Ještě rychlejší Monza? Italská federace navrhuje změny k 100. výročí

Ještě rychlejší Monza? Italská federace navrhuje změny k 100. výročí

Federace navrhuje do dalšího smluvního období výrazné změny profilu trati italské velké ceny. Zmizet by mohla jedna ze šikan, trať by měla být rozšířena a druhá zatáčka Lesmo upravena.

Slavný závodní okruh v italské Monze by se v nadcházejících letech mohl dočkat radikálních změn. S blížící se obnovou kontraktu s vedením Formule 1 a také 100. výročím legendární tratě totiž Italská závodní federace (ACI) navrhuje výrazné úpravy.

Prezident ACI Angelo Sticchi Damiani podle italského tisku prosazuje novou konfiguraci okruhu, která má za cíl upevnit její pověst a přízvisko „Chrám rychlosti“.

Podle dostupných informací by měla zmizet jedna ze tří šikan, pravděpodobně druhá, výrazně by se tak zrychlil nájezd do dvojice zatáček Lesmo.

Druhá z těchto zatáček by pak měla být otevřena, aby se zvýšily rychlosti v ní dosahované. To by mělo vést ke skutečnosti, že zatáčka Lesmo 2 by se znovu stala větší výzvou, tak jako před úpravami v roce 1994.

Celá trať by navíc měla být rozšířena, vybudovány by měly být nové obslužné komunikace a hlavní tribuna.

Zajímavostí je také návrh modernizovat legendární klopenou starou dráhu a znovu ji zprovoznit pro aktivní použití. Monza by se tak mohla stát unikátním, až desetikilometrovým okruhem.

Náklady na realizaci projektu jsou odahovány na 100 milionů eur. Z vysokých částek si však Damiani starosti nedělá, rozpočet je podle něj vždy možné ještě navýšit skrze příspěvky od lokálních a národních vládních institucí.

V rozhovoru pro Gazzetta dello Sport řekl: „Peníze se nějak najdou.“

Klíčem k realizaci projektu je však předně obnovení kontraktu se společností Liberty Media, která je vlastníkem Formule 1. Dosud totiž nebyla dojednána nová dohoda, která by měla platit od roku 2020.

Sdílejte na:
Zavřít