ONLINE: Velká cena Mexika 2017

ONLINE: Velká cena Mexika 2017

Živý komentář k Velké ceně Mexika 2017.

Závod začíná ve 20:00

Ve včerejší kvalifikaci byl překvapivě nejrychlejší Sebastian Vettel. Ferrari se celý víkend zdálo pozadu a naopak se zdálo, že černým koněm závodu bude Red Bull a především Max Verstappen, který v kvalifikaci opravdu létal. Na poslední chvíli ale o necelou desetinu právě mladému Holanďanovi ukradl Vettel. Hamilton s Bottasem budou startovat až z druhé řady, takto špatnou kvalifikaci Mercedes dlouho nepamatuje, stříbrným vozům neseděl hlavně třetí sektor. Třetí řadu obsadil Räikkönen a Ocon, který překonal i Ricciarda, který se trápil a na Verstappena ztratil devět desetin sekundy. Na dnešní podobnu startovního pole budou mít vliv i penalizace, které budou mít oba vozy McLarenu, Toro Rosso a Ricciardo, který po nepovedené kvalifikaci měnil části motoru.

Shrnutí kvalifikace naleznete zde, její průběh si můžete připomenout zde.

Lewis Hamilton má dnes velkou šanci získat svůj čtvrtý titul mistra světa v kariéře. Cesta k titulu je pro něj relativně snadná. Díky několika špatným závodům od Ferrari Hamiltonovi nyní stačí dojet na pátém místě, pokud Sebastian Vettel závod vyhraje. Pokud bude Vettel druhý, Hamilton musí dojet alespoň devátý. Pokud bude Vettel třetí nebo níže, titul je Hamiltonův. Vettel s Ferrari tedy bude potřebovat pořádnou dávku štěstí a náhod, aby se to Hamiltonovi nepovedlo. Pohár konstruktérů už byl rozhodnut minule v USA, kdy si ho počtvrté v řadě domů odvezl Mercedes.

Okruh Autodromo Hermanos Rodriguez je stále relativní novinkou v kalendáři, ale je velmi známý tím, že díky své vysoké nadmořské výšce zde vozy musí překonávat menší odpor vzduchu a tedy dosahují mnohem vyšších rychlostí. Zároveň to ale také znamená problémy s nedostatečným přítlakem a chlazením. První sektor je velmi rychlý s málo zatáčkami, prostřední sektor se skládá z několika rychlých zatáček a pár pomalejších, třetí sektor, který prochází nacpaným bývalým stadionem, je pak velmi technický s pomalými zatáčkami.

START

ZK – Zahřívací kolo začalo! Všechny vozy se odlepily, všechny vozy startují na ultra-měkké směsi krom Grosjeana a Alonsa. 

1/71 – A závod je odstartován! Vettel odstartoval dobře, ale Verstappen se do první zatáčky dostal na jeho bok a v druhé zatáčce byl na vnitřku, došlo k menšímu kontaktu mezi Vettelovo křídlem a Verstappenovo pneumatikou, oba ale pokračují. Hamilton má punkturu zadní pneumatiky. Na konci kola do boxů zajíždí Vettel pro nové křídlo a o kus za ním Hamilton pro nové pneumatiky! To je zajímavé zamíchání bojem o šampionát!

2/71 – Verstappen tedy je ve vedení, za ním Bottas, Ocon, Hülkenberg, Perez, Massa, Räikkönen, Ricciardo, Stroll, Magnussen. Velmi dobrý start měl Ricciardo, který s penalizací startoval z šestnáctého místa, nyní je osmý. Sainz na konci druhého kola v boxech.

3/71 – Vettel jede na osmnáctém místě. Hamilton je dvacátý. Mezi nimi Sainz v Renaultu. Massa na konci třetího kola v boxech.

4/71 – Start se moc nepovedl Räikkönenovi, který doplatil na chaos vepředu a oproti své startovní pozici se propadl o jedno místo i přesto, že odpadl Vettel s Hamiltonem. Před sebou má mnoho pomalejších vozů, jako jsou Force Indie a Hülkenberg v Renaultu.

7/71 – V boxech se objevil Ricciardo a odstupuje! Hlásí problém s turbem svého vozu. První odstoupení závodu, tento víkend se Ricciardovi opravdu moc nepovedl.

8/71 – Vettel jede na šestnáctém místě, Hamilton je stále devatenáctý. Během toho prvního kola ztratil opravdu hodně, když neměl jedno kolo. Po incidentu si stěžoval, že Vettel ho předním křídlem trefil naschvál, dostává se mi odpovědi, že to nevypadalo moc úmyslně.

9/71 – Nyní vedení závodu potvrdilo, že si všimlo incidentu v prvním kole mezi Verstappenem, Vettelem a Hamiltonem. Ale o vyšetřování nic neříkají. Bylo to v druhé a třetí zatáčce velmi těsné, ale vše na první pohled závodní incidenty, rozhodně si nikdo za nic nezasloužil penalizaci, prostě to bylo dobré a těsné závodění a to rádi vidíme.

