Donuty a další oslavy vítěze povoleny

Donuty a další oslavy vítěze povoleny

FIA zveřejnila nový dodatek ke sportovním regulím 2014, který pilotům povoluje oslavit své vítězství jakýmkoli způsobem, pokud splní jistá kritéria.

Změnu se FIA rozhodla udělat poté, co na konci minulé sezony Sebastian Vettel několikrát porušil reguli, která zakazuje donuty. V Indii, kde Vettel vyhrál svůj čtvrtý titul, udělal několik donutů na cílové rovince a poté vůz zastavil, vystoupil z něj a pobíhal chvíli po trati. Za to byl Red Bull odměněn pokutou ve výši €25 000 a Vettel sám dostal napomenutí za to, že se s vozem nevrátil do Parc Ferme. Při dalších vítězstvích Vettel dělal donuty v únikových zónách a pokaždé se do boxů vrátil, takže potrestán nebyl.

Nicméně nyní FIA udělala dodatek k Článku 43.3 sportovních regulí, který přikazuje návrat přímo do parc ferme a to ihned. Nový dodatek udělují výjimku pro vítěze, která vítěze opravňuje nejen k dělání donutů, ale k jakémukoli způsobu oslavy.

„Po projetí cílem musí všechny vozy na trati zamířit přímo do parc ferme, bez jakéhokoliv zbytečného zpoždění, bez obdržení jakéhokoliv objektu a bez jakékoliv asistence (s výjimkou maršálů, pokud je to nezbytné),“ stojí v článku 43.3.

„Výjimka k pravidlu 30.4 (které nařizuje, že pilot nesmí na trati bezdůvodně zastavit) a k pravidlu 43.3 bude udělena vítězi, který může provést jakoukoli formu oslavy před návratem do parc ferme a to za následujících podmínek:

–          Oslava je provedena bezpečně a neohrožuje žádné další piloty a nikoho jiného;

–          Nezpochybňuje legálnost vozu;

–          Nezdržuje pódiovou ceremonii.

Jakékoliv klasifikované auto, které se nemůže vlastní silou navrátit do parc ferme, bude umístěno do exkluzivní kontroly traťových maršálů, kteří vůz do parc ferme dopraví.“

Sdílejte na:
Zavřít