlápl a jde na třetí místo. Vettel je o něco pomalejší a jde pouze na páté místo za Grosjeana.

5:00 – V knock-out zóně jsou momentálně Hülkenberg, Chilton, Perez, Kobayaši, Ericsson a Kvyat. Perez se ale nyní posunul na deváté místo a do knock-out zóny padá Bianchi.

4:00 – Mnoho vozů přezouvá na super-měkké pneumatiky! Button na červených pneu nyní zajel čas na třetí místo a obě Ferrari také vyjíždí na super-měkkých.

2:30 – Na čele jsou nyní velmi malé rozestupy. Mezi Rosbergem a sedmým Magnussenem jsou pouze 3 desetiny.

1:30 – V sestupové zóně jsou nyní Caterhamy, Marussie a Saubery. Někde máme žluté vlajky.

1:00 – Felipe Massa a Marcus Ericsson se v malé rychlosti srazili a narazili do bariéry! Ale rychle si vycouvali a zmizeli z cesty.

0:00 – A nová žlutá vlajka, Massa stojí před zatáčkou před tunelem.

KONEC Q1! Nejrychlejším mužem byl Nico Rosberg. Vypadávají Gutierrez, Sutil, Bianchi, Chilton, Kobayashi a Ericsson.

Vypadá to, že za srážku Ericssona a Massy může Ericsson, který do zatáčky najížděl moc rychle a narazil do Massy, který ho pouštěl. U Williamsu nyní Massovi vyměňují nos.

Pastor Maldonado se poprvé v této sezoně dostává z Q1 do Q2!

Q2

Nico Rosberg už je na konci boxové uličky na červených světlech a opět má ihned za sebou Hamiltona, oba jsou na super-měkkých pneumatikách. V Q1 zajeli na měkkých a zbytek pole na super-měkkých byl velmi blízko za nimi.

15:00 – Zelená světla, Mercedesy vyjíždí na trať. Stewardi potvrzují, že po kvalifikaci budou vyšetřovat nehodu mezi Massou a Ericssonem.

13:00 – Nico Rosberg najíždí do měřeného kola. Ale připomínám, že první měřené kolo většinou piloti berou jako přípravné zahřívací kolo před tím druhým, kdy jsou pneumatiky výkonnější.

11:29 – Další měřené kola v průběhu. Mnoho pilotů bude vyšetřováno za blokování během Q1, mezi nimi Gutierrez a Kvyat.

10:40 – Rosberg jde na první místo 1:16.682. Hamilton byl rychlejší v prvním i druhém sektoru, ale v posledním sektoru oproti Rosbergovi hodně ztrácí a jde na druhé místo se ztrátou tří setin. Ricciardo jde na třetí místo se ztrátou přes půl sekundy. Alonso je nyní ve velmi rychlém kole, stejně jako Räikkönen, který se málem dotkl bariéry v zatáčce Tabac.

8:30 – Räikkönen jde na čtvrté místo, ale vzápětí ho překonává Alonso o jednu desetinu.

7:00 – Felipe Massa stále ještě nevyjel z garáže, že by nějaké problémy po kontaktu s Ericssonem a bariérou? Vettel pokazil rychlé kolo a jde do dalšího pokusu.

6:00 -Sebastian Vettel jde na čtvrté místo, je o necelou desetinu pomalejší než Ricciardo. Grosjean v rychlém kole. Vettel si stěžuje, že nemá k dispozici energii ERS, což je obrovský handicap. Moc nechápu jak zvládl tak rychlé kolo.

4:40 – Grosjeanovi se nedaří dostat z knock-out zóny, je momentálně dvanáctý. Maldonado je na patnáctém místě. V knock-out zóně jsou také oba Williamsy s tím, že Massa stále nevyjel z garáže.

2:00 – Momentálně jsou v knock-out zóně Button, Vergne Grosjean, Bottas, Maldonado a Massa, který už letmé kolo nestihne.

0:40 – Hamilton si na poslední chvíli dokazuje, že má na pole-position a posouvá se na první místo. Bottas ani Maldonado se nedokázali zlepšit a mají poslední pokus. Fernando Alonso se posouvá na třetí místo.

KONEC Q2! Nejrychlejší byl Lewis Hamilton. Vypadávají Hülkenberg, Button, Bottas, Grosjean, Maldonado a Massa, který nezajel čas.

Pořadí TOP10 v Q2: Hamilton, Rosberg, Vettel, Alonso, Ricciardo, Räikkönen, Kvyat, Magnussen, Vergne, Perez.

Q3

12:00 – Zelená světla, tentokrát však nikdo na konci uličky nečeká, ale jako první z boxu vyjíždí Sergio Perez. Za ním Fernando Alonso s Kimim Räikkönenem.

9:45 – Perez najíždí do měřeného kola.

8:30 – První měřené kolo Pereze 1:18.327. Vzápětí ho ale překonává Kimi Räikkönen s časem 1:18.132. Alonso je o něco pomalejší. Opět první zahřívací kola. Monako je prostě tak krátké, že piloti nestihnou dost připravit pneumatiky během jednoho kola. Nyní jsou piloti v druhých rychlých kolech a tlačí na to více.

7:00 – Alonso jde na první místo s časem 1:16.792. Räikkönen jde na druhé a je o dost pomalejší. Ricciardo byl na chvilku první, vzápětí však jde na první místo Rosberg s časem 1:15.989. Hamilto jde na druhé místo se ztrátou necelých šest setin sekundy. Ricciardo třetí se ztrátou čtyř desetin, čtvrtý Vettel se ztrátou půl sekundy.

5:00 – Momentálně všichni v boxech a připravují se na poslední šance. Aktuální pořadí je ROS, HAM, RIC, VET, ALO, RAI, VER, MAG, PER, KVY.

4:00 – A všichni se vydávají opět na trať.

2:00 – Räikkönen v prvním měřeném kole.

1:00 – Räikkönen měl dost pomalé kolo, sice to bylo jeho osobní maximum kvalifikace, ale stále ztrácí šest desetin na pátého Alonsa a masivní sekundu a půl na Mercedesy.

0:00 – Nico Rosberg končí v kvalifikaci! Pokazil nájezd do zatáčky Mirabeau a zastavil v únikové zóně. Žluté vlajky! To zkazilo čas mnoho pilotům.

KONEC! Nico Rosberg získává pole-position! Druhý Hamilton, třetí Daniel Ricciardo! Za nimi VET, ALO, RAI, VER, MAG, KVY, PER.

Na sociálních sítích se spustila vlna konspiračních teorií, že Rosberg zastavil naschvál a způsobil žluté vlajky, aby nikdo nemohl být rychlejší, ale já s tím nesouhlasím, Rosberg opravdu tlačil a při nájezdu zablokoval přední kola a vjel do únikové zóny.

To je pro dnešek vše, uvidíme se u zítřejšího závodu.

Sdílejte na:
Zavřít