Jen dva jezdci v historii F1 vyhráli jako jediný závod svou domácí velkou cenu. Komu se to povedlo?

Jen dva jezdci v historii F1 vyhráli jako jediný závod svou domácí velkou cenu. Komu se to povedlo?

Vyhráli jeden jediný závod Formule 1, ale povedlo se jim to před domácími fanoušky. Přesně to se za celou historii tohoto sportu povedlo pouze dvěma závodníkům. O koho se jednalo?

Web ESPN provozuje blog „Ask Steven“, jehož autorem je řada odborníků v čele se Stevenem Lynchem, kterých se můžete zeptat na otázky z celé řady sportovních odvětví. Právě oni na svém blogu uvedli zajímavou statistiku o tom, kolika jezdcům se povedlo vyhrát závod Formule 1 pouze jednou, ale před domácím publikem.

Tento netradiční kousek se dohromady povedl dvěma pilotům. Prvním je Ludovico Scarfiotti z Turína (na fotografii), který v roce 1966 s vozem Ferrari zvítězil ve Velké ceně Itálie. Jezdec příliš mnoho příležitostí zopakovat vítězství v nějakém závodě šampionátu Formule 1 neměl, o dva roky později totiž tragicky zahynul při závodech automobilů do vrchu.

Druhým pilotem je Carlos Pace, kterému se podařilo vyhrát brazilskou Grand Prix v roce 1975. I život Paceho ale bohužel skončil tragicky a také po dvou letech od prvního a jediného vítězství ve Formuli 1. Jezdec letěl společně s přáteli soukromým letadlem, které kvůli technickým problémům havarovalo. Brazilský okruh Interlagos, na kterém Pace vyhrál svůj první a zároveň poslední závod, byl později přejmenován na jeho počest (Autódromo José Carlos Pace).

Francouzi Jean-Pierre Beltoise (1972) a Olivier Panis (1996) by teoreticky do této statistiky mohli patřit také. Oběma se totiž podařilo vyhrát Velkou cenu Monaka, závod v maličkém knížectví, které se nachází na jihu Francie.

Následujícím závodníkům se podařilo vyhrát svůj první závod v kariéře pilota Formule 1 před domácím publikem: Stirling Moss (1955, Velká Británie), Tony Brooks (1957, Velká Británie), Gilles Villeneuve (1978, Kanada), Jean-Pierre Jabouille (1979, Francie), Alain Prost (1981, Francie), Nigel Mansell (1985, Velká cena Evropy v Brands Hatch) a Johny Herbert (1995, Velká Británie).

Sdílejte na:
Zavřít