Komentář Romana Klemma: Audi končí – konec WEC?

Komentář Romana Klemma: Audi končí – konec WEC?

Tak nějak to mnozí minulý rok v Le Mans tušili: čtyři tovární týmy na startu třídy LMP1, to se jen tak znovu neuvidí. A měli bohužel pravdu…

To, čeho se všichni lidé kolem FIA World Endurance Championshipu již několik týdnů obávali, se dnes stalo realitou: Ingolstadtská automobilka Audi se od konce tohoto ročníku po 18 letech v této disciplíně stáhne.

Předseda německého výrobce Rupert Stadler to odůvodnil zesíleným angažmá ve Formuli E, která se – jak se zdá – skutečně dere do středu zájmu nejednoho předního výrobce. Také Audi vidí v elektrickém pohonu budoucnost a roku 2018 zahájí prodej sériových vozů. Dalším důvodem odchodu Audi z WEC je krácení sportovního budgetu, inu pokuty za podvody ohledně naftových motorů se musí z něčeho financovat.

Bude jistě zajímavé, jak na tuto zprávu zareaguje FIA. Po odchodu Nissanu zbylo ve třídě LMP1 jen šest vozů a pozorovat se zájmem pouhý poloviční tucet přetechnizovaných továrních vozidel kroužit šest hodin po trati – to už letos bavilo skutečně jen opravdové freaky. Lze si stěží představit, že FIA pro příští rok vypíše světový šampionát pro dvě porsche a dvě toyoty… Jediným a možná, že ani ne tak špatným řešením, asi bude, vypsat od sezony 2017 jako hlavní třídu LMP2. Jedná se o třídu, ve které o vítězství bojují soukromé týmy a její závody měly v posledních letech vysokou sportovní úroveň.

Apropos Formule E. I její vývoj by mohl mít pro zastánce „opravdového sportu a opravdové Formule 1“ za jistých okolností blahý dopad. Po Audi a Renaultu se do podivné Formule E derou i Jaguar, Mercedes a BMW. Proč nenechat automobilky táhnout tímto směrem, kde se armády jejich inženýrů mohou dle libosti vyřádit? Možná, že pak ztratí zájem o Formuli 1, které v posledních dvou dekádách svým finančním overkillem velmi uškodily. Formule 1 by se pak mohla stát tím, čím byla v dobách svého největšího věhlasu: šampionátem specialistů a opravdových sportovců ovládající strach nahánějící, burácející a benzínem poháněné rakety…

Sdílejte na:
Zavřít