2. trénink – VC Abu Dhabí

2. trénink – VC Abu Dhabí

Živý komentář k druhému tréninku na VC Abu Dhabí 2013.

Trénink začne v 14:00.

Vítejte u živého komentáře k druhému tréninku na VC Abu Dhabí 2013.

V prvním tréninku předvedl skvělé kolo Romain Grosjean v Lotusu který zde vloni získal své první vítězství s navrátilcem Räikkönenem. V tomto tréninku se dočkáme hlavně optimalizování nastavení z prvního tréninku a simulaci delších jízd na tvrdší směsi pneumatik.

Na obrázku si můžete připomenout celý okruh Yas Marina s dvěma dlouhými rovinkami a mnoho pravoúhlými zatáčkami, dlouhý 5,554km. Kompletní informace o okruhu Yas Marina naleznete zde.

Začátek

1:30 – Je přesně 14:00, což znamená, že se rozsvítila zelená světla na konci boxové uličky a máme před sebou hodinu a půl akce. Slunce nad okruhem už zapadá a okruh je zalitý červeným světlem. Na okruhu už svítí umělé osvětlení. Na konci boxové uličky už na zelenou čekal Kimi Räikkönen a osm dalších vozů, očividně mají týmy nabitý program.

1:28 – Vozy se blíží do prvních měřených kol. Na tribunách máme poměrně skromné množství fanoušků, to zde však nikoho neznepokojuje, protože soboty i neděle zde už bývá plno.

1:27 – Na trati už jsou tři čtvrtiny pilotů. V boxech jsou Red Bully, Grosjean, Alonso a Bottas.

1:24 – První čas zajel Räikkönen – 1:44.360. Chilton je o deset sekund pomalejší. Velmi pomalá úvodní kola.

1:23 – Pastor Maldonado jde na druhé místo, na třetí Ricciardo. Spíše pomalá kola, piloti zkoumají sílu větru a stav trati.

1:23 – Button jako první překonává Räikkönena, jeho kolega Perez je na třetím. Lotus Räikkönena v dalším měřeném kole.

1:20 – Räikkönen zpět na čele. 18 vozů už má měřený čas. Button i Perez jsou však také v rychlých kolech.

1:19 – Perez jde na první místo a Button se řadí za něj na druhé místo. Všichni piloti jsou na trati krom Räikkönena a Chiltona, kteří zrovna zajeli do boxů.

1:18 – Perez probrzdil a McLaren si ho zavolal do boxů, aby si prohlídnul pneumatiku.

1:17 – Mezitím Button zajel nejrychlejší první sektor a následně i druhý.

1:16 – Button pokazil poslední sektor a zůstává tak na druhém místě. Vettel je na čtvrtém místě, za ním Hamilton a Rosberg. Alonso až třináctý. Grosjean a Webber po prvních měřených kolech v druhé půlce pole.

1:15 – Gutierrez zablokoval svá kola a vytvořil tak za sebou pěkný hustý kouř.

1:14 – Lotus kontroluje podlahu Räikkönenova vozu po Finovo agresivním přejíždění obrubníků. Vše se zdá v pořádku.

 

1:13 – Hamilton jde na první místo, ale vzápětí ho předehnal Vettel s časem 1:43.062. Rosberg Hamiltona dále odsunul na třetí místo.

1:12 – A Hamilton se nyní propadl až na páté místo poté, co se Grosjean dostal na třetí místo a Webber na čtvrté.

1:10 – Giedo van der Garde se s obrubníky moc nemazlí a jezdí přes ně hodně agresivně. Snad to jeho Caterham vydrží. Oba piloti Mercedesu si stěžují na nedotáčivost vozu.

1:09 – Räikkönen je prvním pilotem, který vyjel na žluté měkké sadě pneumatik. Do teď jezdili všichni na středně tvrdé směsi.

1:08 – Räikkönen najíždí do prvního měřeného kola na měkké a rychlejší směsi. Uvidíme, kam půjde. Nyní je na osmém místě.

