GP2 ve Valencii: Velký a napínavý sport!

GP2 ve Valencii: Velký a napínavý sport!

Podnik ve Španělsku uzavíral první polovinu sezony a fandové, kteří se nepřišli dívat jen na F1 si nemohli stěžovat. Přehlídka talentů, napínavé souboje a četné nehody udělaly z obou závodů minulého víkendu nezapomenutelná zážitek. Z prvních míst se radovali Gutierrez a Razia, Brazilcovi se při tom podařilo dohonit Valsecchiho celkový bodový náskok. Jen Josef Král zase jednou nedokázal tak úplně ukázat, co opravdu dovede…

Kvalifikace – pátek

Po měsíční přestávce se týmy GP2 sešly ve Valencii a celebrovaly po překvapivých výsledcích v Monaku jakýsi návrat k normalitě. Před pěti týdny se mohl tým Barwa-Addax radovat z nečekaného vítězství Johnnyho Cecotta, již výsledky včerejší kvalifikace však poukázaly na to, že Venezolánec s Králem nebudou mít tento víkend s děním na špičce pole co dělat. V kvalifikaci ztratil český jezdec více, než sekundu na nejrychlejší a devatenáctým časem  za sebou nechal jen zoufalce rázu Leala, Gonzalese a Guerina. Cecotto stál jen o dvě pozice před Čechem.

Zcela jinak se vyvíjí kariéra Brita Jamese Calada. Vicemistr GP3, který teptve letos postoupil do GP2, si v betonovém kanálu Valencie vybojoval svou druhou pole-position před dalším slibným nováčkem Felipem Nasrem. Až za nimi se směli zařadit zkušenější Van der Garde, Chilton, Gutierrez a lídr celkového hodnocení Valsecchi.

„Jak na to půjdu? Je to stará otřepaná historka: budu se snažit perfektně odtstartovat, no a zbytek závodu bude záležet na tom, jak nejlépe šetřit pneumatiky. Provedli jsme odpovídající modifikace spojky, tak by to mělo vyjít,“ plánoval talentovaný Calado, který téměř pravidelně poráží svého vysoce ceněného týmového kolegu u ATR, Gutierreze…

Hlavní závod – sobota

Giedo van der Garde sice předvedl svůj známý raketový start, stačil mu ale jen na to, aby se zařadil za rovněž výborně reagujícího Calada. Mladý Brit byl mužem dne – přesto mu mělo vítězství uniknout… Josef Král se vrátil z prvního kola pouze jako osmnáctý. Jedinou pozici získal díky točícímu se Palmerovi. Mnohem lepší nástup předvedl jeho kolega Johnny Cecotto: vítězství v Monaku mladému  Venezolánci zjevně dodalo na sebedůvěře. Johnny hned v prvním kole „udělal“ šest míst a po dalších třech okruzích byl osmý – ze sedmnácté startovní pozice! Calado na špičce zatím úspěšně vybudoval šestisekundový náskok.

Karty na bodovaných místech se poprvé řádně promíchaly po osmi kolech, když na třetím místě jedoucí Gutierrez vrazil do Van der Gardeho. Oba opustili trat´ a na druhé místo se před ně posunul Švýcar Fabio Leimer.

O neklid se brzy poté postaraly i zastávky v boxech. Van der Garde o vlásek minul mechanika a Cecotto kolidoval s nádržemi stlačeného vzduchu týmu Caterham.

Těsně před poločasem pak přišel jasně vedoucí Calado o zasloužený triumf: zadní spoiler Rapax-Dallary Toma Dillmanna se již delší dobu podivně nakláněl, než se nadobro ulomil. Do křídla narazil Rodolfo Gonzales a vedení závodu vyslalo na trat´ Safety Car. Jediným vozem, který ještě neměnil pneumatiky byl v tomto okamžiku ART-Lotus Jamese Calada. Brit tedy přišel o celý svůj náskok a když se třináct kol před koncem znovu jelo naplno, museli se Leimer, Gutierrez a Ericsson asi smát do svých přileb. Calado se po své zatsávce propadl až ne desátou pozici.

Závodilo se ale jen chvilku. Po prvním přejezdu před most přístavu vrazil divoký Palmer do Crestaniho a poslal Italův monopost do přemetů. Hnědá Lazarus-Dallara poté zůstala vedle dráhy koly vzhůru a Sefaty Car znovu našel uplatnění.

Po úklidu se ovšem pokračovalo podobným stylem dál. Gutierrez při startu strčil do Leimera. Před oba soupeře se posunul Razia, ještě ve stejném kole se ovšem musel poklonit odhodlaně jedoucímu Mexičanovi, který odsunul Brazilce riskantním manévrem za sebe. Razia hned na to ztratil i druhé místo, když jej předjel Ericsson – to již ale na trati znovu čekal Safety Car: Serenelli skončil po souboji s Gonzalesem ve zdi.

Poslední část závodu představoval sprint na pět minut. Bojovný Gutierrez si dobře pohlídal Ericssona za sebou a dojel si pro první vítězství sezony. Za Švédem získal cenné body Razia – jeho největší soupeř v celkovém hodnocení Valsecchi totiž draze zaplatil za nepovedený start a dojel jen osmý. Později byl penalizován a vyřazen z bodovaných míst.

