DTM v Budapešti: Vítězství a selhání Mortary

DTM v Budapešti: Vítězství a selhání Mortary

Předposlední podnik DTM žil již jen z duelu o titul mezi Marcem Wittmannem (BMW) a Edoardem Mortarou (Audi). Mortara sice vyhrál v sobotu, Wittmann ale opustil Maďarsko v mnohem lepší výchozí pozici pro finále v Hockenheimu.

Zodpovědní DTM jistě budou mít dobré důvody, proč pořádat závod šampionátu v Maďarsku, kde je o motorsport relativně mizivý zájem, a na trati, která z hlediska zábavy nenabízí zhola nic. Ale to jen na okraj. Předposlední podnik mistrovství DTM se konal na Hungaroringu a pokud byla jeho jediným kladným výsledkem skutečnost, že se o titulu ještě nerozhodlo, tak s tím můžeme být spokojeni.

Apropos „rozhodnutí“ o vítězi a z velké části o výsledku sobotního sprintu rozhodla již kvalifikace. Charakteristika uherské trati F1 prostě vylučuje předjetí a poleman Edoardo Mortara si proto mohl oprávněně mnout ruce. Za pousmání stojí, že se za pilotem Audi kvalifikovalo hned sedm značkových kolegů, kteří by Italo-Švýcara za potřeby do cíle i dotlačili. Mortara byl před maďarským podnikem největším soupeřem lídra tabulky Marca Wittmanna (BMW).

Závod proběhl dle očekávání. Ani při startu, ani v první zatáčce a už vůbec ne během nudných 26 kol Mortarovi nikdo z ostatních „Ingolstadtských“ neublížil a „Edo“ si bez problémů dojel pro plný počet bodů. V pořadí Green, Molina, Rockenfeller, Mueller a Tambay dojelo dalších pět audin poslušně za ním. Po projetí první zatáčkou došlo během celého závodu již jen k jedinému předjetí! Marco Wittmann zachránil sedmým místem čtrnáctibodový náskok v celkovém hodnocení. Piloti značky Mercedes byli po celý maďarský víkend zcela „vedle“, jako nejlepší dojel Rosenqvist na osmém místě.

Lehčí vozy Audi se prosadily i v kvalifikaci pro hodinový nedělní závod. Mortara směl znovu vyrazit z pole-position před Ekstroemem, Wittmannem a Greenem. Byl to právě nedělní start, který se před zhruba 15.000 většinou neplatících diváků (zaměstnanci Audi), postaral o jediné opravdové vzrušení: Mortara vyrazil s protáčejícími se koly zle, Ekstroem ho předjel a i Wittmann se sunul před něj. Jezdec Audi se instinktivně snažil vše zachraňovat blokováním soupeře, což vedlo k lehké srážce mezi ním, Wittmannem a Greenem. Ekstroem se poté usadil na špičce před Tambayem a Juncadellou (Mercedes). Zatímco Wittmann dokázal držet čtvrtou pozici, musel Mortara k výměně proražené pneumatiky do boxů…

V následující hodině „závodu“ se na pořadí změnilo jen málo. Pouze „propuštěný“ Felix da Costa se dostal před Wittmanna, Portugalec ovšem krátce před cílem pustil jedničku BMW poslušně znovu před sebe.

Mattias Ekstroem vyhrál svůj poslední závod DTM roku – finále vynechá ve prospěch účasti v MS rallyecrossu v Buxtehude. K závěrečnému podniku sezony v Hockenheimu tedy pocestuje Marco Wittmann s relativně uklidňujícím bodovým polštářem (26 bodů) na Mortaru.

Stav šampionátu DTM před posledním podnikem

1. Marco Wittmann, BMW         188 b.
2. Edoardo Mortara, Audi          162 b.
3. Jamie Green, Audi                 137 b.
4. Robert Wickens, Mercedes    121 b. 

Sdílejte na:
Zavřít