1:06 – Räikkönen zajel nejrychlejší kolo s pohodlným náskokem 1,3 sekundy na Webbera, který před momentem předehnal Vettela. Räikkönenův čas je 1:41.888.

1:04 – Räikkönen si svůj čas vylepšil o další desetinu sekundy, mezitím Lotus v garáži intenzivě pracuje na předku Grosjeanova vozu.

1:03 – Vypadá to, že v zatáčce 11 se objevil velký úlomek vozu, vypadá to jako chlazení brzd. Že by to van der Gardův Caterham vzdal? Špatný vtip, já vím. Zatím si nikdo není jistý, kterému pilotovi onen úlomek upadl.

1:01 – Je to skutečně chlazení brzdy z předního kola Marussie Maxe Chiltona. Nyní to mechanici Marussie opravují. Traťoví maršálové si toho konečně všimli. Na chvilku vyvěsili žluté vlajky a jeden z maršálů pro úlomek doběhl.

0:58 – Hamilton na měkkých pneu jde na druhé místo, je o něco přes desetinu sekundy pomalejší než Räikkönen.

0:57 – Di Resta přišel při brzdění do deváté zatáčky o pravou přední pneumatiku. Sotva se dotkl brzd, pneumatika se vyfoukla. Pravděpodobně nějaký menší úlomek karbonu. Jak vidíme u Marussie, tak z vozů Formule 1 kousky karbonu upadávají poměrně běžně, hlavně během agresivního přejíždění obrubníků.

 

0:55 – Hamilton zajel nejrychlejší kolo, byl o 36 tisícin sekundy rychlejší, než Räikkönen. Třetí Rosberg, čtvrtý Hülkenberg, pátý Perez.

0:52 – Webber ve velmi rychlém kole, v druhém sektoru měl náskok půl sekundy.

0:50 – Webber jde na první místo, v posledním sektoru trošku ztratil a nakonec má na druhého Hamiltona náskok pouze jednu desetinu sekundy.

0:49 – Z garáže Ferrari nám mává Rubens Barichello.

0:49 – Poněvadž je ve Spojených Arabských Emirátech alkohol zakázán, tak piloti Force Indie mají zakryté logo alkoholového sponzora na svých kombinézách. Sauber jezdí místo s reklamou na Tequilu s reklamou na pálivou omáčku, kterou vyrábí ta samá společnost.

0:47 – Na okruhu už se nám stmívá, hlavní osvětlení už obstarává to umělé.

0:46 – Pár obrázků agresivního přejíždění obrubníků, které je v Abu Dhabí běžné:

0:45 – Vettel zajíždí nejrychlejší kolo a jde na první místo – 1:41.434.

0:44 – Jenson Button má pomalou punkturu! Ještě to pneumatika nevzdala, ale tým to včas uviděl na datech telemetrie. I když před chvilkou teprve vyjel, hned zajíždí zpět do boxů.

0:42 – Žluté vlajky! Marussia Maxe Chiltona stojí na trati. Pravděpodobně se dostal do smyku a udělal hodiny v první zatáčce. Už se otočil do správného směru a pokračuje.

0:41 – Grosjean nedobrzdil do zatáčky, stěžuje si rádiem, že má nějaký problém s brzdami. Podobné problémy s brzdami má i Sutil. Grosjean zpět v boxech.

0:39 -Vettel si stěžuje, že v kokpitu cítí divný zápach a vrací se do boxů.

0:38 – Vettel se vrátil do boxů a byly mu předány nějaké desky a něco vyplňuje v papírech přímo v kokpitu.

0:37 – Räikkönen to pří nájezdu na startovní rovinku přehnal a trošku to přetočil. Po dotazu, jestli nějak poškodil pneumatiky dostal odpověď, že vše vypadá v pořádku.

0:36 – Rosberg a Hamilton dělají dlouhé stinty na měkkých pneumatikách. Ostatní týmy pravděpodobně dělají to samé, ale například Räikkönen teď začal dlouhý stint na středně tvrdé směsi.