A Josef Král? Čech musel v průběhu divoké jízdy dvakrát do boxů  a skončil hlubuko v poli poražených anonymů.

Výsledek hlavního závodu GP2 ve Valencii:

  1. James Calado (Brit.) ART-Lotus

2. Marcus Ericsson (Švé.) iSport

3. Luiz Razia (Bra.) Arden

4. Fabio Leimer (Švý.) Racing Engineering

5. Rio Haryanto (Indo.) Carlin

6. Nathanael Berthon (Fr.) Racing Engineering

7. Max Chilton (Brit.) Carlin

8. James Calado (Brit.) ART-Lotus

 

Sprint – neděle

Sportovní komisaři měli po divokém sobotním závodě až do večera co dělat. Výsledkem jejich sezení bylo několik dodatečných penalizací. Davide Valsecchi ztratil osmé místo a tím i pole-position pro dnešní sprint, protože předjel Safety Car po Crestaniho přemetu. Palmer se musel postavit na startu o deset míst dozadu za to, že zmíněnou nehodu zavinil – no a oba jezdci Barwa-Addaxu Král a Cecotto byli vyřazeni ze sobotního hodnocení, protože jim mechanici navzájem namontovali pneumatiky určené kolegovi.

Nedělní pole-position proto připadla sobotnímu morálnímu vítězi, Jamesovi Caladovi. Brit na startu opět neukázal nervy a suverénně provedl svou ART-Dallaru první kombinací zatáček. Za ním se ovšem znovu rozpoutal festival havárií. Ericsson vletěl ve snaze vybojovat druhou pozici do hrazení a do jeho vozu zezadu vrazili Gutierrez, Coletti a Valsecchi. Divákům tedy byl nabídnut stejný obrázek, jako včera: příští tři kola vedl pole v pořadí Calado, Haryanto, Chilton, Leimer a Berthon Safety Car. Josef Král využil neklidu startovní fáze ke skoku kupředu: z poslední startovní pozice postoupil na osmnáctou příčku.

Také při re-startu neměl Calado problém, aby udržel první místo, závod ale opět trval jen několik vteřin. Ještě na cílové rovince se střetly vozy Cecotta a Palmera. Následovala druhá neutralizace a poslední náběh na opravdový závod vzala GP2 osmnáct kol před cílem.

A jaký závod to byl! Calado tentokrát nedokázal pronásledovatelům ujet a zbytek podniku mu na záda dýchali Haryanto a Chilton z týmu Carlin. Zvláště senzační Haryanto nutil Brita rychlými časy k tomu, aby brzdil příliš pozdě a ustavičně znásilňoval své pneumatiky. Devět kol před cílem Indonézan poprvé vážně zaútočil a na rovince krátce převzal vedení, než  Calado v následujícím zákrutu znovu ustanovil staré pořadí.

Těsně za nimi se prali Chilton s Leimerem o třetí místo a tento pěkný souboj rozhodl Švýcar čtyři kola před koncem vesvůj prospěch. Téměř ve stejný okamžik zkusil znovu své štěstí i Haryanto. Na konci dlouhé rovinky brzdil so nejpozději, při kolizi s Caladem si ale ulomil kolo.

Ve velkém finále se tedy Calado musel bránit rozjetému Leimerovi – hlavní nebezpečí se ovšem blížilo v podobě rudého vozu Arden Luize Razii. Brazilec si výborně rozvrhl životnost obutí a v závěrečných kolech se rychle vypořádal s Berthonem, Van der Gardem a Chiltonem. O možné vítězství bojovalo do posledních metrů pět vozů a karbonové součástky při tom létaly vzduchem!

V finálním okruhu jednoho z nejlepších závodů historie GP2 vsadili Calado s Leimerem na konci dlouhé rovinky naposledy vše na jednu kartu. S blokujícími koly vyjeli mimo trať a ztratili rytmus. To bylo přesně to, co Razia potřeboval a provlékl se před oba soupeře. Jaké to finále!

Ve Valencii vyhrál Luiz Razia svůj třetí závod sezony a v bodovém hodnocení dotáhl nešťastného Valsecchi na jediný bodík.

 

Výsledek nedělního sprintu GP2 ve Valencii:   

1. Luiz Razia (Bra) Arden

2. James Calado (Brit.) ART-Lotus

3. Fabio Leimer (Švý.) Racing Engineering

4. Max Chilton (Brit.) Carlin

5. Nathanael Berthon (Fr.) Racing Engineering

6. Guido van der Garde (Niz.) Caterham

7. Simon Trummer (Švý.) Arden

8. Julian Leal (Kol.) Rapax

11. Josef Král, (Čechy) Barwa-Addax

 

Celkové hodnocení šampionátu GP2 – poločas sezony:

1.  Davide Valsecchi                  141 b.

2. Luiz Razia                            140 b.

3. James Calado                        95 b.

4. Esteban Gutierrez                  93 b.

5. Giedo van der Garde               89 b.

Sdílejte na:
Zavřít