Ecclestone: Potřebujeme levnější motory

Ecclestone: Potřebujeme levnější motory

Bernie Ecclestone je přesvědčený, že Formuli 1 čekají těžké časy, pokud se výrobcům pohonných jednotek nepodaří snížit náklady a tím pádem také výslednou cenu. Nejmocnější muž Formule 1 však zároveň uznává, že Mercedes ani Ferrari nemusí mít na takové změně žádný zájem.

Na start prvního závodu letošní sezóny by se mělo postavit jedenáct týmů, ale minimálně u Manoru zatím není nic jisté, protože tým má stále finanční i technické potíže. Problémy však mají i ostatní týmy, které trpí ve stínu velkých týmů jako je Ferrari nebo Mercedes. Tito giganti totiž získávají výrazně větší příspěvky od sponzorů a i díky této výhodě pak získávají také většinu peněz, které se rozdělují v rámci prize money.

Nerovné rozložení zdrojů samozřejmě k Formuli 1 patřilo vždy, ale se zavedením nových přeplňovaných 1,6 litrových motorů byl význam kapitálu ještě posílen, protože vývoj nových pohonných jednotek stál obrovské množství peněz a i dnes jsou náklady týmů v oblasti motorů dvojnásobné oproti období před změnou pravidel.

Jean Todt a Bernie Ecclestone proto začali už v loňské roce prosazovat zavedení rozpočtových stropů pro vývoj motorů a zavedení samostatného rozpočtu pro tuto položku. S takovou změnou však budou muset souhlasit týmy, a to zejména u těch nejsilnějších může být problém.

„Pokud nebudeme schopní vyrábět konkurenceschopné motory za výrazně nižší cenu, čekají nás velké problémy. Prosadit jakoukoliv změnu však bude hodně těžké. Pokud budeme toto téma řešit, a Ferrari s Mercedesem se dohodnou na společném postupu, tak mají dostatečné množství hlasů na to, aby jakékoliv změny zamítli, takže fakticky kontrolují Formuli 1,“ tvrdí Ecclestone.

„Formuli 1 hrozí odliv týmů a diváci asi nebudou chtít sledovat závody, ve kterých bude jezdit jen Ferrari a Mercedes. To si všichni musíme uvědomit. I tak ale těmto týmům rozumím, pokud bych byl v jejich pozici, tak bych také nechtěl dobrovolně ztratit svou výhodu oproti ostatním. Upřímně, kdybych byl v jejich pozici, tak bych se choval stejně.“

Sdílejte na:
Zavřít