Fan-store.cz

Alonso: Moje kritika Hondě pomáhá

Alonso: Moje kritika Hondě pomáhá

Fernando Alonso se letos nechoval zrovna jako diplomat a hodně otevřeně kritizoval Hondu, která letos poprvé dodávala motory McLarenu. Španěl musel být dokonce několikrát napomínán vedením týmu, aby si svou kritiku nechával na interní porady a nevykřikoval ji do médií. Dvojnásobný mistr světa si však myslí, že je Honda nyní díky tlaku, kterou na ni vytvořil lepším výrobcem.

Alonso se například v Japonsku během závodu otevřeně do rádia rozpovídal o tom, že jeho výkon je ponižující a nezdráhal se přirovnat svůj motor k motorům doprovodného seriálu GP2, ve kterém závodí zejména mladí jezdci snící o budoucnosti ve Formuli 1, a které mají dle regulí zhruba o třetinu slabší motory než by měl mít ty v královně motorsportu.

Mistr světa z let 2005 a 2006 sice uznává, že jeho výroky možná občas překračovali míru, která je v jeho sportu obvyklá, ale ani tak jich prý rozhodně nelituje: „Kroky, které musíme učinit, abychom byli v příštím roce konkurenceschopní, nebudou jednoduché. Naopak bych řekl, že potřebujeme extrémně povedenou přípravu. Na velké problémy potřebujete velké řešení a já doufám, že má kritika pomohla právě k tomu, abychom ho našli.“

„Některé věty z mé rádiové komunikace by se samozřejmě neměli v médiích objevit. Na druhou stranu se do přenosů nedostalo spoustu výroků, kterými jsem svému týmu vyjadřoval vděk, protože i oni to letos měli těžké. Nicméně musím přiznat, že když v Japonsku odvysílali mé kritické výroky, tak jsem nejspíš tušil, že by se to mohlo objevit i v televizi,“ přiznává Alonso.

McLarenu se sezóna vůbec nepovedla a oba jezdci dokázali dohromady nashromáždit jen 27 bodů. I přesto se však v jezdecké sestavě nic nemění a Button s Alonsem zůstavají i pro další sezónu. Alonso však uznává, že nízká kvalita letošního vozu ovlivnila jeho motivaci.

„V Austinu jsem byl jedním z nejrychlejších jezdců na trati i ve špatných podmínkách. Jel jsem prvních 20 kol na bodovaných příčkách a zajížděl jsem lepší časy než vedoucí Hamilton, ale nebylo možné udržet takové tempo po celý závod. A taková byla celá sezóna, měli jsme skvělé momenty, ale nebyli jsme konzistentní. Občas byly závody moc krátké a jindy zase dlouhé, měli jsme hodně mechanických problémů a v soubojích jsme byli silní v zatáčkách, ale nedostatek výkonu nás ničil na rovinkách. Věřím, že příští rok se posuneme o level výše a budeme dosahovat mnohem lepších výkonů,“ věří Alonso, který před sezónou přestoupil do McLarenu z Ferrari, aby zvýšil své šance na zisk třetího titulu…

Sdílejte na: