Grosjean diskvalifikován z Velké ceny Itálie, Sirotkin boduje

Grosjean diskvalifikován z Velké ceny Itálie, Sirotkin boduje

Romain Grosjean byl kvůli nevyhovující podlaze vyloučen z Velké ceny Itálie a přišel tak o své šesté místo a osm bodů. Americký tým se proti diskvalifikaci ihned odvolal.

Romain Grosjean se během Velké ceny Itálie prezentoval v dobrém světle. Francouz po solidním výkonu proťal cílovou pásku jako nejlepší pilot ze „zbytku světa“ na šesté příčce.

Ze zisku osmi bodů se ovšem pilot stáje Haas neradoval příliš dlouho. Již po skočení závodu se totiž Renault rozhodl napadnout legalitu Grosjeanova vozu a toto nařčení se později ukázalo jako opávněné. Při prohlídce vozu totiž bylo odhaleno, že referenční rovina jeho podlahy je v rozporu s článkem 3.7.1 d technických pravidel a také s technickou směrnicí TD / 033-18 vydané 25. července 2018. Z tohoto důvodu byl Grosjean vyloučen a z Monzy tak odjíždí s nulou.

Situace je ovšem o něco zajímavější. Sportovní komisaři totiž uvedli, že Haas během letní přestávky kontaktoval FIA s tím, že úpravy podlahy podle nové technické směrnice bude moci uskutečnit až pro Velkou cenu Singapuru. Mezinárodní automobilová federace uznala argumenty americké stáje a vyjádřila jí pochopení. Zároveň ale tým upozornila, že v případě vznesení protestu ze strany soupeřů bude nucena situaci řešit.

Grosjeanova diskvalifikace by ale ještě nemusela být definitivní. Haas se totiž proti rozhodnutí odvolal. „Nesouhlasíme s rozhodnutím komisařů penalizovat náš tým a cítíme, že šesté místo z italské grand prix nám mělo zůstat. Proti rozhodnutí komisařů se odvoláme,“ řekl šéf týmu Günter Steiner.

Vyloučení pilota Haasu znamená, že na šesté místo se ve výsledkové listině posouvá Esteban Ocon, na sedmé Sergio Pérez, na osmé Carlos Sainz Jr., na deváté Lance Stroll a do bodované desítky se tímto dostává také Kanaďanův týmový kolega Sergej Sirotkin. Rus si tak připisuje svůj první bod v sezoně a v kariéře vůbec.

Tento zásah sportovních komisařů má rovněž vliv na průběžné pořadí Poháru konstruktérů. V něm Haas ztrácí dnes původně získanou čtvrtou příčku a padá zpátky právě za Renault, za kterým aktuálně zaostává o 10 bodů.

 

 

 

 

Sdílejte na:
Zavřít