11/71 – Vedení závodu potvrdilo, že incident s předními křídly a pneumatikami mezi Vettelem, Hamiltonem a Verstappenem se vyšetřovat nebude, vše v pořádku.

12/71 – Räikkönen tlačí na Pereze na pátém místě, ten se ale s pohonnou jednotkou od Mercedesu dokáže i na dlouhé cílové rovince drží před pilotem Ferrari. Sebastian Vettel jede nalepený za Massou, ale je to podobný scénář. Na rovince se prostě nedokáže Williamsu na patnáctém místě dostatečně přiblížit. V současné situaci jde titul k Hamiltonovi. Vettel potřebuje alespoň druhé místo, pokud Hamilton bude níže než devátý. A nyní se Vettel posouvá na patnácté místo před Massu, zaútočil do druhé zatáčky, piloti si mezi sebou trošku otřeli pneumatiky, Vettel trošku byl vytlačen mimo trať, ale dostal se před Massu. Vettel si ale stejně neodpustil trošku naštvané rádio.

15/71 – Vettel jde na čtrnácté místo před Gaslyho.

17/71 – Verstappen si ve vedení buduje hezký náskok, na Bottase na druhého místa má náskok pohodlných šest sekund.

18/71 – Vettel útočí na Grosjeana a posouvá se na třinácté místo. Hamilton jede stále na devatenáctém místě, má ztrátu kolem sekundy na osmnáctého Sainze.

19/71 – Sergio Perez zajíždí do boxů, přezouvá na měkké pneumatiky. Klesá na osmé místo z pátého. Räikkönen se posouvá na místo něho na páté.

20/71 – Hamilton hlásí, že se nemůže dostat před Sainze, něco je zřejmě špatně s vozem.

21/71 – Esteban Ocon v boxech, klesá ze třetího na páté místo.

22/71 – Momentální pořadí: VER, BOT, RAI, STR, OCO, MAG, HUL, PER, ERI, ALO, VAN, HAR, VET, GRO, GAS, MAS, WEH, SAI, HAM. Nyní se Vettel posouvá na dvanácté místo před Hartleyho. Hamilton má za sebou Verstappena ve vedení, má před sebou modré vlajky a musí Bottase pustit. Hamilton byl předjet o kolo poprvé od Velké ceny Španělska 2013. Hamilton na vysílačce hlásí týmu, že o osmnácté místo by neměl moc bojovat.

26/71 – Nico Hülkenberg odstupuje! Závodník Renaultu má poslední dobou velkou smůlu! Čtvrté odstoupení v pěti závodech. Odstavil svůj vůz u únikové cesty vedle cesty. Zřejmě problém s elektrickým motorem, dostal zprávu, že vůz není bezpečný, má zastavit a vyskočit.

27/71 – Vettel díky odstoupení Hülkenberga a předjetí Vandoorna v McLarenu už je na bodované desáté pozici. Hamilton je mezitím na osmnáctém místě a před chvílí ho o kolo předjel i jeho týmový kolega Valtteri Bottas.

29/71 – Hamiltonovi se konečně podařilo dostat před Sainze a rovnou i před Wehrleina, momentálně je tedy šestnáctý. Mezitím je Vettel na devátém.

31/71 – Vettel se posouvá na osmé místo před Alonsa.

32/71 – Brendon Hartley odstupuje ze závodu! Ze zádi jeho Toro Rosso se vyvalil velký oblak kouře, podobně jako včera, odstupuje i na stejném místě.

33/71 – Máme Virtuální Safety Car, Max Verstappen je v boxech, za ním mnoho dalších. Bottas, Gasly, Hamilton a několik dalších pilotů. O chvilku později mám v boxech i Räikkönena a Vettela. Vettel přezul na ultra-měkkou směs pneumatik.

35/71 – Všichni už byly v boxech alespoň jednou, dvakrát tam byl jenom Vettel, Hamilton a Sainz. Na virtuálním Safety Caru nejvíce ze všech rozhodně vydělal Kevin Magnussen, který zajel do boxů jako první a nyní jede na sedmém místě.

36/71 – Momentální pořadí:

 38/71 – Vettel se posouvá na sedmé místo před Magnussena. Mezitím se Hamilton posouvá na čtrnácté místo před Wehrleina. Je to velmi napínavé. V současnosti by stále vyhrál titul Hamilton. Pokud se Vettel dostane až na druhé místo, tak by se boj odložil, ale Hamilton by musel být maximálně desátý.

39/71 – Hamilton v boxech při VSC přezul na super-měkkou směs, zatímco Vettel na ultra-měkkou, nyní se ptá svého týmu, jestli to Vettel na těchto pneumatikách vydrží až do konce, Mercedes hádá, že ano.

40/71 – Verstappen ve vedení opravdu létá, jeho náskok na Bottase je téměř dvanáct sekund.