0:34 – Grosjeanovo selhání brzd prý má na svědomí prasklá brzdová destička na levém předním kole. Mnoho pilotů si zde překvapivě stěžuje na špatné brzdy. Například oba piloti Force Indie nebo Daniel Ricciardo.

0:32 – Zajímavé. Hamilton je v dlouhém stintu na měkkých pneu desáté kolo, jeho poslední čas je oproti tomu prvnímu pomalejší o šest sekund. Pravděpodobně však jenom udělal chybu, nebo se zdržel v provozu. Red Bully také nyní začaly dlouhé jízdy na měkkých pneu. 

0:30 – Giedo van der Garde v zatáčce 17 předvedl podobnou věc jako Chilton v první zatáčce. Při dobrzdění do zatáčky najel na obrubník a záď vozu ustřelila a otočil se.

0:28 – Hamilton v třináctém kole, stěžuje si na drolení předních pneumatik. Nico Rosberg svým pneumatikám moc nepomohl, když dost probrzdil do sedmnácté zatáčky.

0:26 – Gutierrez si stěžuje, že má čím dál více nedotáčivosti.

0:25 – Sutil také zahajuje dlouhé jízdy na měkkých pneu. McLareny jsou nejrychlejší na speed trapu.

0:24 – Punktura di Resty byla způsobena problémem s brzdou. Nyní je jeho Force India opravená a společně se Sutilem se nyní věnuje dlouhým jízdám na měkkých pneu.

0:22 – Většina vozů na trati, krom van der Garda a Grosjeana, kterému mechanici spravují brzdy.

0:21 – Van der Garde na trati, Grosjean je nyní v boxech sám. Mnoho pilotů nyní rychle přezulo na středně tvrdou směs a budou dělat dlouhé stinty na této bíle označené směsi pneumatik. Red Bully a Force Indie pokračují ještě na měkkých, protože začaly později.

0:20 – Sutil už také přezul na středně tvrdou směs. Grosjean je zpět na trati na měkké směsi, dohání dlouhý stint.

0:16 – Po třinácti kolech na měkké směsi má Vettel stále slušnou rychlost.

0:13 – Lewis Hamilton si stále hraje s čudlíky na volantu, vypadá to, že momentálně se svým vozem není moc spokojený.

0:12 – Hamiltonovo rádio:

-„Něco není v pořádku“

-„Časy vypadají dobře.“

0:10 – Kimi Räikkönen se nyní málem setkal se svým krajanem Valtterim Bottasem blíže, než by chtěl. Bottas měl dost široký nájezd do vlásenky před první dlouhou rovinkou a Räikkönen se mylně domníval, že ho krajan pouští. Naštěstí včas zabrzdil, bylo to mezi nimi dost natěsno.

0:08 – Vypadá to, že Grosjean má stále nějaké potíže s vozem. Zajel do boxů, zastavil před garáží a z vozu vystoupil ještě před tím, než mechanici vůz zatlačili do boxu. Räikkönen zajel do boxů, přezul a zase vyjel na trať.

0:04 – Räikkönenovo stint na středně tvrdých pneu nebyl vůbec špatný, po dvaceti kolech stále zajížděl časy kolem 1:47. Povzbudivé zprávy. Nyní jezdí kolem trati na použitých měkkých pneu.

0:02 – Van der Garde si stěžuje, že po dlouhých rovinkách mu až moc vychladnou brzdy a nemůže tak pořádně brzdit na konci rovinek. Perez dostal zprávu, že je mnohem rychlejší, než Ferrari a svým tempem se blíží až k Räikkönenovi.

0:00 – Čas vypršel, pár vozů dojede své stinty a poté zajedou do boxů a mechanici udělají cvičný pitstop.

Konec

To je ode mě pro dnešek vše, připojte se k nám opět zítra ke kvalifikaci na VC Abu Dhabí a samozřejmě i v neděli k závodu.

Sdílejte na:
Zavřít