Bottas: Jde to i bez týmové režie

Bottas: Jde to i bez týmové režie

V závěru VC Malajsie jsme v důsledku velké nevyrovnanosti jednotlivých týmů sledovali zejména souboje týmových kolegů. Nejinak tomu bylo také u Williamsu. Tento duel dokázal vyhrát Valtteri Bottas, který si následně nenechal ujít příležitost vzpomenout na loňskou sezónu.

Mráz po zádech musel jít nejspíš v posledních kolech závodu všem lidem na zídce Williamsu. V boji o páté místo totiž jeli s obrovskou ztrátou na čelo, ale zároveň dostatečným náskokem na soupeře, oba jezdci toho týmu. Bottas byl sice ještě v předposledním kole na šesté pozici, ale jel na lepších pneumatikách než Massa a s porážkou od týmového kolegy se rozhodně nechtěl smířit a krásný souboj, který zahrnoval také nepatrný kontakt v první sekvenci zatáček nakonec Fin také ovládl díky brilantnímu manévru v páté zatáčce.

Na týmové zídce v tu chvíli muselo být o to větší horko, že právě v Malajsii loni došlo k rozepři v týmu po nešťastném pokusu o týmovou režii. Massa tehdy odmítl přepustit Bottatovi pozici ač dostal od šéfa týmu jasné pokyny, aby tak učinil. Po těchto zkušenostech se tak tým raději rozhodl, že v letošní sezóně týmovou režii nebude využívat pokud to nebude bezpodmínečně nutné pro souboj o pozice v šampionátu.

„Bylo vážně skvělé dostat od týmu zelenou pro závodění s Massou. Bylo to těžké a férové, myslím, že nakonec k žádnému kontaktu ani nedošlo. Za každé situace, která v závodě nastane, se mohu spolehnout, že nás nechají mezi sebou bojovat naplno pokud k sobě budeme féroví. To je něco úžasného. Přesně taková by měla Formule 1 být,“ pochvaluje si nynější situaci jeden z nejtalentovanějších pilotů současnosti.

S Bottasem souhlasí také šéf týmu Rob Smedley: „Bylo by velmi špatné nastavovat nějaké limity, na kterých ještě mohou naši jezdci závodit. Nemáme v plánu jim nic zakazovat. Byl to čistý souboj. Oba ví, že si musí dát pozor, aby neohrozili žádné body pro náš tým.“

Můžeme jim věřit, protože jsou to dva skvělí a zkušení jezdci. Navzájem se respektují a dávají si dostatečný prostor pro soupeření. Bylo to nádherné závodění kolo na kolo. Přesně tohle je pro Formuli 1 výborné. Nepřipravíme naše jezdce ani fanoušky o možnost něco takového sledovat,“ slibuje Rob Smedley.

O férovosti souboje nepochybuje ani poražený Felippe Massa: „Byl jsem samozřejmě opatrnější než normálně, protože to byl týmový kolega, ale stejně jsem neměl moc velké šance svou pozici udržet. Moje pneumatiky byly o dvě kola starší a to je velký rozdíl. Snažil jsem se bojovat jako vždy, ale neměl jsem na to materiál. Myslím, že náš souboj byl pěkný, ale úplně naplno jsme do toho samozřejmě nešli. Ztratit oba vozy v posledním kole po vzájemné kolizi by opravdu nebylo pěkné. 

Opačný postoj k souboji však zaujímá bývalý designer vozů F1 Gary Anderson: „Nechat Bottase a Massu závodit v posledním kole, to je na kriminál. Bojovali už jen mezi sebou o páté a šesté místo, tým neměl, co získat. Bottasovi fandím, ale k nehodě nedošlo pouze zásluhou Massových zkušeností.“

Sdílejte na:
Zavřít