Hockenheim: Před postupem do F1 se Pascal Wehrlein korunoval mistrem DTM

Hockenheim: Před postupem do F1 se Pascal Wehrlein korunoval mistrem DTM

Nejmladším mistrem historie Deutsche Tourenwagen Masters se v Hockenheimu stal 21letý Němec Pascal Wehrlein. Jezdec Mercedesu k tomu při posledním podniku sezony ani nepotřeboval špičkových umístění.

Po několika závodech sportovně pochybné hodnoty, které pokazila především týmová taktika a režie ve prospěch favorizovaného jezdce Mercedesu, se šampionát DTM dopotácel ke svému finále v Hockenheimu. Výchozí pozice ohledně pořád ještě otevřené otázky šampionátu byla relativně jasná ve prospěch tohoto zmíněného jezdce: na titul měli ještě naději Pascal Wehrlein (165 bodů, Mercedes), Edoardo Mortara (128 bodů, Audi), Mattias Ekstroem (127 bodů, Audi) a Bruno Spengler (119 bodů, BMW).  

Wehrlein, ze kterého se Mercedes zjevně za každou cenu snaží udělat jakéhosi „německého Hamiltona“ (předpoklady k tomu má spíše ohledně barvy pleti, než co do talentu) tedy měl v ruce nejlepší karty. Při 50 maximálně možných bodech zisku mu stačilo dojet jednou před svými soupeři, nebo jednoduše dojet třetí, pokud by jedna z Audin vyhrála. O tom, že se mu to podaří, pochyboval – s ohledem na masivní podporu všech ostatních uživatelů vozu značky Mercedes, které si mohl být jistý – málokdo.

O titulu bylo skutečně definitivně rozhodnuto již v sobotu odpoledne. Poleman Maxime Martin (BMW) se po startu ujal vedení před Scheiderem a Greenem (oba Audi), ohledně celkové tabulky ale byly události ve středu pole důležitější: Mortara si ve strkanicích prvního kola poškodil vůz a později strčil do Glocka. Ekstroem šel do hodin. Outsider Bruno Spengler beztak nikdy nehrál výraznou roli. Wehrleinovi tak stačilo jednoduše dojet jako osmý. Ani tentokrát si to ale stratégové Mercedesu nenechali vzít, aby svého nového mistra v pořadí „neposunuli dále kupředu“ – v Hockenheimu před sebe musel jedničku značky pustit alespoň Goetz.

Z vítězství se překvapivě radoval „zlý muž“ DTM, Timo Scheider. Bývalý mistr předjel při výjezdu z Paraboliky Martina a pádil poté směrem svého prvního vítězství od roku 2010. Scheiderovi musela sobota v Hockenheimu po promlémech „rakouské aféry“  připadat jako probuzení ze zlého sna.

Zábavný závod v neděli (jelo se přeci konečně z velké části bez týmové režie) vyhrál s přehledem Jamie Green. Brit, který dominoval úvod sezony, se prosadil před značkovými kolegy od Audi Ekstroemem a Mortarou. Nový mistr Wehrlein se kvalifikoval jen pro startovní pozici 17 a během závodu vynikal spíše nepovedenými útoky na vozy kolem sebe, než postupem kupředu. V cíli byl v den svých 21. narozenin s odstupem téměř celého kola jako poslední. I když Wehrlein ani mezi kolegy nemá stoprocentního uznání (ex-mistr Wittmann: „Zda byl nejlepší? Nevím. Řekl bych, že byl prostě nejpravidelnější.“), platí jeho postup do formule 1 jako jistá věc.   

 

Výsledek sobotního závodu DTM v Hockenheimu:

1. Timo Scheider, Phoenix-Audi

2. Maxime Martin, RMG-BMW

3. Jamie Green, Rosberg-Audi

4. Paul di Resta, HWA-Mercedes

5. Mike Rockenfeller, Phoenix-Audi

 

Výsledek nedělního závodu DTM v Hockenheimu:

1. Jamie Green, Rosberg-Audi

2. Mattias Ekstroem, Abt-Audi

3. Edoardo Mortara, Abt-Audi

4. Paul di Resta, HWA-Mercedes

5. Timo Scheider, Phoenix-Audi

 

Celková tabulka DTM roku 2015:

1. Pascal Wehrlein, HWA-Mercedes   169 b.

2. Jamie Green, Rosberg-Audi             150 b. 

3. Mattias Ekstroem, Abt-Audi            147 b.

4. Edoardo Mortara, Abt-Audi             143 b.

5. Bruno Spengler, MTEK-BMW         123 b.

Sdílejte na:
Zavřít