41/71 – Vettel je nyní na sedmém místě, ztrácí třináct sekund na šestého Pereze. Hamilton jede na čtrnáctém místě a je nalepený na Gaslyho. Verstappen dostal zprávu, aby zpomalil, že nepotřebuje jet tak rychle, má šetřit pneu i vůz.

42/71 – Verstappen dostává zprávu, že poslední kolo bylo stejně rychlé jako to předtím, moc tedy nezpomalil. Verstappen se omlouvá.

43/71 – Gaslymu se zatím daří držet Hamiltona za sebou. Ale nyní už to Hamilton zvládá na konci cílové rovinky a před Gaslyho v Toro Rossu se dostává, je na třináctém. Vettel dohání Pereze o něco před sekundu na kolo.

45/71 – Hamilton už je nalepený za dvanáctým Ericssonem. A na cílové rovince se dostává před něj!

46/71 – Verstappenův náskok je čtrnáct sekund, ale Bottas ho nyní pomalu stahuje, desetinka sem, desetinka tam.

47/71 – Hamilton dostává zprávu, že pokud takto pojede dále, tak by mohl dojet na osmém místě. V současné chvíli mu ale stačí cokoliv, dokud se Vettel nedostane na druhé místo, což nevypadá moc pravděpodobně.

51/71 – Vettel předjíždí Pereze do druhé zatáčky z docela velké dálky, trošku zablokoval pneumatiky, ale jde na šesté místo. Perez využil velkého rozdílu mezi ním a Magnussenem a zajel si zadarmo do boxů pro nové ultra-měkké pneumatiky. Hamilton zatím jede na dvanáctém místě, nyní je za Vandoornem.

53/71 – Hamilton se posouvá před Vandoorna na jedenácté místo!

55/71 – Vettel se posouvá na páté místo, ale i tak to pro něj vypadá dosti černě. Čtvrtý Ocon na Räikkönena ztrácí kolem dvaceti sekund, Räikkönen na Bottase nějakých šestadvacet. A tolik času Vettel za 16 kol rozhodně nedožene.

57/71 – Hamilton se ptá týmu, kolikátý musí dojet. Dostává odpověď, že Vettel je pátý a potřebuje druhé místo, Hamilton se ptá, jestli je to možné, dostává se mu odpovědi, že ne. Následně se Hamilton dostává před desátého Massu a jede na bodované pozici.

58/71 – Marcus Ericsson v boxech, jeho motor je v plamenech, odstupuje ze závodu a mechanici Sauberu nastupují s hasicími přístroji. Mezitím se Vettel dostává na čtvrté místo před Ocona.

59/71 – Na třetího Räikkönena Vettel ztrácí čtyřiadvacet sekund, Räikkönen zatím ale nezpomaluje, v posledním kole byl rychlejší. Vettel se ptá týmu, kolik na svého kolegu v červeném ztrácí, když slyší odpověď, odpovídá „Mamma Mia! To je trošku moc.“ Ferrari nejspíše nyní Räikkönena zpomalovat nebude, rozdíl je to opravdu velký. Nejspíše by k tomu tým přistoupil v případě, pokud se porouchá vůz Verstappenovi nebo Bottasovi a Räikkönen by mohl Vettela pustit na druhé místo.

62/71 – Carlos Sainz odstupuje ze závodu! Dvojité odstoupení pro Renault. Moc se jim to tu nepovedlo. Plus je to další motor Renaultu, který do nevydržel. Verstappenovi a Hornerovi z Red Bullu se musí potit půlky. V posledních dvou kolech byl Vettel o pár desetinek rychlejší než Räikkönen, ale rozestup je stále nad třiadvaceti sekundami.

64/71 – Verstappen zajíždí nové nejrychlejší kolo závodu a nový traťový rekord – 1:18.892.

67/71 – Hamilton útočí na Alonsa v první zatáčce, Alonso se ale urputně brání a zůstává na devátém místě.

68/71 – Vettel na třetího Räikkönena ztrácí přes dvacet sekund, ztráta Räikkönena na Bottase se blíží ke třiceti. Verstappen má na Bottase náskok téměř dvacet sekund.

69/71 – Hamilton se po zuřivém souboji s Alonsem dostává na deváté místo.

70/71 – Předposlední kolo. Vettel zajel nejrychlejší kolo závodu, 1:18.765.

71/71 – Poslední kolo závodu! Vettel je stále na čtvrtém místě, stále téměř hodně přes čtyřicet sekund za tolik potřebném druhém místě. Verstappen si jede pro své třetí vítězství sezony!

KONEC! MAX VERSTAPPEN VYHRÁVÁ VELKOU CENU MEXIKA!
LEWIS HAMILTON ZÍSKÁVÁ SVŮJ ČTVRTÝ TITUL MISTRA SVĚTA FORMULE 1!

Hamilton se posouvá v žebříčcích mezi čtyři nejúspěšnější piloty Formule 1. Gratulujeme!

 

Sdílejte na:
Zavřít