Dijon: souboj dvou Tyrrellů o titul mistra FIA-Masters-F1

Dijon: souboj dvou Tyrrellů o titul mistra FIA-Masters-F1

Ke svému poslednímu podniku sezony 2015 se šampionát FIA-Masters-Formula-One utkal na skutečně „historické půdě“: kdo by ohledně okruhu Dijon-Prenois nepomyslel na největší souboj dějin F1 mezi Gillesem Villeneuvem a Rene Arnouxem roku 1979? O 36 let později se na této senzační trati sice nebojovalo s nejmodernějším materiálem, mělo se ale rozhodnout o titulu historického šampiona a depo jezdců nabízelo pozorovatelům ohromnou sbírku klenotů dějin automobilového sportu. Vedle 20 monopostů F1 se ve Francii při podniku zvaném Motorscup utkala i historická formule 2, formule Junior, sportovní prototypy a vozy GT.

V kvalifikaci F1 ukázal Belgičan Loic Deman, že bude po celý víkend měřítkem ostatních. Na svém Tyrrellu 010 (ex Daly, Jarier z roku 1980) zajel průměrem 190,3 km/h nejrychlejší čas. Jeho velký soupeř ohledně celkového hodnocení Andy Wolfe jej ale neztrácel z dohledu a postavil svůj poněkud „čerstvější“ Tyrrell 011 (Michele Alboreto jej používal v první polovině sezony 1983) hned na druhou pozici. Do příštích 1,5 sekund se vešlo hned pět vozů v pořadí Rob Hall (Ligier-Matra JS17 z roku 1981), Darwin Smith (Ensign MN177 z roku 1977 v Amonově pomalování z roku 1976), Patrick d´Aubreby (March 761, ex-Boy Hayje z roku 1977), Nick Padmore (Nilssonův Lotus 77 z roku 1976) a Manfredo Rossi (Andrettiho nešťastný Lotus 80 z roku 1979).

Sobotní závod se stal jasnou kořistí Demana, který s přehledem kontroloval Hallův ječící 12válec Matra na druhé pozici. Vzpomínky na Villeneuveho a Arnouxe spíše probudily Ensign a Lotus bojující kolo za kolem o třetí místo na stupínku vítězů. Zde se prosadil Ir Darwin Smith, zatímco Padmorův Lotus ztratil při předjíždění opozdilců tolik terénu, že nakonec dojel jen pátý za Wolfem.

Body rozdávala FIA v Dijonu po součtu výsledků obou závodů. Wolfeho a Demana dělil jediný bodík a tak se o šampionovi muselo rozhodnout v neděli. Modrý Tyrrell 010 v hávu Milánského sponzora Candy zopakoval svou bezchybnou show ze soboty a znovu vyhrál těsně před Hallovým Ligierem-Matra. Wolfe sice dojel daleko za nimi jako třetí, coby vítěz třídy „Fittipaldi“ (vozy bez přísavného efektu) ovšem získal stejně tak 9 bodů jako celkový vítěz a mohl se radovat z titulu mistra formule 1 roku 2015 ještě pár týdnů před Lewisem Hamiltonem…

V neméně zajímavých závodech formule 2 se po heroické sobotní bitvě v dešti prosadil Darwin Smith  (March 722) a v sobotu Matthew Watts (March 772). Jonathan Hughes (Brabham BT6) vyhrál oba závody formule Junior, Michele Liguori (Lola T70) a Leo Voyazides (LolaT70) se prosadili ve sportovních vozech, přičemž pokaždé těsně porazili dřívějšího profesionála Johna Burtona (Chevron B26).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sdílejte na:
Zavřít