Formule 3 na Norisringu: Marciello a Rosenqvist v klasickém souboji o titul

Formule 3 na Norisringu: Marciello a Rosenqvist v klasickém souboji o titul

Pravděpodobně si ještě neuvědomujeme, že na parketu evropského mistrovství formule 3 možná právě zuří klasický souboj dvou nadaných příslibů budoucnosti. O letošním přetahování o titul mezi Raffaelem Marciellem a Felixem Rosenqvistem se jednoho dne možná bude mluvit se stejným nadšením, jako o epochálních bitvách Martina Brundla s Ayrtonem Sennou, nebo Miki Hakkinenna s Mikem Salou. Nechme se tedy dále bavit…

Podnikem na velkolepém Norisringu vykročilo mistrovství Evropy formule 3 do druhé poloviny sezony. Boj o titul se stále více soustředí na Itala Marciella a Švéda Rosenqvista. Marciello vyhrál první závod a Rosenquist třetí. Ve druhé jízdě se z vítězství radoval výborný Brit Alex Lynn.

Na Reichsparteitagsgelände v Nürnbergu přijel junior Scuderie Ferrari, Raffaele Marciello s náskokem 27,5 bodů. Vyjezdil si ho především svými šesti vítězstvími (dvě v Monze a Hockenheimu a po jednom v Silverstone, a Brand Hatch). Osmnáctiletý Marciello si až do začátku června zdánlivě nezadržitelně letěl pro titul, než ovšem přišel víkend na Red Bull Ringu, kde se Felixovi Rosenqvistovi podařilo poprvé v historii vyhrát všechny tři závody víkendu. Švéd tedy měl před víkendem na Norisringu jen o jeden triumf méně a jeho vyhlídky převzít podobnými výsledky špičku tabulky byly realistické.

Zbytek pole, ve kterém se jistě nacházejí i další talenti s výbornými vyhlídkami na kariéru ve vyšších formulových třídách, měl na oba favority jasnou bodovou ztrátu a jen Wehrlein, Tincknell, Lynn a Auer si vůbec dokázali oproti Italsko-Švédské převaze připsat po vítězství.  

Nepřekvapilo, že kvalifikace na 2,4 km krátké a jen zdánlivě jednoduché trati kolem dominantní kamenné tribuny vyšla nejlépe oběma favoritům. Také následující tři závody měly jasně ukázat, kdo zde bojuje o titul a kdo jen o body: letos si to Marciello s Rosenqvistemna trati ještě nikdy nerozdali tak výrazným způsobem „muž proti muži“.

První závod byl poznamenán několika neutralizacemi a prosadil se v něm Marciello o tři desetiny před Rosenqvistem. Víkend byl ovšem poněkud zastíněn politikařením a diskvalifikacemi: Komisaři vítěze nejdříve vyškrtli z klasifikace. On a jedenáct dalších monopostů údajně jeli za žluté fáze příliš rychle. Také Rosenqvist v tabulce nejdříve nefiguroval: po tréninku se ve vzorku jeho benzínu objevily zakázané látky a Švéd startoval pouze pod protestem. Ještě v neděli se ale oba případy vyřešili ve prospěch obžalovaných.

Ve druhém závodě víkendu oba favority pro jednou přehloupil Alex Lynn, který dokázal vyhrát před Rosenqvistem a Marciellem. V nedělním závodě se konečně dokázal prosadit Rosenqvist a znovu tím ukázal, že Marciellova cesta za titulem zdaleka nebude tak lehká, jak si to před sezonou někteří experti mysleli.

 

 

 

 

 

Foto: Roman Klemm 

 

Stav evropského šampionátu FIA-Formule 3 po šesti podnicích:

  1. Raffaele Marcielo (It.) Prema-Dallara-Mercedes          297,5 b.
  2. Felix Rosenqvist (Švé.) Mucke-Dallara-Mercedes         273 b.
  3. Alex Lynn (Brit.) Prema-Dallara-Mercedes                     188,5 b. 
  4. Lucas Auer (Rak.) Prema-Dallara-Mercedes                 173 b.
  5. Harry Tincknell (Brit.) Carlin-Dallara-VW                          144 b.        

 

Zbývající podniky sezony 2013

18. srpen Nurburgring

29. září Zandvoort

20. říjen Hockenheim

27. říjen Vallelunga

Sdílejte na:
Zavřít