Formule V8 3.5 má za sebou úvodní víkend, tragédie se nekonala

Formule V8 3.5 má za sebou úvodní víkend, tragédie se nekonala

Když ve čtvrtek na Motorland Aragon dorazilo pouze patnáct vozů místo očekávaných dvaceti, nevypadalo to s debutem pro Formuli V8 3.5 zrovna nejlépe. Nakonec se ale ukázalo, že i s takto prořídlým startovním polem se dají odjet zajímavé závody a i mezi tou hrstkou pilotů se mohou skrývat opravdoví talenti.

Závodní víkend se navíc odjel ve společnosti Formule Renault 2.0 a Renault Sport Trophy, takže se situací neobeznámený fanoušek by si mohl myslet, že se vůbec nic nezměnilo. Vždyť i ty grid girls byly stejné…

Sobotní závod

První kvalifikace de facto potvrdila v roli favoritů piloty, od kterých se to očekávalo. První pole position ve Formuli V8 3.5 si na své konto připsal Egor Orudzhev, jako druhý se kvalifikoval Louis Déletraz, třetí Tom Dillmann.

Po startu si Egor Orudzhev udržel vedení, Déletraz zůstal druhý, ale Dillmann se propadl o několik míst dozadu. Pak se však pro Orudzheva všechno obrátilo, a po zbytek víkendu to pro něho byla už jen pohroma. Ještě v v prvním kole udělal chybu, vyjel z dráhy a při nájezdu na obrubník si ulomil přední křídlo, ze závodu tak byl nucen odstoupit z prvního místa.

Do vedení se dostal Déletraz, na druhé místo se zařadil Celis Jr. a jako třetí Vaxiviere, který do závodu startoval až z desátého místa. Francouzský pilot navíc brzy Celise překonal a posunul se na druhou pozici. Následně Celis udělal chybu a propadl se o několik míst zpět. To znamenalo třetí místo pro Dillmanna.

Na předních pozicích se pak již nic nezměnilo a historicky prvním vítězem Formule V8 3.5 se stal Louis Delétraz , který tak zároveň dokázal zvítězit při svém debutu a naznačil, že možná on bude letos tím nejlepším v poli.

Formule V8 3.5 (sobotní závod)

 P.  Jezdec  Tým  Odstup
1.  L. Delétraz  Fortec  
2. M. Vaxiviere  SMP Racing  + 11,842s
3. T. Dillmann  AVF  + 13,026s
4. R. Binder  Lotus  + 15,661s
5. A. Panis  Arden  + 16,251s
6. A. Celis jr.  AVF  + 22,333s
7. R. Nissany  Lotus  + 34,627s
8. V. Baptista  RP motorsport  + 49,552s
9. B. Visser  Teo Martin  + 50,395s
10. J. Cecotto Jr.   RP motorsport + 52,185s
11. P. Fittipaldi  Fortec  + 1:09,585s
12. M. Isaakyan  SMP Racing  + 1:15:491s
13. G. Cipriani  Durango   + 1 kolo
14. Y. Kanamaru  Teo Martin   nedokončil
15. E. Orudzhev   Arden  nedokončil

Nedělní závod 

Pro druhý závod na okruhu Motorland Aragon si pole position vybojoval Tom Dillmann, vedle něho se postavil Aurelien Panis z Ardenu. Druhou řadu obsadil vítěz včerejšího závodu Loius Delétraz a Egor Orudzhev. Jako pátý startoval Matthieu Vaxiviere.

Na startovním roštu se ale opět nalepila smůla na Egora Orudzheva. Po zahřívacím kole mu zhasl motor, takže byl odtažen do boxů a startoval z boxové uličky.

Po zhasnutí červených světel se dostal do vedení Aurelien Panis, Dillmann se o pozici propadl. Za nimi však došlo k nehodě mezi Déletrazem a Vaxivierem. Oba piloti vyjeli z trati a pak se zařadili k Orudzhevovi na úplný chvost. Největší favorité letošní sezóny se tak ocitly na úplně opačném konci pole, než se původně očekávalo. Vaxiviere měl ale tak poškozené auto, že nakonec ze závodu odstoupil.

Vpředu si proto vedoucí dvojice mohla mezi sebou nerušeně svádět souboje. Třetí Binder neměl šanci se na ně dotáhnout.

V nedělním závodě zůstala z Formule Renault 3.5 zachována povinná výměna pneumatik. Panis s Dillmannem zajeli do boxů společně, a jelikož zastávky u obou týmů byly provedeny bezchybně, na pořadí se nic nezměnilo, jen Panis se Dillmannovi trochu vzdálil.

Delétraz opět prokázal svůj talent, když se v průběhu závodu z posledního místa dokázal probojoval až na pátou pozici. Kdežto Orudzhevov si vedl více než špatně, dvě kola před koncem se navíc střetl se svým ruským kolegou Isaakyanem a do cíle opět nedojel. Přitom to ještě na startu sobotního závodu vypadalo s mladým Rusem tak optimisticky…

Ze svého úplně prvního vítězství se tak mohl radovat Aurélien Panis, kdežto Dillmann se svým druhým místem příliš spokojen nebyl, věděl, že se po startu o první místo připravil jen vlastní chybou. Jedny stupně vítězů si připsaly i české barvy, René Binder dojel s Lotusem třetí. 

Formule V8 3.5 (nedělní závod)

 P.  Jezdec  Tým  Odstup
1.  A. Panis  Arden  
2.  T. Dillmann  AVF  + 2,024s
3.  R. Binder  Lotus  + 12,309s
4. Y. Kanamaru  Teo Martin  + 14,007s
5. L. Delétraz  Fortec  + 18,868s
6. J. Cecotto Jr.  RP Motorsport  + 27,120s
7. R. Nissany  Lotus  + 29,261s
8. A. Celis Jr.  AVF  + 33,788s
9. P. Fittipaldi  Fortec  + 33,309s
10.  M. Isaakyan  SMP  + 37,855s
11.  V. Baptista   RP Motorsport + 40,165s
12. B. Visser   Teo Martin + 40,911s
13. G. Cipriani   Durango  + 1 kolo
14. E. Orudzhev   Arden  + 2 kola
15. M. Vaxiviere   SMP  nedokončil

 

Po prvním závodním víkendu průběžnému pořadí vévodí Aurélien Panis, na svém kontě má 35 bodů, stejně je na tom Louis Déletraz, dva body za nimi je pak Tom Dillmann. Další závod čeká Formuli V8 3.5 již příští víkend na Hungaroringu. Tam bude doprovázet sérii WTCC.

Sdílejte na:
Zavřít