F3: Stroll dvakrát zvítězil, fanoušky šokovala děsivá nehoda (+ VIDEO)

F3: Stroll dvakrát zvítězil, fanoušky šokovala děsivá nehoda (+ VIDEO)

Ve Spielbergu absolvoval evropský šampionát Formule 3 již svůj čtvrtý víkend sezony, to jest závody číslo deset až dvanáct. Dle výsledků z Rakouska se mistrovství rýsuje favorit: Lance Stroll z Kanady vyhrál hned dva závody.

V pátek si pro první závod vybojoval pole-position Brit Callum Ilott z týmu Van Amersfoort před Němcem Maximilianem Guentherem, Britem Benem Barnicoatem a Strollem. První z rakouských závodů ovšem nevešel  v sobotu dopoledne do dějin sportu pro svůj sportovní výsledek, ale pro hrůzostrašnou nehodu Číňana Zhi Konga Li, Američana Ryana Tvetera a Brazilce Bruna Piqueta. Všichni tři se krátce před koncem závodu pohybovali na zadních pozicích, když Američan v rychlé kombinaci před stoupáním do předposlední zatáčky uklouzl do štěrku. Ve smyku se vrátil zpět na dráhu, v rozvířeném prachu ale jeho stojící vůz nebyl jasně vidět. Číňan ho torpédoval v plné rychlosti, vznesl se a přistál koly vzhůru, přičemž si zlomil několik obratlů. Piquet měl více štěstí. I on do Američana narazil, ovšem ve výhodnějším úhlu a urazil si pouze kolo (jeho otec, trojnásobný mistr světa F1, Nelson, pak osobně pomáhal při opravě Brunova vozu před odpoledním závodem).

Na špičce ovládl závod dobrý Ilott a vyhrál před Strollem, Guentherem, Jensenem a Russellem. Na velké oslavy ovšem všichni zanevřeli: stav Zhi Konga Li byl příliš vážný. Jezdec týmu Carlin byl hned po závodě z Medical Centra okruhu letecky transportován do kliniky ve Štýrském Hradci. 

Pole-position odpoledního závodu patřila Lance Strollovi. Černovlasému jezdci týmu Prema-Theodore se možná dát vytknout, že mu miliardy jeho otce mohou zajistit nejlepší materiál, chlapec ale jistě oplývá i nezbytným talentem. Smetánku formule 3 dokázal jasně pokořit. Druhému Russellovi ujel o 12 sekund, zatímco třetí Niko Kari na druhého ztrácel jen pět desetin. Dopolední vítěz Ilott dojel na trati sice na druhém místě, pro opakované porušení hranic dráhy ale byl penalizován pěti sekundami a hodnocen pouze jako čtvrtý. Přesto se zdá , že se o šampionovi rozhodne především mezi ním a Strollem.

Do třetího závodu víkendu vyrazili oba hlavní kontrahenti z první startovní řady, přičemž poleman Stroll své soupeře opět dokázal udržet za sebou a vyhrál svůj druhý rakouský závod. Ilott dojel o necelých pět sekund za ním jako druhý, třetí skončil Němec Guenther před Barnicoatem a poněkud bledým juniorem Red Bullu, Brazilcem Sette Camarou. 

V celkovém hodnocení znamenaly závody v Rakousku pro Strolla velký krok směrem nahoru. Vede teď o 38 bodů před Ilottem a 43 bodů před Guentherem.

Další podnik šampionátu bude opravdový klasik: koncem června nastoupí rozohnění mladíci formule 3 na krátké, ale pro souboje výhodné trati v Norimberku.

Celkový stav šampinátu F3 po závodech ve Spielbergu

1. Lance Stroll                  166 b.
2. Callum Ilott                   128 b.
3. Maximilian Guenther    123 b.
4. George Russell            109 b.
5. Ben Barnicoat               88 b.
6. Nick Cassidy                 83 b.
7. Joel Eriksson                76 b.
8. Sergio Sette Camara    72 b.
9. Ralf Aron                       67 b.
10. Guanyu Zhou              56 b.   

VIDEO: Obrovská nehoda během závodu F3

Sdílejte na:
Zavřít