Formule 1 v Brně? Proč ne, říká prezident Autoklubu

Formule 1 v Brně? Proč ne, říká prezident Autoklubu

Už v podstatě od začátku vzniku Automotodromu v Brně se spekuluje, zda se podívá Formule 1 i do České republiky.

Závody Formule 1 se zatím do Česka nikdy nedostaly, nicméně v Německu, či Maďarsku se jezdí už desítky let. Otázkou tedy zůstává, proč ne i u nás?

Infrastruktura na Brněnském okruhu je přitom víceméně k dispozici. „Po technické stránce by parametry Masarykova okruhu nárokům formulí odpovídaly, nejpozději po opravdu drobných úpravách,“ říká Jan Šťovíček, prezident Autoklubu ČR pro seznam.cz.

Nutno říct, že samotný okruh neleží vedení Liberty Media na stole, jde o pouhé spekulace.

„Jak mi prozradil kolega z maďarského autoklubu, stát jim přispívá na formule částkou, která pokryje licenci potřebnou k udělení závodu formule 1. A ta suma činí 100 milionů dolarů.“

To je přibližně 2,2 miliardy korun, přičemž na celý sport v republice přispívá nyní stát formou dotací z Ministerstva školství částkou 5,5 miliardy korun, s vyhlídkou zvýšení na 9 miliard v příštím roce. Takže už tak se zdá, že je Formule 1 nereálnou událostí.

Samotné MotoGP, které má v Brně dlouholetou tradici stojí okruh přibližně 110 milionů korun, právě kvůli licenci na pořádání závodů. Tato suma se platí z veřejných peněz, a peníze jdou od státu do spolku, který za tím účelem vytvořily město Brno a Jihomoravský kraj.

„Nás trochu mrzí, že se na okruhu v Brně nemohou konat ani závody mistrovství republiky, ale požadavky majitele okruhu vůči nám jsou mimo naše možnosti,“ podotýká Šťovíček.

Sdílejte na:
Zavřít