Exkluzivní rozhovor s Romainem Grosjeanem

Exkluzivní rozhovor s Romainem Grosjeanem

Rozhovor s pilotem Lotusu Romainem Grosjeanem o letošní sezóně, voze i Kimim Räikkönenovi.

Francouzský závodník F1 má za sebou teprve jednu kompletní sezónu, kterou absolvoval s týmem Lotus. Během loňského ročníku působil jako jeden z nejkontroverznějších jezdců, když se třikrát umístil na stupních vítězů, ale několikrát způsobil fatální nehodu. Toto počínání mu dokonce způsobylo zákaz startu ve velké ceně Itálie. Romain Grosjean nám na následujících řádcích prozradí, jak vstupuje do nové sezóny, jaké mu loňský rok přinesl zkušenosti a jaké má vztahy se svým svérázným a populárním týmovým kolegou, jenž patří mezi závodní elitu.

Jak se cítíš před závodem v Albert parku?

Už se tam moc těším. Rád bych zahájil sezónu co nejlepším výkonem. Albert park je navíc moje oblíbená trať. Přes zimu jsme s týmem intenzivně pracovli na přípravě a povedlo se nám spnit naše cíle. Proto mohu říci, že se cítím na úvod sezóny připraven.

Jaký je letošní vůz ve srovnání s tím loňským?

Správnou odpověď na tuto otázku vám budu moci zodpoveďet až po kvalifikaci v Melbourne. Určitě se jedná o povedeného nástupce modelu E20 a krok vpřed. Všichni lidé v týmu přes zimu velmi tvrdě pracovali, aby nám mohli poskytnout co nejlepší vůz.

V minulém roce jsi byl milým překvapením Australské kvalifikace, ale po pár kolech jsi musel odstoupit ze závodu. Co ti tato zkušenost přinesla?

O proti loňskému roku mám nesrovnatelně více zkušeností. Budu se snažit, abych pro tým odváděl na trati co nejlepší výkony. Před začátkem této sezóny se navíc cítím o mnoho lépe, než před začátkem té minulé. Mým hlavním cílem je předvádět konzistentní výkony a nejezdit tak nevyrovnaně.

Jaký cítíš letos rozdíl, o proti minulé sezóně?

Nyní již vím, jak to chodí. Vím, jak probíhá závodní víkend, znám lépe chování auta a umím lépe pracovat s obutím. Například do Melbourne jedeme s mým loňským nastavením, a tak ho nemusíme dělat znovu. Naši technici již ví, jaká je se mnou spolupráce a já to vím o nich. Během loňského roku jsme se spolu s týmem naučili hodně nových věcí a poznali jsme se. Máme tedy základ pro úspěšnou sezónu 2013.

Jaký je podle tebe tým Lotus?

Je to tým s obrovskou tradicí, který má za sebou zisk několika titulů a je velmi pravděpodobné, že brzy získá další. Lotus se velmi dynamicky vyvíjí a stále si zvyšuje laťku. Má stále větší cíle, kterých se snaží dosáhnout.

Letošek je také druhý rok, kdy máš za týmového kolegu Kimiho Räikkönena. Jaká je vaše vzájemná spolupráce?

Kimi je skvělý týmový kolega. Navzájem si zvyšujeme laťku a pomáháme si s ideálním nastavením. Nic si navzájem netajíme a chováme se k sobě s velkou úctou.

Vím, že je těžké na tuto otázku odpovědět, ale jak si myslíš, že jste rychlí?

Hodně jsem nad tím přemýšlel, ale neexistuje odpověď. Klíčová je velká cena Austrálie. Samozřejmě bych si přál být nejlepší, ale opravdu netuším, jak na tom jsme.

Sdílejte na:
Zavřít