GP3: V Monze znovu neporazitelní piloti ARTu

GP3: V Monze znovu neporazitelní piloti ARTu

Víkend Velké ceny Itálie poznamenaly nálady počasí. Pořadatel chtěl fandům především nabídnout Formuli 1 a GP3 se stala „malou odstrkovanou sestrou“, na kterou v sobotu večer nezbyl čas. V neděli kralovali závodu favorizovaní jezdci ARTu.

Slunce začalo nad Autodromo Nazionale již pomalu zapadat, když smělo 20 vozů formule GP3 vyrazit na trať ke svému pátečnímu volnému tréninku. Tak nějak to naznačovalo, že se „il sole“ na tuto třídu v Itálii ani další dny příliš smát nebude…

Málokdo mohl tušit, jek důležitý tentokrát výsledek volného tréninku bude – italští meteorologové se o první zářijový víkend roku 2017 totiž náležitě „přehmátli“: v pátek, pro který předpovídali déšť, zůstalo sucho a v sobotu, kdy mělo zářit slunce, lilo jako z konve. Ranní sobotní kvalifikace GP3 se proto vůbec nekonala a o postavení na startu proto rozhodl výsledek onoho výše zmíněného „večerního tréninku“ z pátku. Tento výsledek ovšem nenabízel žádná překvapení. V pořadí Fukuzumi, Russell, Hubert a Aitken opět dominovali piloti týmu ART, tak, jak to již činí celou sezonu.  Za nimi se „kvalifikovali“ domácí Boccolacci (Trident), Nizozemec Schothorst a Ital Pulcini  (Arden), Ind Maini s dalším domácím talentem Lorandim (oba Jenzer) a nováček GP3, junior Red Bullu, přicházející z F-Renault, Daniel Ticktum.

GP3 ovšem neměla v Monze přijít pouze o kvalifikační session – pro vytrvalý déšť byl odřeknut i její sobotní závod!

Tato třída se tedy publiku předvedla jen jednou. V neděli ráno za svitu jihoevropského slunce. Čtyřlístek ARTu ovšem ztratil jeden z listů již na gridu: motor nešťastného polemana Fukuzumiho prostě vypnul a nikdo ho již nedal do chodu.

George Russell této darované výhody chaldně využil a přivedl ostatní z prvního kola v pořadí Hubert, Aitken, Schothorst, Kari, Boccolacci a Ticktum. To už se ovšem zase jednou jelo za Safety Carem: před šikanou Roggia se totiž střetli přemotivovaní Italové Pulcini a Lorandi. Pulcini brzdil pravděpodobně příliš pozdě a vletěl zezadu na soupeře. Vůz Ardenu při tom zůstal na Jenzerově monopostu napevno viset a v duetu o 200 metrů později vletěly do hrazení. Oprava svodidel trvala tak dlouho, že pole strávilo za vodícím vozem třetinu závodu.

Při re-startu se lídr celkového hodnocení Russell sice nenechal překvapit, své dva týmové kolegy ovšem nedokázal setřást ze závětří. Rozvinul se krásný vnitrotýmový trojboj ARTu, při kterém Russell, Aitken a Hubert ujeli ostatním. Každý z této trojice na čas vedl, každý měl realistickou šanci na vítězství. Také o čtvrtou pozici se vyvinula zajímavá tahanice mezi skupinou šesti vozů, plná nervozity a strkanic za špičkových rychlostí. Zvláště Američan Correa se při tom postaral o rozhořčení svého týmové šéfa Jenzera, když na konci rovinky likvidoval sebe i vůz týmového kolegy Mainiho.

5 kol před cílem vystřídal Russell na prvním místě krajana Aitkena a tento manévr měl rozhodnout. Souboj o čtvrté místo si totiž právě vyžádal další oběť: Fin Kari vletěl do svodidla v Lesmo a zůstal stát na trati. Závod byl znovu neutralizován a až do průjezdu cílem se již naostro nejelo. Vyhrál velký favorit na titul, junior AMG-Mercedesu George Russell před Aitkenem a Hubertem. Postarali se tak o předčasné vítězství ARTu v hodnocení týmů. Zbývající body rozdělili Argentinec Siebert, jezdci Tridentu Tveter s Alesim, rychlá Calderonová (po prvním kole musela do boxů!), Jarierův chráněnec Falchero, Švýcar Joerg a Brazilec Baptista.

 

 

 

 

 

Šampionát GP3 má před sebou již jen dva podniky a bude pokračovat zašátkem října v Jerezu de la Frontera.

Výsledek závodu GP3 v Monze:

1

George Russell

ART Grand Prix

21

44m15.898s

2

Jack Aitken

ART Grand Prix

21

1.526s

3

Anthoine Hubert

ART Grand Prix

21

2.361s

4

Marcos Siebert

Campos Racing

21

2.959s

5

Ryan Tveter

Trident

21

5.026s

6

Giuliano Alesi

Trident

21

5.351s

7

Tatiana Calderon

DAMS

21

6.448s

8

Julien Falchero

Campos Racing

21

7.044s

9

Kevin Jorg

Trident

21

7.207s

10

Bruno Baptista

DAMS

21

8.879s

11

Raoul Hyman

Campos Racing

21

9.567s

12

Steijn Schothorst

Arden International

21

9.645s

13

Dan Ticktum

DAMS

21

16.268s

14

Dorian Boccolacci

Trident

21

40.836s

15

Niko Kari

Arden International

19

– 2 kola

16

Arjun Maini

Jenzer Motorsport

18

– 3 kola

Juan Manuel Correa

Jenzer Motorsport

12

Odpadl

Nirei Fukuzumi

ART Grand Prix

0

Nestartoval

Leonardo Pulcini

Arden International

0

Odpadl

Alessio Lorandi

Jenzer Motorsport

0

Odpadl

 

Celkový stav šampionátu:

1. George Russell       162 b.

2. Jack Aitken              119 b.

3. Nirei Fukuzumi          99 b.

4. Anthoine Hubert       97 b.

5. Giuliano Alesi           95 b.

Sdílejte na:
Zavřít