GP3: o titul bojují po víkendu v Soči již jen Ghiotto a Ocon

GP3: o titul bojují po víkendu v Soči již jen Ghiotto a Ocon

Zatímco je o mistrech ve formuli 1 a ve formuli GP2 de facto rozhodnuto, hledá třetí formulová série Ecclestonova kočovného cirkusu ještě svého šampiona. Výsledky obou závodů v Soči situaci na špičce spíše přiostřily. V boji o prvenství si hledí Ital Luca Ghiotto a Francouz Esteban Ocon takřka „z očí do očí“.

Chráněnec a junior Genii/Lotusu Esteban Ocon zahájil svůj silný ruský víkend nejrychlejším časem v kvalifikaci. Jezdec týmu ART si tak nejen vypracoval výbornou výchozí pozici pro první závod, stáhl tak i Ghiottův náskok o dva body. Ghiottova Trident-Dallara byla o demoralizujících osm desetin pomalejší a Ital se směl na start postavit až jako šestý za Tuschera, Ceccona, Palou a Mardenborougha. Třetí z dosavadních adeptů na titul, Němec Marvin Kirchhoefer pohřbil své šance 16. časem.

Jezdci GP3 byli hlavní obětí organizačních a časových problémů pořadatelů v Soči a nesnáze v pátek a v sobotu znamenaly, že si GP3 musela oba své závody odbýt v neděli dopoledne v rozmezí dvou hodin. Poleman Ocon vyrazil dobře a hájil po startu ponejprv své první místo. Ghiotto se ovšem očividně vyspal ještě mnohem lépe: ze šestého místa se po první zatáčce katapultoval na druhou pozici a ještě během úvodního kola v obávané 13. zatáčce zbavil Ocona vedení! Od té doby si pádil pro vítězství. Na Ocona zbylo v cíli jen druhé místo a jezdec s dobrými vztahy k Mercedesu-DTM zachraňoval co se dalo nejrychlejším kolem závodu. Jeho ztráta v celkovém hodnocení poté ovšem činila 15 bodů.

„Myslím, že ostatní byli při brždění do první zatáčky příliš opatrní. Od druhého kola pro mne nebyl tento závod nijak zvláštní, jen jsem si hlídal životnost pneumatik,“ shrnul svůj perfektní výkon Ghiotto.

Třetí dojel dobře naladěný Brit Bernstorff před Španělem Palou, juniorem Nissanu Mardenboroughem, juiniorem Ferrari Fuocem, Welšanem Parrym, Švédem Erikssonem, silně zlepšeným Kirchhoeferem a v Rusku nevídaně silným Polákem Janoszem.

Druhý závod, krátce před poledním, se stal kořistí zkušeného Švéda Jimmyho Erikssona. Startoval z pole-position a jen v prvním kole se musel potýkat s Fuoccem, než se dokázal od ostatních rozhodně odpoutat.

Co ovšem zajímalo ještě více, byl vývoj Ocona a Ghiotta. Počátečně drželi místa 4 a 6, přičemž mezi sebe vzali Bernstorffa. Při pokusu o útok se Ghiotto dostal na špinavou část dráhy a vypadl z bodovaných míst! To byla velká Oconova šance. Francouz dotáhl třetího Fuocca a po pěkném souboji ho odsunul za sebe. Jeho další obětí se měl stát Mardenborough na druhém místě. V předposledním kole se i to Oconovi podařilo. Ghiotto se mezitím jen s velkou námahou dostal zpět na body: až v posledním kole si díky povedenému manévru vůči Palou zajistil jeden bod za osmé místo. Škoda ale byla natropena: před posledními čtyřmi závody v Arábii má Ital jen dva body náskoku na Francouze.

Jako čtvrtý dojel Fuocco, který by si „díky“ mizerným výsledkům v tomto roce měl dělat velké obavy ohledně svého setrvání ve Ferrariho Akademii (stějně tak, jako kolega Marciello z GP2). Přímo senzačně se znovu uvedl pátý Janosz, když za sebou nechal Bernstorffa a Kirchhoefera.

Šampionát pokračuje až za šest týdnů (!) v Bahrajnu v rámci WEC, přičemž zbyla Bernstorffovi a Kirchhoeferovi již jen malá naděje. K velkému finále dojde 29. listopadu při velké ceně Emirátů.

Celkový stav šampionátu GP3, 4 závody před koncem sezony:

1. Luca Ghiotto, Trident            196 b.

2. Esteban Ocon, ART              194 b.

3. Emil Bernstorff, Arden          146 b.

4. Marvin Kirchhoefer, ART     144 b.

5. Jimmy Eriksson, Koiranen      85 b.   

6. Kevin Ceccon, Arden              77 b.

7. Antonio Fuocco, Carlin           62 b.

8. Jann Mardenborough, Carlin  52 b.

9. Matt Parry, Koiranen              49 b.

10. Alex Palou, Campos              30 b.

Sdílejte na:
Zavřít