Coulthard: Mercedes by měl nechat jezdcům volné ruce

Coulthard: Mercedes by měl nechat jezdcům volné ruce

Mercedes má už před posledním závodem jisté vítězství v poháru konstruktérů a také první dvě příčky v pořadí jezdců. Proto by měl podle bývalého jezdce Davida Coutharda nechat staronový šampion svým jezdcům úplnou svobodu bojovat o vítězství v Abú Zabí.

S vícemistrem světa z roku 2001 však zdá se úplně nesouhlasí vedení Mercedesu, které i po zajištění obou titulů před závodem v Brazílii oznámilo, že si přeje, aby jeho jezdci nadále zachovali status quo a rozhodně se drželi předem stanovených strategií sestavených týmem. Mercedes toto rozhodnutí zopakoval také poté, co se právě v Brazílii Hamilton domáhal na vedení týmu povolení ke změně strategie v situaci, kdy se plahočil za pomalejším Rosbergem, ale nemohl ho předjet.

„Mercedes odvedl během svých dvou dominantních sezón pozoruhodnou práci, když se jim podařilo zacházet s Hamiltonem a s Rosbergem s maximální možnou férovostí. Podařilo se jim to díky tomu, že si stanovili jasnou týmovou strategii, která stavěla na tom, že oba jezdci dostávali od týmu maximální podporu, aby mohli získat maximální možné množství bodů, což přirozeně snižovalo množství možných konfliktů uvnitř týmu,“ dostává se Mercedesu chvály od bývalého pilota Davida Coultharda, který strávil většinu své dlouhé kariéry u McLarenu, i když jezdil také za Williams a Red Bull.

„V momentě, kdy do konce sezóny zbývá už jen jeden závod a Mercedes už má jistotu, že letošní ročník bude superúspěšný, by přeci bylo cool, kdyby si jezdci a jejich inženýři sundali rukavičky a rozdali si to ve férové a týmovým vedením neomezované bitvě. Obě strany garáže si jsou schopny sestavit strategie i bez pomoci vedení. Nesouhlasím s Wolffem, který říká, že by kvůli tomu byli jezdci pomalejší a tento závod to může dokázat. Samozřejmě musí zůstat zachována základní nepsaná pravidla, která jezdcům zakazují kolizi s týmovým kolegou,“ vysvětluje vícemistr světa z roku 2001.

„Osobně se domnívám, že v závěru sezóny, kdy už je všechno jisté, mohou jezdci trošku ztrácet koncentraci, a dát jim více svobody by je mohlo donutit k většímu soustředění, protože pokud dostanou možnost sestavit si strategie na vlastní pěst, tak za ně také ponesou odpovědnost a rozhodně nebudou chtít ukázat, že bez týmových rozkazů nemají šanci porazit Vettela. Hamilton i Rosberg by museli být připravení na to, že když v závodě neuspějí, tak se budou muset postavit před tým a říct, že prohra přišla kvůli jejich špatným rozhodnutím, ale že to stálo za to, protože fanoušci viděli skvělý závod, protože skvělý by takový závěr sezóny nepochybně byl,“ sní Coulthard o napínavém finále.

Sdílejte na:
Zavřít