GP3 v Silverstone: První triumf mladého Alesiho

GP3 v Silverstone: První triumf mladého Alesiho

Letos teprve třetí víkend šampionátu GP3 v Silverstone přinesl nejvíce bodů domácímu jezdci Georgovi Russellovi. Dlouhán z juniorského kádru AMG-Mercedes teď jasně vede celkové hodnocení. V neděli ovšem patřil potlesk a pozornost Giulianovi Alesimu, který vyhrál svůj první velký závod.

Kvalifikace

Nejlepší startovní pozici si pro sobotní závod třetího podniku šampionátu formule GP3 vybojoval v pátek večer domácí pilot George Russell (ART). Junior Mercedesu, který teprve před týdnem v Rakousku vyhrál svůj první závod GP3, se prosadil před týmovými kolegy Hubertem a Fukuzumim. Také Silverstone se tedy stalo festivalem pro francouzskou equipu ART. Následovali Boccolacci (Trident) s Lorandim (Jenzer) pře čtvrtým pilotem ART, poněkud zklamaným Britem Aitkenem. Nejlepší desítku uzavírali Fin Kari, Ind Maini, Američan Tveter a Jihoafričan Hyman.   

Sobotní závod

Domácí George Russell nevyrazil optimálně a umožnil tak svému týmovému kolegovi Antoine Hubertovi, aby se prodral do vedení. Z prvního kola se pole vrátilo v pořadí Hubert, Russell, Kari, Aitken, Lorandi a Boccolacci.

Již ve čtvrtém kole ovšem dokázal Russel své zaváhání na startu napravit a posunul se na první místo, zatímco musel Hubert svou pozici bránit před juniorem Red Bullu, Finem Karim.

Kolem poloviny závodu na 20 kol kontroloval Russel soupeře za sebou a Boccolacci se dokázal posunout na 5. místo před Aitkena.

Zajímavou honičku mezi Russellem, Hubertem, Karim a Lorandim o vítězství a mezi Aitkenem, Mainim a Alesim o šesté místo bohužel „neutralizoval“ úklid defektního Tveterova vozu. Závodit se poté smělo již jen čtyři kola, která musela rozhodnout. Na ukončení neutralizace nejlépe reagoval Lorandi: posunul se na třetí pozici a začal hned atakovat druhého Huberta. Russel se mezitím na špičce mohl lehce odpoutat a vyhrál svůj druhý závod GP3.  

Výsledek sobotního závodu GP3:

1. George Russell, ART
2. Antoine Hubert, ART
3. Alesio Lorandi, Jenzer
4. Jack Aitken, ART
5. Niko Kari, Arden
6. Arjun Maini, Jenzer

Nedělní závod

Francouz Dorian Boccolacci dojel v sobotu vlastně pátý, za způsobení nehody s Karim mu ale komisaři udělili 5sekundovou penalizaci a proto se propadl na osmou pozici hodnocení. Na pozici, která v neděli znamená pole-position. Jezdce Tridentu ale smůla neopustila a kvůli technickému defektu nemohl nastoupit. Znamenalo to velkou příležitost pro jeho týmového kolegu, mladého Giuliana Alesiho, jehož druhé místo ve Spielebergu před týdnem vehnalo otci Jeanovi slzy do očí.

Na zhasnutí startovních světel reagoval 17letý Alesi perfektně a z prvního kola se vrátil na prvním místě před Aitkenem, Mainim, Karim, Russellem a Hubertem. Po 4 kolech vyjel na trať kvůli nehodě Schothorsta a Falchiera Safety-Car, těsně před tím se ovšem Karimu podařilo předjet třetího Mainiho. Když Maylanderův Mercedes trať opustil, zbývalo Alesimu ještě 9 kol, které ještě musel hájit své první místo. Tichý Franko-Japonec, který během své první sezony v GP3 minulý rok znatelně dozrál, si vedl i zbytek závodu výborně. Soupeřům dokázal o několik rozhodujících desetin ujet, zatímco se za ním Aitken, Kari, Maini, Russell, Hubert a Lorandi bojovali o pozice. Po 15 bezchybných kolech slavil Giuliano Alesi své první velké mezinárodní vítězství. Gratulovat přišel nejen táta Jean ale i celé vedení Scuderie Ferrari! Druhý dojel Aitken těsně před Karim a Russellem, který během závodu předjel nejvíce soupeřů a platí teď za favorita na celkový titul.    

Výsledek nedělního závodu GP3:

1. Giuliano Alesi, Trident
2. Jack Aitken, ART
3. Niko Kari, Arden
4. George Russell, ART
5. Arjun Maini, Jenzer
6. Alesio Lorandi, Jenzer

Celkové hodnocení po třech podnicích sezony:

1. George Russell         92 b.
2. Antoine Hubert        57 b.
3. Nirei Fukuzumi        54 b.
4. Jack Aitken              52 b.
5. Alesio Lorandi         51 b.

Sdílejte na:
Zavřít