Button nedostane vylepšený motor ani v Austinu

Button nedostane vylepšený motor ani v Austinu

Nejzkušenější jezdec startovního pole Jenson Button se v letošní sezóně trápí a na vině je zejména slabý motor, který Honda ve svém prvním roce po návratu do Formule 1 McLarenu dodává. Pro VC USA měli jezdci McLarenu dostat poslední vylepšenou verzi motoru. Britský jezdec si však bude muset počkat až do Mexika.

Odlišnou strategii ovšem tým zvolil u svého druhého pilota a Fernando Alonso tak nový motor využije právě již v Austinu poté, co si v Soči odpyká trest odsunu o 25 pozic za nasazení příliš vysokého počtu motorů. Španěl totiž nový motor již otesoval v prvním tréninku, ale pro další části závodního víkendu se vrátil ke starté specifikaci. Díky tomu bude za nasazení motoru trestán v Rusku ale v USA už nikoliv. Za několik vylepšení pohonné jednotky Honda utratila poslední čtyři žetony a nyní už se může věnovat pouze plánům pro další sezónu.

Buttonovi se dostalo pouze ujištění, že Honda bude na motoru usilovně pracovat a jeho novou podobu pro něj připraví tak rychle jak to bude v lidských silách. Výroba některých částí pohonné jednotky však trvá i několik dní. Je tedy vysoce nepravděpodobné, že by se automobilce podařilo motor připravit tak rychle, aby ho tým stihl nasadit již v USA, kde se pojede již za dva týdny. Naopak pro závody v Mexiku, Brazílii a Abú Zabí už by měla být všechna vylepšení nasazená i na Buttonův vůz.

Tyto informace potvrdil i samotný Button: „Ani Alonso bohužel nemůže nasadit nový motor již zde v Soči. Tento update je naplánovaný až pro USA, kde Fernando nový motor mít bude a já ne. Potřebujeme vylepšení nejprve nasadit na jeden vůz a pak uvidíme, jak to bude vypadat, a co nám to vlastně přinese. Pro další Velkou cenu už bych měl mít motor k dispozici i já.“

Přestože by Button pochopitelně dal přednost rovným podmínkám se svým týmovým kolegou, tak chápe, že přednější je nyní dostat novou specifikaci alespoň do jednoho vozu a otestovat ji na trati, tak aby mohli být zváženy nové informace při vývoji vozu pro příští sezónu. 

„Potřebujeme najezdit velké množství kilometrů, abychom zjistili, jak jsme na tom s přípravou na příští rok. Další závody už pro nás budou spíše testovací. Bude to pro nás hodně těžké, protože jediný okruh, který vyhovuje našemu stylu je Austin, takže tam ještě budeme chtít získat body a pak už se budeme skutečně soustředit zejména na testování. Samozřejmě se všichni pořád snažíme dostat z našeho vozu maximum a získávat ty nejlepší možné výsledky,“ vysvětluje mistr světa z roku 2009.

„Musím však přiznat, že máme v plánu dělat v posledních závodech věci, které bychom za normálních okolností v průběhu šampionátu asi nedělali. Musíme se však ujistit, že náš vůz i motor jsou připravené na další sezónu, která pro nás bude klíčová,“ uzavírá šestnáctý muž letošního šampionátu, který na bodech dokončil pouze v Monaku a v Maďarsku.

Sdílejte na:
Zavřít