Jeremy Clarkson končí v BBC

Jeremy Clarkson končí v BBC

Po roztržce mezi Jeremy Clarksonem, jedním z moderátorů pořadu Top Gear britské BBC, a jedním z producentů této show BBC Jeremyho vyhodilo.

4. března na konci natáčecího dne Top Gearu v Newcastlu ujely kontroverznímu britskému moderátorovi Top Gearu nervy a po několika barvitých nadávkách udeřil do obličeje Oisina Tymona, člena štábu Top Gearu. Navrch ještě Clarkson údajně Tymona urážel i po tomto incidentu na hotelu, kde mu hrozil i vyhazovem.

Tymon po napadení jel pro jistotu na ambulanci nechat se vyšetřit. BBC toto nedorozumění následně nahlásil sám Clarkson, který se poté několikrát pokusil Tymonovi omluvit skrze emaily, telefonáty i osobně. BBC spustilo interní vyšetřování.

Dnes BBC vydalo oficiální výsledky šetření, ve kterých se uvádí, že Clarkson nebyl nijak vyprovokován a došlo napadení svévolně. Vzhledem k několika dalším kontroverzím (na Wikipedii existuje samostatný článek pro všechny kontroverze spojené s Top Gearem, naleznete ho zde), kterými je Clarkson proslaven, muselo vedení BBC udělat nelehké rozhodnutí s ním neobnovit kontrakt, který vyprší na konci tohoto měsíce.

Pro BBC to bylo doopravdy těžké rozhodnutí, neboť právě Clarkson Top Gear postavil tak, jak ho všichni známe a kde byl v doprovodu Jamese Maye a Richarda Hammonda hlavním moderátorem.

Top Gear jako takový byl poprvé vysílán v roce 1977 jako seriózní motoristická show. Clarkson byl jedním z moderátorů Top Gearu na konci devadesátých let. Poté byl pořad zrušen a Clarkson s producentem Andym Wilmanen celý jeho formát předělali a navrhli BBC. V roce 2002 se pak pořad začal vysílat. Nyní se show vysílá ve více než 200 zemích světa a do kasičky BBC přináší nezanedbatelné příjmy. Samotná BBC odhaduje, že pořad sleduje okolo 350 milionů lidí.

Co ale s Top Gearem, který také drží pozici nejvíce pirátsky sdíleného pořadu na světě, bude dál, se neví. Clarksonovi kolegové Hammond a May, kterým na konci měsíce smlouvy končí taktéž, podle všeho nejsou ochotni v moderování pořadu dále bez Jeremyho pokračovat.

BBC sice podle svého prohlášení nyní hledá nové vhodné kandidáty na pozici moderátora. Mezi ně patří například i Chris Evans, který však takovou roli odmítá. Otázka se také motá okolo posledních tří dílů současné dvaadvacáté série, které kvůli suspendování Clarksona ještě nemají natočené sekvence ve studiu. Jedno je však jisté: Top Gear, jak jsme ho od roku 2002 znali, skončí.

Formule 1 v Top Gearu

V show se během těch třinácti let objevilo hned několik pilotů 1 i pár monopostů. Piloti F1 byli speciálními hosty, kteří měli vlastní tabulku nejrychlejších kol na trati Top Gearu, která jezdili ve voze Suzuki Liana.

 

Mezi piloty, kteří jsou na tabuli zařazení, patří například Mark Webber, Lewis Hamilton, Sebastian Vettel, Kimi Räikkönen i Michael Schumacher. Nejrychlejším se ale vcelku nedávno (8. února 2015) stal Daniel Ricciardo, který okruh zajel v čase 1:42.2, což je o sedm desetin rychleji než Lewis Hamilton.

Nejpamátnější epizodou s pilotem Formule 1 je nejspíše ta s Michalem Schumacherem (13. série), který předstíral, že je Stig. Když se poté dostal na trať, udělal si z toho srandu a na trati zabloudil.

Po trati Top Gearu se ale neproháněla jenom Suzuki Liana, ale i některé vozy Formule 1. Richard Hammond se po trati proháněl v Alonsovo vítězném Renaultu R24, Jeremy Clarkson v upravené formuli Lotusu. Když si do vzal do parády Renault R24 Stig, zajel kolo za 59 sekund – jediný čas v jakémkoliv voze pod jednu minutu.

Mimoto především Clarkson do Top Gearu často tahal zprávy ze světa Formule 1. Například v minulém roce se s kolegy nasmál u nových nosů, především toho z Toro Rossa, a kvůli kterým vozy F1 přirovnal k „obrovským strap-onům“ kvůli jejich falickému vzhledu.

Nehledě na to, Top Gear byl nesmírně zábavným pořadem nejen pro fanoušky Formule 1 nebo čtyř kol obecně a odchod moderátorského tria Clarkson-Hammond-May zamrzí.

Sdílejte na:
Zavřít