GP3 ve Spa: Stoneman a Lynn na stupni nejvyšším

GP3 ve Spa: Stoneman a Lynn na stupni nejvyšším

Formule GP3 měla v Belgii co nabídnout. Zvraty v kvalifikaci a v závodech byly stejně tak nepředvídatelné, jako počasí v Ardenách. Šťastnými vítězi byli vlastně všichni, kteří vrátili své vozy mechanikům bez úhony – hlavně ale Dean Stoneman a Alex Lynn.

Trénink a kvalifikace: debutant Ghiotto překvapil i sám sebe

Volný trénink v pátek večer měl skutečně co do sebe: počasí v Ardenách si právě pro něj schovalo svou obávanou proměnlivost. 26 jezdců se do něj rozjelo za sucha, k poločasu ovšem začalo mrholit, načež se několik vozů ocitlo mimo tratě, nebo ve svodidlech. Trať poté rychle oschla, jen aby začalo znovu a silně pršet. Vše bylo připraveno pro nejtěžší nehodu víkendu: Rus Konstantin Tereščenko ztratil při nájezdu do poslední šikany kontrolu nad vozem, uklouzl na trávu a byl vnitřní stranou obrubníku zatáčky katapultován 3 metry vysoko. Po přemetu skončil v bariéře. Vůz se rozlomil a začal hořet. „Myslím, že se mi vzadu něco zlomilo. Fyzicky se mi daří dobře a oheň jsem také zpozoroval včas. S Tridentem jsem měl ovšem smlouvu jen na tento závod…“, prozradil smutný Tereščenko večer. „Auto se nedá včas spravit…,“ komentoval předčasný konec Rusova debutu v GP3 manažer Tridentu Giacomo Ricchi.

Ze sportovního hlediska dominovali jezdci stáje ART a v pořadí Zamparelli, Kirchhoefer, Fontana obsadili první tři místa.

Sobotní ranní kvalifikace ovšem všechno znovu promíchala: jelo se totiž za jasně mokrých podmínek a skončila senzační pole-position pro dalšího debutanta Tridentu, Lucu Ghiotta. Až za ním se kvalifikovali zkušení borci GP3 Bernstorff, Eriksson, Stanaway a Lynn. „Jsem sám překvapen, že tu teď sedím,“ divil se Ghiotto při tiskové konferenci. „To auto je natolik odlišné od všeho, v čem jsem doposud závodil, že si sám nedokážu udělat obrázek. Prostě se mi povedlo bezchybné kolo. Za mokra tento monopost teď trošku znám, nevím ale co bude, kdyby mělo být při závodech sucho.“

Sobotní závod: Stoneman zachoval rozvahu

To nevěděl v sobotu večer nikdo. Pršet sice přestalo, dráha ovšem zůstala mokrá. Část pole startovala na slickách, prvních šest ale raději zvolilo pneumatiky do deště. Na slicky doplatil Marvin Kirchhoefer již v zahřívacím kole, když před starými boxy vletěl do svodidel – jaký to trapas!

Zvolit slicky ale bylo správnou alternativou, jak se mělo brzy ukázat. Start anticipoval nejlépe Bernstorff a vedl první kolo před Ghiottem, Cecconem a Balthasarem, zatímco Niederhauser v La Source vyřadil Erikssona. Lídr ale hned po prvním kole zavítal do boxů, kde nechal nazout slicky – dráha osychala rychleji, než si kdo myslel! Vedení převzal Ghiotto, druhý Švýcar Tuscher na slickách byl ovšem o 2 sekundy na kolo rychlejší. Také Ital byl brzy fasovat slicky a k poločasu vedl Tuscher před Stonemanem, Zamparellim a Yellolym. Švýcar ovšem v sedmém kole všechno ztratil piruetou v Raidillonu a zůstal poté na tomto nebezpečném místě uprostřed trati stát. Stoneman kolegu a katastrofu minul jen o vlásek.

Po neutralizaci rozhodl sprint závěrečných dvou kol. Zkušený Stoneman si prvenství nenechal vzít a slavil před Zamparellim a Yellolym velké vítězství. „Již v zahřívacím kole mi bylo jasné, že slicky byly správnou volbou. V prvních kolech člověk musel zachovat trpělivost, pak jsme měli jasnou výhodu,“ těšil se Stoneman, který ve Spa startoval poprvé.

Nedělní závod: Lynn drží první místo v tabulce

Se zkušenostmi předešlého dne nebylo v neděli ráno o čem přemýšlet: trať sice byla po nočních přeháňkách ještě mokrá, za vycházejícího slunce ale všichni zvolili slicky.

Start se obešel bez překvapení: poleman Lynn se ujal vedení před Stanawayem a po prvním kole již toto duo mělo pěkný náskok před skupinkou s Fontanou, Mardenboroughem a Yellolym. K souboji mezi lídry došlo až o poločas, když Lynn uklouzl v Les Combes a musel pustit Stanawaye před sebe. Trvalo to ovšem jen až do vracečky Rivage, než i Stanaway chyboval a Lynn mohl stanovit až do cíle staré pořadí. Brit poté na dráhu vypáli sérii rekordních kol a upevnil tím znovu své vedení v šampionátu. O zbývající body se podělili Stanaway, Fontana, Mardenborough, Yelloly,  Bernstorff, Zapmarelli a Varhaug.

Luis Sa Silva stačil ječtě v posledním kole zničit vůz těžkou nehodou v Raidillonu – i on zůstal nezraněn. 

 

Celkový stav šampionátu GP3 tři podniky před koncem sezony:

1. Alex Lynn, Carlin                     153 b.

2. Richie Stanaway, Status          121 b.

3. Nick Yelloly, Status                    95 b.

4. Emil Bernstorff, Carlin                91 b.

5. Jimmy Eriksson,  Koiranen        85 b.

6. Dino Zamparelli, ART                81 b.

7. Marvin Kirchhoefer, ART           80 b.

8. Dean Stoneman, Manor            70 b.

9. Jann Mardenborough, Arden     61 b.

10. Patrick Niederhauser, Arden   37 b.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sdílejte na:
Zavřít